De (valse) Opinie-bladen We moeten vervuld zijn van het besef dat het moet en dat het KAN, dat het niet te laat is. Als we met ons ALLEN de strijd aanbinden tegen de vervuiling, onze verslaving. Ik ben geen chemicus en wat ik weet, weet ik uit artikelen in kranten en tijd schriften die genoeg onthullen. Maar altijd ontbreekt DE OFFICIËLE LIJST VAN GEBRUIKSARTIKELEN EN PRO DUCTEN DIE DE GIFTIGE AFVAL STOFFEN AAN AARDE EN LAND EN LUCHT AFGEVEN. Die grote waarheid onthoudt men ons, kleine argeloze zielen. Zo'n lijstje kost de publiciteits media hun adverteerders, en de adver teerders hun omzet. Dus: even een tipje van de sluier op en dan maar stug doorgaan. Dus zullen wij, U en ik, huisvrouwen in de eerste plaats zelf moeten hande len. Neen, het kost U geen geld voor het oprichten van een stichting of con tributie en bijdragen voor een actie. Het vraagt van U alleen besef dat het nodig is, koppigheid en zelfbeheersing. Ik volg alleen het spoor van die twee Eindhovense huisvrouwen die alleen zeep en soda gebruiken. Er is nog meer, ontzettend veel meer, maar zoals ik U al zei, het front is te groot; we kunnen niet overal tegelijk beginnen. Ik start dit keer met 3 adviezen: 1. Gebruik groene zeep en soda voor al uw was, ook voor de wasmachine. Voeg desnoods wat bleekwater toe voor de witheid, maar heus, U zult zien hoe geweldig het meevalt. Beperk ook het gebruik van de vaat- wasmiddelen. Warm water en soda zijn desnoods meer dan genoeg om de niet-vettige vaat te reinigen. Doe de grote afwas voor het gemak (we hoeven niet te radicaal te zijn!) wel met uw lievelings middel maar wees zuinig! 2. Gebruik uitsluitend badzeep, geen Douche-fris en al die andere zalig- schuimmakende middelen. Ze zijn afschuwelijk in hun chemische ver bindingen in de riolen! Ons hele leven zijn we schoon en fris geweest zonder die rommel, waarom moeten we ze nu zo nodig? 3. Beperk het gebruik van de moderne schoonmaakmiddelen in spuitbussen en dergelijke. Gebruik die ouder wetse frisruikende boenwas, spiri tus en soda halen veel vet weg. Laten we dit blijven doen tot de fabrikanten zich de moeite genomen hebben 100% veilige middelen op de markt te brengen en zij dit op het etiket durven te vermelden! Drie om mee te beginnen. Nogmaals het zal niet meevallen, en als U af en toe "zondigt", mag, maar wees van goede wille en BEPERK, beperk, be perk! Voorstel: bewaar alle deksels of etiket jes van de groene zeepdozen/potten, knip de merkjes uit de soda-zakken en spaar ze op. kunt ze bij mij inleveren, liefst bij honderden tegelijk (vraag ze ook bij buren of kennissen die ook op de verstandige toer zijn geraakt), ik zend ze bij 10.000 op naar de directie van een groot zeep-concern. Zonder commentaar. Als we ALLEMAAL de handen ineen slaan, ZAL het anders worden, zal men andere producten gaan maken. Tot zolang moet onze stille (en gezonde) boycot voortduren. Lilian Ducelle BEWEZEN IS DAT HET KAN! De drie kruideniers in het Overijssel se Nieuw Leusen zijn door hun voor raden zeep en soda heen. De rekken in winkels staan daarentegen vol met pak ken en bussen synthetische wasmiddelen stond in november 1971 in de kranten. Nadat de predikantsvrouw N. Wuis- ter-Krans vorige week een lezing over zeep en soda hield voor de Hervormde Vrouwengroep in het dorp besloten de dames over te gaan van wasmiddelen op het gebruik van zeep en soda. Enige tijd terug draaide er voor de VARA-TV een half aandoenlijke, half „heldhaftige" reportage uit de binnen landen van de Portugese kolonie An gola, van "vrijheidsstrijders" die