PASAR HALAM AMSTERDAM 1972 EUROPA HAL van het RAI GEBOUW Standhouders, Reserveer Uw Standruimte! Een mooie Jajasan in Bandoeng Wij hebben in Bandoeng een Jajasan Pendidikan Seni Rupa opgericht, 3 jaar geleden met de bedoeling de kinderen creatief bezig te houden, door hun aller hande soorten materiaal te geven (zo goedkoop mogelijk. Zij krijgen dan wel leiding van studenten van de Bag. Seni Rupa v.d. S.T.B. (de vroegere T.H.) De kinderen betalen naar draagkracht, velen komen gratis, zo schijft Mevrouw Saptodewo uit Bandoeng. We begonnen met 1 groepje en heb ben nu al 25 groepen, waarvan één bij de school voor achterlijke kinderen, 2 groepen in 2 weeshuizen en één groep bij de jeugdige delinquenten, die in voorarrest zitten en dan één groep voor teenagers. Speciaal batikken wordt daar beoefend. Ons plan is, om zoveel mogelijk groepen te vormen over heel Bandung, maar we zitten natuurlijk nog altijd met het geld-probleem. We wilden zo graag iedere groep voorzien van boeken - muziekinstrumenten en daarnaast ook danslessen geven. Nu hebben we pas 4 batikgroepjes, één groep met dans lessen en 4 groepjes met een biblio theekje. Wij laten het geheel over aan het initiatief van verschillende damesor ganisaties, om mee te doen, begrijpt U het? Zo'n groepje is dus helemaal zelf standig. Concreet voorbeeld: Ik ben ketua van een sociale vrouwenvereni ging "Sahati". Ik zoek een twintigtal kinderen bij elkaar van de leeftijd 21/2 - 14 jaar en zoek contact met de Jaj. Pend. Seni Rupa. Zij zoeken een student van de Kunst academie en ik ben verplicht hem 's maands Rp. 1000 1500 te betalen voor eens per week les. Ik moet dus zelf aan dat geld komen door contribu tie aan de kinderen te vragen of sum- bangan (ondersteuning) te zoeken. Als ik kan bewijzen dat ik geen geld genoeg kan krijgen om materiaal te kopen, dan krijg ik dat gratis of tegen lage prijs van de Jaj. P. S. Rupa, zolang deze dus ook materiaal in voorraad heeft. Dus het hangt ook helemaal af van de toewijding en activiteit van zo'n leidster, of je de kinderen veel mate riaal geven kunt of niet, want, natuur lijk kan de Jajasan ook niet alles geven, vooral olieverf is erg duur. Daar ik én in het Bestuur van de Jajasan zit én ook van de Sahati ben, blijft het voor mij een eeuwig probleem om aan Fondsen te komen, om niet alleen mijn eigen groep te kunnen financieren, maar ook te zorgen, dat er geen stagnatie intreedt in verdeling en voorziening van materialen aan de andere groepen. De Sahati is een Sociale Vereniging, dus ik heb op me genomen: 1. de groep van de delinquenten, (10-20 personen) 2. één weeshuis (20 personen) 3. één groep voor 21/2 - 14 jarigen (40 personen) 4. één groep teenagers (30 personen) 5. één batikgroep (20 personen) Om zo'n batikgroep op te richten, hebben we Rp. 25.000,nodig, om de gereedschappen materiaal te ko pen. Dus voor minjak tanah, wadjans, tjantings en dan ook de pannen en de obat om dat hele proces zelf uit te voeren. Maar het is zo interessant en de kin deren leren hun eigen kebudajaan weer. Ze kunnen dan zelf kleedjes of blous- jes batikken. Om een goede bibliotheek op te richten, heb je toch zeker ook een stootkapitaaltje nodig van minstens Rp. 50.000,— Ik ben ook maar begonnen met 400 boeken en 'heb nu dus 1000 boeken voor kinderen onder 12 jaar; 2000 boe ken voor boven 12 jaar en 600 tijd schriften. De kinderen betalen Rp. 75,per maand en mogen dan iedere dag 2 boeken ruilen of 4 boeken in de week. Het inbinden van 1 boek kost nu al Rp. 50,tot Rp. 75,en ik moet het telkens doen, omdat nu boeken nog van zulk een slechte kwaliteit zijn. Ik heb nu 150 leden, dus de inkom sten zijn Rp. 1.2.500,tot Rp. 15.000 per maand. Voor de salarissen van mijn pegawais geef ik uit Rp. 7000, en de rest gaat op aan de aankoop van nieuwe boeken, onderhoud van de oude boeken, abonnementen van de ver schillende tijdschriften. Deze laatste maand had ik Rp. 17.000 gekregen en nu ben ik van plan vanaf Januari de bibliotheek 's ochtends en 's middags te openen, dus weer een nieuwe pegawai erbij te nemen. Er zit zoveel werk aan vast, jë hebt er eenvoudig geen idee van. Ik verdien dus wel bij met het verhuren van de tijdschriften en de leestrommel en de Rp. 100,nangpangkal van nieuwe abonnées. Ik heb de bibliotheek nu precies 2 jaar: in het begin heb ik er zoveel geld ingestoken en aldoor verlies geleden. Ik had maar 40 leden, maar plotse ling sinds juli is de bloei begonnen. Ik heb uitgerekend, dat ik er toch zeker Rp. 250.000,ingestoken heb, maar we zullen dat maar investering noemen, niet waar? In ieder geval geniet ik telkens, als ik de kinderen in en uit zie lopen met een stapeltje boeken in de hand. Mis schien help ik een beetje mee aan de vorming van ons land. Adam Malik heeft alleen maar de lees verder volgende pag. 3e kolom Na de successen van de 2 voorgaande jaren presenteren wij U dit jaar deze bijzondere manifestatie in de immens grote Het zal een hoogtepunt worden tijdens de Internationale Bloemententoonstelling Floriade Amsterdam, die van 30 maart tot 1 oktober duurt. In steeds toenemende mate stijgt de belangstelling voor deze grandioze Pasar Malam, waar naast handel en nijverheid, cultuur en amusement elkaar treffen in een bonte aaneenschakeling van een tropische jaarmarkt op z'n best. Een uitgebreid en kleurrijk ontspanningsprogramma m.m.v. bekende radio en televisie-artiesten biedt U gevarieerd amusement. Kombineer een bezoek aan de FLORIADE met een kennismaking op de PASAR MALAM AMSTERDAM. EEN GEÏLLUSTREERDE KLEURENFOLDER WORDT U OP VERZOEK TOEGEZONDEN. Inlichtingen: Organisatiebureau EFFENDI N.V Willem Bartiusstraat 6, Alkmaar, Telefoon 02200-1 18 65 18

Tong Tong | 1972 | | pagina 18