DOES TRAVEL SERVICE Op 15 december j.l. werd aan het Prinsenpark te Apeldoorn het monument onthuld ter nagedach- nis aan de slachtoffers van de Japanse kampen, waartoe de Stichting Nederlandse Slachtoffers Japanse Vrouwenkampen het initiatief nam. De vele banden, die de Indische groep met Koningin Wilhelmina verbonden, worden door de situering die het monument heeft gekregen, weer in herinnering gebracht, daar immers paleis 't Loo in Apeldoorn het geliefde buitenverblijf van de vorstin was. Nadat de voorzitster van de Stichting, Mevroutv Jo Manders in een rede de slachtoffers had herdacht, werd de officiële onthulling verricht door H.M. Koninin Juliana door het leggen van een krans aan de voet van het monument. De plechtigheid werd bijgewoond door ruim 2000 belangstellenden, onder tvie oud-G.G. Jhr. Mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de com missaris van de Koningin in Gelderland, Mr. H. WBloemers, de burgemeester van Apeldoorn, Mr. A. L. des Tombe, talrijke militaire en civiele autoriteiten en de ontwerper van het gedenk teken, de beeldhouwer Frank Nix uit Bleskensgraaf die zelf als jongen in een Japans kamp was geinterneerd. Het monument, dat het leed symboliseert dat zovelen te dragen kregen, bestaat uit een muur, voorstellende de omheining van de kampen met daarachter een beeld dat vrouwen- en kinder figuren weergeeft. Het mannenkoor van het opleidingscentrum van de Koninklijke Marechaussee luisterde de plechtigheid op, terwijl een hoornblazer van de marechaussee de taptoe blies. Een groot aantal kransen en bloemstukken bedekten de voet van het monument. (Foto W. Allirol) vervolg: "Bij de Voorplaat" De lezer kan zich indenken, hoe ge troffen we waren toen we de foto met "onze" Tong Tong als kerkklok zagen. En de oudsten van U weten dat wij al tijd geweten hebben dat wij niet alleen niet mógen vergeten, maar onvermoeid verder moeten uitdragen wat Indonesië ons tóen leerde en nog steeds vér in de toekomst de Europeaan leren zal, zó fundamenteel zijn vele waarden in dat verre land achter de horizon! Ook vergeten we niet de poging die in de beginjaren van Tong Tong gedaan werd om "geheel Nederlands te assi mileren" en ons blad "De Noodklok" te noemen. Waarop we om vele redenen beslist "neen" zeiden en kop pig bléven zeggen. Basisch argument van onze vele gevechten tegen "assi milatie": niet wij horen te assimileren naar Holland, maar de hele Hollandse maatschappij zél assimileren naar óns! En het zal beginnen met de keuken! Een argument waarom vele Indischgas- ten zich geschokt en verontwaardigd van ons af keerden. Maar onder andere de Katholieke kerk, die altijd open heeft gestaan naar andere culturen (ik ken Mexico uit ervaring!) heeft ook een aantal on schatbare waarden in Indonesië ont dekt en neemt ze over. Want natuurlijk gaat het niet alleen om die 'kentongan i.pl.v. klok"), maar ook om de archi tectuur van het hele kerkgebouw. En inderdaad is de in Tambran toegepaste baanbrekende kerkbouw een prachtige stap naar het "in huis buiten zijn", dat is dus: in de natuur, d.i. dus: "dichter bij God". Ik moet erbij zeggen dat dit idee ook andere architecten vaak heeft bezig gehouden en ik ken op zijn minst twee ingenieurs (één jong, één oud) die met deze gedachte ook hebben "gecoquet- teerd" voor wat betreft het woonhuis! Dus binnen een (oud-Javaanse of Ba- lische) ommuring één grote als tuin ingerichte woonruimte, waarop huis en paviljoens staan. Er is best kans op dat na de modernste bouwstijl van "schoe nendozen" het "Open Huis" ontdekt zal worden van het jaar 2000. Ook een andere zin in dat artikel trof ons: "Toen de wagen van de kardi naal in zicht kwam, begon de uit kijk op de toren zijn kentongan te bespelen, waarop de gamelan in zette. Onder deze klanken trok de kardinaal, begeleid door pastoor, leke-diakens en misdienaars de nieuwe kerk binnen." De schrijver van dit artikel voelde misschien ook al verbaasd opgetrokken wenkbrouwen of misschien wel beris pingen, want direct daarop zegt hij: "Misschien klinkt dit een beetje dik en triomfalisch." Maar wij uit Indië kun nen er zó levendig in komen, dat we het vóór ons zien en met onze "her- innerings-oren" kunnen horen: de ju belende gangsarari (nog steeds de mooiste "fanfare" die wij kennen) als welkomstmelodie. En door bijna voch tige ogen zien wij de erebogen van jong wit klapperblad, de slingers, de vlaggen, de Javanen in ernstig inge togen zwart met hoofddoek, de bloe men in haarwrongentsk-tsk-tsk. Wat was dat leven mooi en zal het zeker weer zijn in gemeenschappen waar men het oer-oude terug vindt. T.R. P.S. Van andere zijde horen we dat al vaker gamelan werd gespeeld in ka tholieke kerken, en dan niet in de se- lendro, maar in de pelok-stijl, te ver gelijken met de mineur in de westerse muziek. Inderdaad het best geschikt voor gedragen licht melancholieke mu ziek. T.R. van Woustraat 115 - Amsterdam - Tel. 732138-763063 "Zeg, kan je eigenlijk voor MINDER DAN 2000,naar Indonesië vliegen?" 'Tuurlijk". "Hoe dan?" "Vliegen met Does, ook een ANVR reisbureau 3

Tong Tong | 1972 | | pagina 3