INDONESIË IS EEN HAPPENING Nergens ter wereld is het verkeer zo tolerant als in Indonesië. Verkeers regels lijken er slechts gemaakt te zijn om overtreden te worden. Dat er des ondanks betrekkelijk weinig ongeluk ken gebeuren is één van die vele won deren, waarvoor men zich in dit land telkens geplaatst ziet. Iemand in Djakarta zegt opgewekt: Wij leven in een geordende chaos." Een wonder zijn ook de vele oude wagens, die in ons welvarend Neder land allang de weg naar de schroot hoop zouden hebben gevonden, maar daar nog met veel improvisatietalent rijdende worden gehouden, zelfs op zwaar geaccidenteerd bergterrein. Ook in het luchtverkeer heeft men jarenlang de verbinding in dit uitgestrekte eilan denrijk met oude kisten moeten onder houden. Dat er niettemin veilig gevlo gen werd, is ook de Australiërs en Ja panners niet ontgaan. Men kan op Java ook 's nachts rei zen. Er zijn nachtbussen en -treinen. Het reizen in de doorgaans overvolle bussen is geen onverdeeld genoegen, maar de nachttrein, die de verbinding Djakarta-Surabaja v.v. via Solo Djokja onderhoudt, is air-conditioned, en heeft comfortabele couchettes; na het diner wordt een film vertoond. SAMEN Ik heb mijn gastheer in het bergoord niet geschreven, dat ik komen zou. 12 ...Wij bezoeken zo'n appeltuin, waarvan de jonge eigenaar ons bescheiden, maar zichtbaar trots rondleidt (Deze foto heeft ook in het Kerstnummer 1971 gestaan) een zegen beschouwen. Ik neem een verkoelend bad bij de put opzij van het huis en als we even later gedrieën aan een simpele doch verrukkelijke rijst- maaltijd gezeten zijn, spreekt de oude man een gebed uit waarin hij Allah om zegen, vergeving en verzoening vraagt. Dit monotone en met vele Arabische woorden gelardeerd gebed is een ont roerend getuigenis van de betrekke lijkheid der dingen, van vergevingsge zindheid zonder welke het samen op weg zijn niet mogelijk is. De Boeing 707 vliegt in 15 uur - met slechts een korte stop in nachtelijk Bom bay - van het kille, loodgrijze Schiphol naar het laaiende, blakerende Kemajoran. Verlammende hitte verdringt opkomende emoties van het weerzien met Djakar ta. Ambtenaren controleren zwijgend onze reisbescheiden, glimlachen beleefd met nauwelijks een zweem van nietszeggende herkenning. BRUG De betrekkelijkheid der dingen mani festeert zich ook op pijnlijk-groteske wijze op het verlaten, verwaarloosde "Europese" kerkhof dat ik met mijn gastheer bezoek. Het gras staat er meters hoog. Kinderen spelen en sla pen op de zerken die nog niet door De chauffeur van de taxi schijnt geen hinder te hebben van de klamme hitte. Zijn overhemd is kurkdroog; kwiek plaatst hij de bagage in de kofferruim te. Als hij bij het instappen het portier openhoudt, zegt hij breed glimlachend en met een hoffelijk uitnodigend ge baar: "Selamat datang!" Het klinkt warm en recht van binnenuit. Dan heb je het gevoel eindelijk thuis te zijn. HAPPENING De in India geboren Engelsman Christopher Lucas, gaf aan zijn met liefde geschreven boek over Indonesië de titel "Indonesia is a happening". Het hele leven in Indonesië ontrolt zich voor de ogen van de verbaasde buitenlandse bezoeker als een happe ning. Middenin het chaotische stadsver keer houden twee Indiase jongelui de taxi aan en vragen de chauffeur mee te mogen rijden. Er wordt in rap Dja- kartaans onderhandeld. Dat de wagen intussen een obstakel vormt voor het verkeer, kan de pret niet drukken. Er is ook geen mens, die driftig claxon neert of frenetiek tegen zijn voorhoofd tikt. Maar als ik onverwacht voor hem sta, toont de oude man zich nauwelijks ver rast. "Ik wist dat je komen zou!", zegt hij eenvoudig. Tegen zijn vrouw achter in het huisje roept hij: "De jongen is er!" Alsof hij een buurman aankondigt en alsof er sedert onze laatste ontmoe ting niet een kwarteeuw verstreken is. "De jongen!", herhaalt zijn vrouw. Ze strijkt met haar fragiele vingers vluch tig langs mijn gezicht. Beiden zijn ken nelijk blij met mijn bezoek, dat zij als

Tong Tong | 1972 | | pagina 12