Toeloeng Menoeloeng De promotie van Dr. M. M. J. van Balgooy Dick Beste Dick, Op 15 december 1971 vond te Leiden de promotie plaats van de Heer Max Michael Josephus van Balgooy tot doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen, op een proefschrift getiteld: "plant-geography of the Pacific, as based on a census of pha- nerogram genera". De promotor was Prof. DR. C. G. G. J. van Steenis. Het proefschrift handelde over de ver spreiding van de inheemse Phanerogamen- geslachten in de Pacific, in welk verband de floristische samenhang van de Pacific en met de omliggende gebieden werd nage gaan. Een omvangrijke studie van niet min der dan 1666 plantengeslachten ligt aan het proefschrift ten grondslag. Het opmerkelijke van deze promotie is, dat onder de Indischgasten die een uinver- sitaire studie volgen, de meest gekozen richtingen op het terrein liggen van de me dische en juridische wetenschappen maar zelden op dat van de natuurwetenschap. Dr. van Balgooy werd in 1932 geboren te Purbalingga op Midden-Java. Het grootste deel van zijn jeugd bracht hij door op de boerderij van zijn vader op de helling van de Slamet, wat hem al zeer jong in contact bracht met de tropische natuur. Zijn middelbare opleiding genoot hij op het Christelijk Lyceum te Bandung, in welke stad hij ook het candidaatsexamen in de biologie aan de Universiteit van Indonesië aflegde. Verschillende jaren was hij voor zitter van de biologenclub, leraar biologie en assistent op de afdeling zoölogie, 'en had tevens de leiding en de organisatie van studentenexcursies. In 1958 vertrok Dr. van Balgooy naar Nederland, waar hij aan de Leidse Universiteit zijn doctoraalstudie vol tooide. In 1964 kwam hij in vaste dienst van de Rijksuniversiteit van Leiden als wetenschap pelijk ambtenaar op het Rijksherbarium. In verband met zijn specialisatie van de plantengebieden in de Pacific maakte hij studiereizen naar Indonesië, Australië, Tahiti en Frans Polynesië. Behalve deze "conventionele kwaliteiten" staat de jonge doctor ons ook om andere redenen na aan het hart. Hij is door en door Indisch; hij is iemand die een andere studierichting koos dan de conventionele voor jurist, dokter of ingenieur; en hij is een "levenslang" abonnee van Tong Tong. Maar vooral om zijn liefde voor de natuur is hij ons dierbaar, want nog steeds is Natura Artis Magistra (de natuur de leer meesteres der kunst) en is élke echte In dischman ook een echte natuurminnaar. Is "natuurlijk", en uit dien hoofde een ver werper van alles wat kunstmatig is. Dus ook een verwerper van de gedachte dat "weg- assimilatie" de enige goede toekomst is voor de Indischman. Wij hopen dat Balgooy met zijn werk de mensheid nog veel goede diensten zal be wijzen. Red. Jullie zult wel wat verbaasd zijn om in plaats van Annemarie een brief te ontvangen, dit keer van mij te horen. Ik zal mijn best doen je te vertellen wat ik "op mijn lever" heb. Wij lazen uit of liever gezegd in de laatste Tong Tong dat je genoodzaakt bent het abon nement weer te verhogen en begrij pelijk spreek je de vrees uit, dat er leden zijn die fl. 30,te veel vinden en de verhoging dus, de beruchte drup pel vinden, die de zaak over doet vloei en en dus gaan afzeggen. Resultaat is dat jullie met al je harde werken, sa men met de staf van mensen die het werk met liefde doen (wat tegenwoor dig ook niet meer zo vaak voorkomt), eigenlijk niet beloond wordt, maar dat de taak steeds zwaarder wordt. Anne marie en ik hebben dat eens diep in ons laten opnemen en ik kwam met het voorstel aan Annemarie om Lilian te schrijven dat ik bereid ben 5 abonnees zo gezegd te adopteren. Met andere woorden, als er abonnees zijn, die dol graag met Tong Tong willen doorgaan, maar het domweg niet kunnen betalen, dan wil ik weten