De Zin van Zeep en Soda Of: de Huisvrouw contra de Eindstrepen In drie (we geven het toe:) érg lange artikelen schrijven Lilian Ducelle en Tjalie Robinson over een aar.tal ver ontrustende verschijnselen in de maatschappij, wetend dat zij schrijven namens zéér velen. Aan het begin van het nieuwe jaar past een ernstige oriëntering. Af en toe onderbreken we de "blik van bezinning" op het Indische verleden om een scherp onderzoekende blik te vestigen op het Heden. Slaap nooit "bij Drees" in. Blijf altijd waakzaam! Er is al zolang en zoveel gekletst in de (vuile) ruimte door alle instanties en welmenende deskundigen dat we al aardig op weg zijn doof en blind te worden voor het ernstige vervuilings gevaar van onze wereld. Alleen als er weer wat gebeurt, een nieuwe schok kende film met veel dode vissen, een den en andere ellende, of alweer een peperduur maar "hardstikke goed" boek met veel foto's cijfers en voor spellingen, dan gaat ons geweten weer spreken, zo van: "Snap je nou dat ze er niets aan doen? Wat een geweten loze zeepfabrikanten, wat een snert regering die geen geld over heeft voor zuiverings-installaties en snuffeltoren- tjes!" In feite wacht iedereen vol span ning op de wondermachine die met een druk op de knop de hele wereld radi caal zuivert. Zomaar, zonder dat we er één vinger voor hebben hoeven uit te steken (behalve voor het drukken op die knop dan). Want "offeren" om iets te bereiken is niet imeer van deze tijd. Stel je voor, hebben we jarenlang chemie en tech niek gestudeerd om dingen te maken die ons leven zalig kunnen maken, en nu een stapje terug? Voor geen geld! Van de toiletjuffrouw tot en met de allerhoogste goden van Unilever, Shell, Union Carbide en Dupont de Nemours betekent dat stapje terug doffe ellende. Voor de eerste: terug naar zeep-soda en de schrobborstel, voor de heren fabrikanten een financiële strop van heb ik jou daar. Minder consumptie, minder produk- tie, minder belastinginkomsten, minder werkgelegenheid. Ik heb laatst de uit zending "Kritisch consumeren" op de tv gevolgd en ben gewoon razend ge worden om het misdadige gezwam van de "regering" bij monde van een poli tiek spreekbuisje en de vertegenwoor diger van de Shell. Het verweer van de gewone, gezonddenkende burger kreeg geen kans, het werd weggezwamd met niets terzake doende argumenten. Het zoveelste gesprek zonder suggesties voor een actieve bestrijding van het kwaad. Is het U ook opgevallen dat er, ondanks tientallen films, artikelen, boe ken over de milieu-vervuiling, nog geen enkele praktische raadgeving gepubli ceerd is? Nog nooit een lijst is gepu- bliseerd van verbruiksartikelen die de vervuiling verergeren? Waarom niet? Waarom wel millioenen weggegooid Wij uit lndië hebben geleefd in een 100zuivere atmosfeer. Met aboe en klerek, gebrande merang, sepet en rode baksteen. Ons hele huis, onze kleren waren brandschoon, witter dan wit, on ze planten groeiden zonder kunstmest en zelfs de lucht in de drukste stadswijk was rein. Zulk leven, aldus de grote producenten, bewijst een grote achter lijkheid. En dan krijg je het vicieuze verhaaltje weer: meer mensen we zijn alle ziekten de baas) meer productie, meer "rotzooi". Goed, als we nu de zaak in omgekeerde volgorde beginnen en ervan maken: minder rotzooi scha delijke artikelen) minder productie zou den we dan niet krijgen minder ZIEKE mensen? In elk nummer van long Tong hopen we een korte rubriek te kunnen vullen met (uw) adviezen, informaties, sug gesties die meehelpen aan een schoner