Indische Nederlanders Oude Indische Jazz Fans Niet vergeten Nieuwjaarswensen 1972 Omstreeks 1930 verscheen een stu diewerk van Dr. J. Th. Koks over "DE INDO", de groep mengbloeden, die in het voormalig Ned. O. Indië veel strijd om zijn bestaan heeft moeten leveren. Dr. Koks besluit zijn studiewerk op blz 269: "De Indo zal in die strijd niet onder gaan. Te midden der verdeeldheid ont waken de krachten, die naar de een heid terugstreven. De stichting en groei van het Indo Europeesch Verbond is daarvan het hoopvol teeken. In tien jaar tijds heeft deze bevolkingsorganisatie, zoals het zichzelf terecht noemt, een vlucht genomen, die iedereen ver baast." "Zoo is het! Zonder grond, zonder kapitaal (economische factoren. De In do bezat alleen mankracht o.g. arbeid. v.d.L.) Onder eindeloozen druk heeft de Indo zich weten te handhaven. Nu hij in den Blijver de totok-Nederlander v.d.L.) zijn bondgenoot gevonden heeft, zullen beide versterkt uit de strijd te voorschijn treden. Moge het zijn tot heil van Indië en van Groot Nederland." Thans, veertig jaar later, is door de Uitgeverij Tong Tong uitgegeven een 52 bladzijden tellend werkje in pocket vorm van de hand van Drs. Cleintuar: Indische Nederlanders". In zijn "verantwoording" schrijft hij, dat zijn aangeboden essay in januari 1961 gereed was. Hij was blijkbaar te be scheiden om zijn opstel toen niet in druk te doen verschijnen. In de loop van 10 jaar had naar mijn mening zijn essay in politieke groeperingen aan de groep Indische Nederlanders goede diensten kunnen bewijzen. Zijn essay is een knap stuk werk, dat, om het goed te kunnen vatten, meer dan eens met aandacht moet worden gelezen. Het op stel zie ik als een mini-studiewerkje, dat niet alleen voor de Indische Neder lander is geschreven. Hij wil met zijn pocket boek een historisch brokje van de geschiedenis van de Indisch-Neder- landse bevolkingsgroep aan de verge telheid onttrekken. Velen zullen zich afvragen waarom nu gesproken wordt van Indische Ne der en vroeger van Indo Europaan. De schrijver wil met de naam Indische Nederlander een minderheidsgroep in Nederland aanduiden "op welke eigen lijk het historisch oudere woord IN DO'S veel beter van toepassing zou zijn." "Wat zegt het woord Indo in Neder land en hoeveel Indische Nederlanders wensen zich Indo te noemen?" Ouderen onder ons zullen zich nog herinneren de juridische beschouwin gen in ONZE STEM - het orgaan van het Indo Europeesch Verbond - van de hand van Mr. Ploegman, als hij ant woord zocht op de vraag of in het algemeen de Indo Europeaan wel Ne derlander volgens de wet is. Als ik het werkje van Cleintuar heb gelezen en mijn eigen ervaringen in de strijd de revue laat passeren kom ik The Roaring Jazz Croaner Chronicle, maandblad voor de Roaring Twenties Club Breda (Oude Stijl Jazz Club voor Zuid-West Nederland) wilde gaarne in contact treden met oude jazz fans uit Nederlands Oost Indië. Gegevens die wij hebben wijzen in de richting dat er voor de oorlog veel aan jazz is gedaan in Indië, maar een of andere vorm van systeem is er niet meer in te brengen, omdat bijna alles verloren is gegaan, en velen omgeko men zijn. Toch acht de redactie van de Chronicle het van jazz-historisch belang om een klein beetje systeem te brengen in de geschiedenis van de jazz-in-lndië, met mogelijkheid tot catalogisering van e- ventuele privé opnames van combo's uit Indië of van orkesten die op tour nee waren in de Oost. Veel zal er wel niet meer zijn, maar juist daarom is catalogisering juist van enorm belang. Aldus een brief van Rob Cremer, Prins Hendriklaan 7, Breda, die inder daad een bijzonder aangenaam geluid doet horen: dat de volgende generatie inderdaad nog belang stelt in wat de oude generatie gedaan heeft (althans op jazz-gebied) en orde wil stellen op de desbetreffende geschiedschrijving! Wij hopen dan ook, dat onze oude jazz-fans zich met Rob in venbinding zullen stellen en medewerken aan het opbouwen van een nuttige vraagbaak van onze roemrijke jazz-jaren in Indië. In het begin gaat het wel moeilijk en stroef, maar dat wordt snel beter als maar genoeg mensen