Fonteijn Co - wou-wou Jos. van Arcken Democratie-Af brekers WAAR VOOR ZIJN GELD Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN BRILJANTEN schakelarmbanden markiesringen krintjing hangers slangen oorknoppen colliers gezet in (6 tot 100gr.) 22 karaats goud toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui f79.50 franco huis. Over een der vele dieren, die ik bezeten heb, wil ik U toch wat schrij ven. Het was een Wou-Wou of Oengka, een kleine grijze, vrouwelijke Gibbon met een zwart gezicht, die altijd recht overeind liep en gewend was aan kin deren. Kon aardig spelen met mijn foxter- rier en met een zoontje van een mijner vrienden, 10 jaar oud; krijgertje spe len op het grote gazon achter mijn huis en naast hem kopje duikelen, net zo dikwijls als hij het deed. Gedurende mijn ontbijt zat ze altijd in de buurt, dikwijls op tafel. Gapte op een onbewaakt ogenblik mijn spiegel ei, ging er recht mee in de lucht in de lamp, die boven de tafel hing en ging het ei in de ketting vlak tegen het plafond opeten. Ik was toen onge trouwd en de bedienden maakten de vuiligheid wel weer schoon. Als ik 's avonds in een luie stoel een boek of de courant zat te lezen, kwam ze op de leuning van de stoel bij mij zitten met haar armen om mijn hals. Als ze eens aangehaald wilde worden, legde ze met mijn pols een hand op haar bovenlijf om geaaid te worden. Het roepgeluid had ik zó goed ge leerd, dat als ik met een maand Java- verlof in de Zuid-Preanger was en ik de Wou-Wou's hoorde, ik ze riep en dan kwamen ze tot op een paar meter afstand kijken naar dat familielid. Toen mijn vrouw en ik in Sydney in de Dierentuin waren, was daar een heel groot apenhuis met verschillende soorten apen. Ik zag heel in de verte een Wou-Wou, riep hem en hij kwam direct naar mij toe en aaiden we elkaar toen een beetje. Een dame naast mij vroeg: "Hoe doet U dat?" "Dat komt, omdat ik nog een beetje familie van hem ben." Ik werd verder met rust gelaten en hiermee slot van dit verhaal. Ir. Trap Klein bericht, grote ellende Het kortste en misschien wel meest onheilspellende krantenberichtje van de laatste tijd: "Een UNO-rapport maakt melding dat in 1980 de mens heid 1200 miljard aan bewapening zal uitgeven." Wij kijken allemaal bezorgd naar de belligerente mogendheden, maar on dertussen loopt aller bewapening op. Dus ook de onze. Om immers "bij" te zijn, als ook bij ons een bom mocht barsten. Bij al de milieuvervuiling en andere rampen die het mensdom be dreigen, is de bewapeningswedloop misschien wel de ergste! Misschien zal over vele eeuwen van ons leven in deze tijd geschreven wor den: "En zij hebben ze vergaderd in de plaats welke in het Hebreeuws ge naamd wordt Armageddon" (Openba ring 16 16). Toen Minister-President Biesheuvel in december zijn voornemen bekendmaakte om Suriname en de Antillen te bezoeken, deed hij dat op de volgende wijze: „In navolging van mijn voorgangers wil ik als nieuwe premier ook een be leefdheidsbezoek brengen aan de over zeese rijksdelen", zei mr. Biesheuvel. "Het is een hernieuwde kennismaking (mr. Biesheuvel bracht als lid van de tweede Kamer al een bezoek aan de West) die ik natuurlijk ook zal gebrui ken om me zo breed mogelijk te oriën teren," verklaarde hij. Het zal Hollanders-van-hier misschien nauwelijks opvallen, maar Indischgasten vinden de toon van dit bericht beslist on aangenaam, om niet te zeggen kwetsend, ondanks de bij voorbaat goede bedoelingen. Als iemand ons immers openlijk zou be loven alleen een beleefdheidsvisite aan ons te willen brengen, zouden wij koel en be slist afwerend zeggen: „Als het alleen maar voor de beleefdheid is, blijf dan rustig weg. In mijn huis komen echte vrienden. Geen hypocrisie alsjeblieft!" Waarom moet je je "dekken op je voor gangers" die óók naar de West gingen, en waarom moet nadrukkelijk gezegd worden dat je gaat om je zo breed mogelijk te orienteren (dus om te wérken). Is er dan nergens een brokje doodgewone hartelijk heid? En spreekt het niet vanzelf dat elk regeringshoofd zich persoonlijk ter plaatse moet orienteren? Kunt U zich President Pompidou of Premier Heath voorstellen in zo'n gewoonweg abjecte houding van "per missie, Pak"? En waarom dóet zo'n Nederlandse Pre mier dat dan? Omdat hij al "generaties van premiers" lang weet dat men als minister altijd op het stoepje staat van Kamerleden en partij voorzitters. Dat men hieronder verstaat het "verantwoording verschuldigd zijn" aan elke windbuil en ruziemaker die gewoon uit laag volksverlangen "hoge omes" wenst aan te blaffen als elke "rottige" suppoost met een voorbarig: "Hei! Wat mot dat daar?!" Ook (door politici beschermde) intervie wers van krant en TV hebben er een handje van om van die kruisverhoren (die inter view heten) te houden voor de TV-camera, waarop menig minister letterlijk aan de openbare middeleeuwse schandpaal staat voor vragen die vaak ronduit verdacht- makend zijn en ook als zij direct ontzenuwd worden een "lucht" achterlaten van zwak heid, onbetrouwbaarheid en corruptie. Om zich dan naar het kijkend publiek te wenden met een schampere voldoening op het gelaat die dubbel ontsiert omdat dat gelaat meestal zo onbetekenend en onrijp is! Het lamste van alles is dat er op den duur bij prominente figuren een benauwde voorzichtigheid gaat groeien, die hen tot verliezer bij voorbaat maakt in elk contact met buitenlandse collega's die in hun land meer autoriteit en durf kunnen ontwikkelen. De democratie vernielt zijn eigen leiders! Rawit Toelatingsexamen H.B.S. te Semarang. Onder de candidaatjes is een pienter Chineesje, die met vlag en wimpel slaagt. 14 dagen later is er herexamen voor de minder gelukkigen. Tot grote verbazing van de toezicht houdende onderwijzeres, verschijnt ons Chineesje. "Wat kom jij doen?" "Mijn vader zegt, heb betaald. Als 2 maal examen ik ook 2 maal examen!" Voor Juwelen en Uurwerken als van ouds naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 11

Tong Tong | 1972 | | pagina 11