leefmilieu. Het zal moeilijk zijn dingen te laten, dan dingen te doen, kalmpjes aan, maar BEGIN. aan tijdrovende enquêtes, opiniepeilin gen, marktonderzoeken om te komen tot zulke interessante cijfers van: 3% van de mensen beseft iets van de ver vuiling, 24% doet er niets tegen en de rest gelooft dat het geklets is. Wat zo klaar is als een klontje: er gebeurt niets ingrijpends. Alleen die twee Eind'hovense huisvrouwen (en nog duizend andere misschien, maar daar hoor je niets van) die de knuppel in het hoenderhok durfden gooien om aan te dringen zeep en soda te gebruiken. En direct daarop werden geattaqueerd (natuurlijk) door de heren zeeptove- naars en een of andere Vereniging van Huisvrouwen die bezorgd waren voor de wasmachines, dat die misschien niet tegen de zeep-en-soda konden! Al drie jaar zijn de zeepfabrikanten aan het „zoeken" naar een wasmiddel zonder fosfaten. Toch wel aardig dat ze ondanks dat gezoek nog tijd hebben gevonden om nog minstens 20 andere zeepsoorten uit te vinden die nóg scha delijker zijn. En ook nog geld over hadden om er een stevige reclame tegenaan te gooien om de boel aan een "markt" te helpen. "Er bestaat behoefte aan", hoorde ik zo'n schaam teloze fabrikant beweren," anders zou den de mensen het toch niet kopen?" En zo stinken we er dankzij de re clame en onze hoogopgevoerde be schaving nog lang en gelukkig in. On danks alle onheilsvoorspellingen van biologen, sociologen en andere wijzen geloof ik nog dat "lang". Want reken maar dat de knappe kopjes van de geldruikers- en makers dag en nacht aan het werk zijn om U zo lang moge lijk in leven te houden. Waar leven is, valt geld te verdiennen en wil niet iedereen tegenwoordig zo lang moge lijk leven om zoveel mogelijk geld te verdienen? En wie bekommert zich nog om hen die later komen? Of er wordt gezegd: "och, we gaan toch allemaal kapot" of "is het nu werkelijk zo erg?" Verslaafd We kijken met medelijden en afgrijzen naar drug-verslaafden, maar is het ooit bij U opgekomen dat wij allemaal ern stig verslaafden zijn aan de voort brengselen van onze fijne beschaving en welvaart? Kunt U zich voorstellen dat die verrukkelijke artikelen die op uw toilettafel staan en op het aanrecht meer schade toebrengen aan uw milieu dan ooit hash en marihuana aan één ongelukkige? Dat is wel het beroerdste van onze verslaving, wij brengen scha de aan het land, de hele gemeenschap; een druggebruiker beperkt zich tot zijn eigen body. Heeft U daar wel eens bij stilgestaan? Verslaafd zijn aan waar deloze, volkomen onnuttige luxe die alleen gemakzucht, domheid en afstom ping in de hand werkt. De warenhuizen liggen volgetast, millioenen huisvrou wen zie je dagelijks de toonbanken af stropen, hun tassen volstouwen met de voortbrengselen van listige "leveran ciers" die ronduit de naam "pusher" (verkoper van drugs) verdienen. Hoge heren achter directietafels die zich NIETS, maar dan ook niets aantrekken van de aflozing in zee en op het land. „Pour la forme" druk beraadslagen en "kostbaar reseachwerk" verrichten. Keer op keer sijpelt de waarheid door: er is niets aan gedaan, alles blijft bij het oude. Wij willen het toch zelf, we kopen tóch braaf door, letterlijk ALLES wat te krijgen is? Zeep en soda De vijand van de vervuiling staat aan alle fronten tegelijk, het is voor ons (als U tenminste ook naar verbetering streeft) onmogelijk hem overal even hard terug te slaan. Het terrein, ons leefterrein zal stukje bij beetje her overd moeten worden, met ons allen. 6

Tong Tong | 1972 | | pagina 6