meedoen. Tong Tong is gaarne bereid van de vorderin gen van het werk publiciteit te verlenen in dit blad. tot de ontdekking, dat hij met zijn werkje van 2,50 mij een grote dienst heeft bewezen. Dat kleine blauwe boekje moet ie dereen, die belang stelt in het bestaan van onze minderheidsgroep, echt ko pen en lezen. Dan kunnen wij met zijn allen zeggen: Dank je wel Cleintuar! J. F. van der LEE Expres hebben we dit boekje, dat door onszelf uitgegeven is, niet gerecenseerd in ons blad, en alleen volstaan met een paar advertenties. Niettemin verkoopt het uit zichzelf regelmatig verder. Dus: zij die het lezen, verteilen het verder, en maken nieu we kopers. M.a.w.: lezers zélf bevelen het aan, hoewei het maar een klein boekje is en dus licht onbelangrijk genoemd zou kunnen worden. Maar het is een parel! En zij die lectuur over de Indo verzamelen, zullen het met voldoening in hun kast zetten. Ervan overtuigd dat dit boekje gevolgd zal worden door meer en belangrijker werken. Net zoals de Indische genen en chromoso men zich bij elke nieuwe generatie weer verder voortzetten, zo sterft de Indo-geest niet en zal te rechter tijd weer fris en sterk ontwaken. T.R. Eén van de minder prettige vooruit zichten van het nieuwe jaar is, dat bin nenkort ook de nieuwe belasting-aan slagen binnenkomen. Vergeet U niet dat zowel de Bruine Bus als het Fonds 60.000 nu rechtspersoon hebben en in het register van de liefdadige instel lingen staan ingeschreven (als Stichting Tjalie Robinson Charitatieve Fondsen). Nu drukken Uw giften dus niet langer op Uw belastbaar inkomen! In de Winkel van Sinkel Al scheldt men in linkse kringen nóg zo graag op die verwenste Amerikanen met hun almighty dollars, als er een paar mil joen van te verdienen zijn, gaan de petten beleefd af. Zoals gebleken is met het ge bouw van de Arbeiderspers in Amsterdam, waar het Vrije Volk gedrukt werd, en na de duik van dat blad erbarmelijk leeg stond. Nu is "de tent" verkocht aan een Ameri kaanse hotel-concern voor tien miljoen. In derdaad: met slordige grijpstuivers is elke politiek te koop. J. H. Ritman, J. F. van der Lee, F. F. Hornung, Commissarissen van de N.V. Tong-Tong en de trouwe werkster Eckie van Prins Mauritslaan 36, wensen alle abonnées en de vrienden van Tong- Tong een voorspoedig 1972. J. Beynon-Vecht, Curagaostraat 43, Amsterdam. Veel geluk aan Familie, Vrienden en Kennissen in 1972 toegewenst. F. Boeckholtz, Linnaeusweg 113, Amsterdam. Slamet Tahun Baru. E. Boelens, Pr. J. W. Frisolaan 261, Leidschendam. Geluk in alle opzichten. G. M. R. Dünnwald, Linthorst Homanstraat 8 Mep- pel. Veel geluk in 1972 toegewenst aan Familie, Vrienden en Kennissen. J. Engels, Andantestraat 6, Nijmegen. Familieleden, Vrienden en Kennissen een voorspoedig 1972 toe gewenst. F. A. van Haastert, Patrijslaan 18, Huizen. Keep smiling in 1972, Pieker niet, is vergeefs en fataal! Gezondheid bovenal wensen Pih en Puck hun Vrienden, allemaal! L. L. Morbeck-Broers, Augustalaan 214, Bergen op Zoom. Gelukkig 1972 toegewenst. Fam. F. L. Nooy, v. Okeghemlaan 4, Ede. Voorspoedig en vooral gezond 1972 toegewenst. Fam. H. Remezond, v. Goghlaan 121, Vlissingen. Goed Nieuwjaar toegewenst aan Vrienden en Ken nissen. Gelukkig Nieuwjaar toegewenst door Fam. G de Scheemaker, Peppelweg 90 B, Rotterdam-12. Bert Simon en Familie, Max Havelaarlaan 24, Amstelveen. Slamet Tahun Baru. F. Th. Speil, de Genestetstraat 33, Venlo Voor spoedig 1972 toegewenst aan Familie, Vrienden en Kennissen. Familie, Vrienden en Kennissen een Voorspoedig 1972 toegewenst door J. B. Ulveling, Kuilenstraat 37, Meerssen. iMej. C. A. Stolk, Frieslandstr. 73 hs, Amsterdam. Sobats, waar ook ter wereld Slamet Tahun Baru. Tine Stolk. WIE WEET of HELPT OPSPOREN Het adres van THEA (THEODORA) en EVIE GALMAN, ca. 40 en 38 jr. oud, NU. Hun moeder's meisjesnaam is TENDA en hun vader was EDDIE GALMAN, overleden in 1940. Bovengenoemde dames woonden laatst bekend in Djakarta en zijn nu in Nederland of nog steeds in Indonesië. Brieven aan: Mevr. E. T. Mostert, 257 Brentwood Parkway, Brentwood, New York 11717, U.S.A. 5

Tong Tong | 1972 | | pagina 5