TOK-DJRRR! Dit zijn een paar foto's die een idee geven van het prachtige werk van Mevrouw Saptodewo S.H. in Bandoeng, waar wij in het Kerstnummer over schreven: een door haarzelf opgerichte en geleide kinderLEEStuin, waar grote en kleine kinderen hun middagen kunnen slijten met het lezen van hoeken en tijdschriften, of artistiek bezig zijn met kleurkrijt, potlood en verf. Uiteraard is deze Taman Batja Kanak-kanak een arme vereniging en gedrukten zijn in Indonesië peperduur. Wij wekken dus alle lezers op, oude en nieuwe tijdschriften en boeken naar ons op te sturen om door ons verzonden te worden naar Bandoeng. En als U kunt: ook allerlei teken- en kleurmateriaal. Ik denk dat de ontelbare massa beeldverhalen, die in de laatste tijd in omloop zijn (Kuifje en zo) beslist erg lakoe zullen zijn. En vergeet U niet: wat de jeugd van ons krijgt en leert, wordt heel lang onthouden! Op de foto's: links boven: één van de jongste leestuin-bezoekers, 21/2 jaar oud; rechts boven: de dochter van mevrouw Saptodewo bezig met batikken zoals het door de oudere meisjes in deze leestuin beoefend wordt; onder: een andere groep lezertjes. Vergeet U niet dat Mevr. Saptodewo (met volle medewerking van de autoriteitenook regelmatig bezoeken brengt aan de gevangenissen, waar zij lectuur, tekenmateriaal en ook tweedehandse kleding uitdeelt aan jeugdige boefjes. Ook van deze jongelui kregen we aller aardigste foto's toegestuurd, die we natuurlijk niet plaatsen. Maar als U wat te verzenden heeft naar Bandoeng, stuur het ons toe en wij zorgen voor snelle doorsturing. Dank! Laat Tong Tong naar alle kanten toe een net uitleggen van hulp en steunverlening. Het is het beste verweer tegen wraakzucht, rancune en "loepa semoea" Lagere School doorlopen en verder alles door zelfstudie en heel veel lezen verworven. Dan zit ik ook nog in een vereniging "Kota Kembang", allemaal plantenlief hebsters, onder leiding nu van Mej. Lex Dompselaar. Met hartelijke groeten C. Saptodewo. Van haar recente reis naar Indonesië bracht Wies van Maarseveen behalve heel wat informatie ook een paar leuke dingen mee op taalgebied. Nog steeds schept de Indonesiër voor vele nieuwe zaken een passend woord, dat meestal begint als ono matopee (klanknabootsing), maar dan spoe dig ook wel overdrachtelijke betekenis krijgt. Wat denkt U b.v. van "tok-djrrr", dat be tekent: het directe aanslaan van een motor, maar ook overdrachtelijk gebruikt wordt voor: in prima staat verkeren, snel reactie vermogen, paraat zijn; En dan nog "tjs-plang!" direct, ogen blikkelijk (bij het ontstaan waarvan wij b.v. kunnen denken aan een langzaam branden de lont, plotseling gevolgd door de knal. •k In deze moderne tijd weten wij niet (maar taalgeleerden wel) dat massa's woorden in onze taal oorspronkelijk ontstaan zijn uit onomatopeeën, die eenmaal blijvend op genomen in de spreektaal, weldra "ge stroomlijnd" raakten. Met de nieuwverwor- ven onafhankelijkheid heeft ook de nieuwe taal grote scheppingskracht gekregen. Wij verwijzen in verband hiermee ook naar het artikel over het moderne toneel in Djakarta van enige tijd terug (15 augustus 1971). De jeugd in Holland vertoont diezelfde drang naar initiatief en verlangen naar nieu we woorden. Uit het veelvuldig gebruik van bepaalde woorden kan men de bewustheid van nieuwe inzichten lezen, zelfs al worden deze woorden vaak te pas en te onpas gebruikt. Maar waar het hart vol van is, loopt de mond van over. Dat is in de 50'er en begin 60'er jaren het woord "waarde loos" geweest dat iedereen op de lippen lag en min of meer de instorting van veel "gevestigde" waarden annonceerde. En dat is nu het woord "alternatief", waarvan je vaak als je het hoort gebruiken, denkt: weet-ie wel wat het woord betekent? Maar het is de ontdekking van één van de grootste en rauwste wonden in deze maat schappij, waarin alles óf links óf rechts gedrukt is, men óf alternatief bejubeld of alternatief verdacht wordt gemaakt. Het is de partij-politieke verzieking, doorgedrukt tot in het sociale, religieuze en politieke leven. Het is de Grote Reus boven alle andere waarden. Maar misschien wordt door een wakkere jeugd deze gigant eindelijk om hals ge bracht. Hoe dat gaat? Zotjssss-plang! T.R. Wees een BOOM, een VRUCHT BOOM. Lever na slechts één maal geplant te zijn vruchten voor vele, vele jaren. Plant 10,in het FONDS ZESTIGDUIZEND! 19

Tong Tong | 1972 | | pagina 19