wie dat zijn en dan kun je ons belasten voor een jaar abonnement van fl. 30,en ik betaal dat. Nu weet ik dat het verdraaid moei lijk is om uit te vinden wie wel en wie niet kan betalen, maar ik dacht in de eerste plaats aan ouderen, pensioen trekkers, Indo-Europese of Totoks, met Indie herinneringen, voor wie Tong Tong, beslist iets moet zijn, iets waar zij kracht uit putten, waardoor zij herin nerd worden aan vroegere dagen, in dat koude en natte, harde maar aan de andere kant ook gastvrije Nederland. Tjalie, denk er eens over na en mis schien kun je dit initiatief van mij aan grijpen als een voorstel aan andere le den, in de gelukkige omstandigheid verkeren dat zij wel genoeg geld heb ben om het abonnement van fl. 30, te betalen en wel meer ook. In ieder geval, jij hebt mijn steun en ik hoor UW BRIEVEN Zowel Lilian Ducelle als ik hebben on danks hard teroes poekoel een geweldige achterstand in onze correspondentie. Als antwoord uitblijft, denk niet, dat wij Uw brief verwaarlozen. Door al die brieven voelen we ons voortdurend "verwarmd". We moeten alleen oppassen dat we door de achterstand geen opgejaagd gevoel krij gen. Maar dat doet U niet, nietwaar? T.R. DE EINDSTREPEN Tot mijn verwondering (en zeker tot mijn vreugde) zijn er VEEL reacties binnengeko men op "De Eindstrepen", zeer intelligente en ruimdenkende. Hoop gauw tijd te heb ben om er een selectie van te maken. Men is gelukkig niet "bengong" of maakt zich er luchthartig van af. Voor mensen uit Indië voor wie Het Westen eigenlijk nog "nieuw" is, maar niet domweg geloven in superiori- graag van je, hoe jij er over denkt en of het helpen kan. We stellen het erg op prijs dat je onze "hulp-brigade" komt versterken. We zullen zeker ons best doen om so- 'bats die het niet verder kunnen betalen, te helpen. Maar zoals je misschien van vroe gere "toeloeng-menoeloengs" weet: er zijn er in onze lezerskring velen, die zulke hulp afslaan. Onder het motto: "Of alles zelf betalen of niets!" Het schijnt dat velen er iets beschamends in zien. En ik kan mij indenken, dat men van een vreemde zulke hulp niet wenst, maar wij TongTongers zijn toch geen vreemden voor elkaar? De naam "Tong Tong" zegt toch dat wij het vanzelf sprekend vinden dat wij elkaar in aller lei moeilijkheden moeten bijstaan? Wijs ons dus niet af, als wij met vreug de een sobat voor U vinden. En vind Uzelf niet veeleisend als U zelf zó vastgelopen bent met al uw duurder geworden uitgaven, dat het nodig is bij Tjalie aan te kloppen om in aanmerking te komen voor een gratis abonnement. U weet: in onze kring kan veel, wat elders niet kan! Doe overigens wat ook vele anderen in zulke omstandigheden gedaan heb ben. zodra de omstandigheden verbe terden, vatte men de normale betaling weer óp, en was dus een goede hulp voor Tong Tong GEBLEVEN! Want al die tijd dat U ons blad blijft ontvangen, kunnen gasten van U op ons bestaan attent worden gemaakt en zich opge ven als abonnee, toch? Laat - ons - bij - elkaar - blijven! Andere bijdragen voor abonnees in soesah kwamen van: v. Temmen, Eich- holtz, Ros, Pronk en Pfaeltzer. Erg veel dank. En wij hopen dat uw "good luck" zal afstralen op degenen die U helpt! Red. Tong Tong teit van de moderne beschaving, vinden wij Uw brieven leerrijk en verkwikkend. On danks zijn achterstand in maatschappelijke ervaringen is de Indischman NIET in de achterste gelederen! Dank! HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.). St. Gerlach 43, tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal doel denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patlenten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Volledig pension f22,logies met ontbijt 14,— per dag per persoon inclusief be diening en B.T.W. 4

Tong Tong | 1972 | | pagina 4