daar in het geheim werden getraind voor een oorlog tegen het "gehate koloniale bewind". De volgende dag stond in een krant een ingezonden artikel van iemand die net van 'n langdurig verblijf uit de aangrenzende landen in Afrika terug was. Deze schreef dat de uitzen ding niet afkomstig was uit Angola, maar uit Brazzaville, en opgenomen was in een der terroristenkampen in Zambia, waar ze handig waren geën sceneerd. Bewust leugenachtige propa ganda dus. Kort tevoren was, wederom over de TV, de achterkant bekeken van de ju bileumsfeesten van Perzië. Hier werd de indruk gevestigd dat het volk zelf in verschrikkelijke armoede leefde (al leen een kleine kliek speelt mooi weer van de olierijkdommen!) en dat de ge vangenissen vol politieke gevangenen zaten. Maar kort hierna was een oude vriend bij Tong Tong op bezoek ge weest, die lachte om al die beweringen. Hij had de laatste drie jaar in Perzië geleefd en was vol lof over de enorme vlucht van de welvaart in Perzië op velerlei gebied. De landbouw was e- norm uitgebreid en verbeterd, het we genstelsel geëxpandeerd, de behuizing uitgebreid en verbeterd, enz. enz. Kor tom, volkomen het tegendeel van de TV-reportage. Niet alleen van het Indisch ABC, ook van door reportages van andere zaken weet de gemiddelde Tong Tong-lezer al lang dat er aan de veronderstelde objectiviteit van veel TV-en dagblad voorlichting een brok mankeert. Maar dat heet men in deze democratische staat de "mooie waarde van de Neder landse opinie-bladen" (met aan het handje de opinie-radio en opinie-TV). De meeste publiciteitsmedia worden gewoon geëxploiteerd door de politie ke groeperingen, en men deinst niet terug voor menige aperte leugen en bewuste vervalsing. Over de dwaasheid van al deze poli tieke zwendel lacht echter niemand meer, die weet dat al die leugens in het land waarover zij gedebiteerd wor den in het geheel niets tot stand bren gen, maar op den duur in Nederland zelf een groot aantal .twistzieke opinies ontwikkelen, die bij stemmingen (of later bij mogelijke conflicten) zelfs gro te schade kunnen aanrichten. Zoals dus ook in kleine, wordt ook in grote dimensies elke leugen op de leugenaar zelf gestraft! Een tweede en groter kwaad is, dat de gemiddelde burger door zijn opinie blad zodanig wordt ge-"brainwashed" dat corrigerend of rechttrekkend goed nieuws al bij voorbaat wordt verwor pen, omdat het b.v. in het blad van de politieke tegenpartij staat, DUS ge logen moet zijn! Wie zich realiseert dat dit kwaad zich al vele decennia heeft ontwikkeld, begrijpt waarom zoveel (overigens bra ve) burgers gewoon "tambeng" zijn, zoals men in Soerabaja zegt Tussen twee haakjes: men denke niet dat de Indischman zo naief is om te ge loven dat waar is wat de rechtse pers de lezer alzo voorschotelt. Want de indeling tegen wil en dank van de In dischman bij de rechtse kudde is een sprookje dat men graag gelooft. Wij vinden dat bij Indischgasten alleen sprake is van verbijstering a. omdat men al lang niet weet wat men van de voorlichting van de Nederlandse pers geloven moet, b. hoe is het mogelijk dat men van decennium op decennium voortgaat zich gewillig door opiniebla den te laten ringeloren, c. dit denken (bij de Pers) dat het volk bestaat uit onnozelen, is gewoonkolonialisme (en ondertussen slaan de adverteerders links en rechts hun slagen!). Wie had dat ooit gedacht: kolonialisme in eigen huis! Het is haast zo, dat géén opinie hebben, de grootste verdienste is van een dagblad! T.R. (lees verder volgende pagina)

Tong Tong | 1972 | | pagina 7