ALTIJD FIT ZIJN EXTRA LEVENSKRACHT? Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing 21jn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW BOB MESMAN SCHULTZ OORSPRONG VAN NAMEN Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake lijk voor het onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken, Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoo.ntevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 3,90 voor een kuur. Min of meer bij toeval viel onze blik op een overlijdensadvertentie in de "Telegraaf" van 12 Januari, waarin melding werd gemaakt van het over lijden op 61-jarige leeftijd van Bob Mesman Schultz. Hij is in het oude Indië niet algemeen bekend geweest, maar in kringen van boksers en athle- ten zal dit bericht zonder meer een schok gegeven hebben. Athletiek was in Indië in vergelijking met andere sporten "onbelangrijk", ook al omdat de prestaties in vergelij king met het buitenland onder de maat waren. Maar wie de athletiek in indië in de 20-er en 30-er jaren heeft meege maakt, weet waarom. Deze sport ver keerde in die jaren nog echt in het pioniersstadium. Speciale athletiekvel- den en sintelbanen waren er niet. En onze athleten "liepen zich rot" op meestal keiharde en hobbelige voet balvelden. Geld voor duur materiaal en goed onderhoud was er niet, zodat er vaak geworpen werd met kromme speren, hooggesprongen werd met ver ouderd gymnastiekmateriaal en bam boelatjes, terwijl b.v. polsstokhoog springen boven de 2'/2 meter gewoon weg gelijk stond met "te pletter vallen" in keiharde springbakken en voor pols stokken bamboes, zelf uitgezocht in kali Manggarai. Dat werd later allemaal een boel beter, maar Bob dus (evenals onder getekende - we waren even oud) heb ben die "zelfmoordtijd" nog gekend. Maar het was ook watjenoemt een "moordtijd" van prachtige sportman ship en kameraadschap. Bob was hoofdzakelijk in Batavia, maar ook overal waar onze athletiek- ploegen interstedelijk uitkwamen, een bekende, bewonderde en populaire fi- 'guur. Hij was voornamelijk sprinter (100 m, 200 m, horden), maar zeker óok tienkamper van kwaliteit. De eerste 100% in Indië opgegroeide en gekwa lificeerde tien- (en vijf-) kamper. Die in de voetstappen trad van Harry de Keizer (officier, in Holland al nummer 10 op de Olympische Spelen), die later huwde met "één van de meisjes Kawilarang", toentertijd een begrip met faam in de meisjesathletiek. Later ging Bob naar Holland om te studeren voor M.O. gymnastiek, en één van de eerste berichten van zijn prachtige athletische kwaliteiten en vooral zijn fighting spirit kwam al spoe dig, toen hij op atheletiekwedstrijden in Brussel op de 110 meter horden de Amerikaanse wereldkampioen Miller versloeg, nota bene met een nog on volgroeide "Indie-stijl", die destijds "sailor style" werd genoemd, waarbij de hordenloper niet krachtig kappend stapte over de horden, maar er als een voetzoeker overheen zeilde als het ware. Later trok Bob zich uit de wed strijdsport terug om zich geheel aan zijn studie te wijden. Hoewel hij nooit in wedstrijden uit kwam in Indië, was hij toch ook een bokser van eerste rangs klasse, en trainden bij hem thuis ettelijke andere boksers van naam, onder andere Gör- litz en Bamberg. Maar iedereen ook zónder klasse, die bij hem om een rob bertje "nokken" kwam, was welkom. Ook Tjalie heeft daar menige "bultzak- klopperij" meegemaakt! Wat waren wij jong en sterk! Toch maakte Bob zelden de indruk van zo'n "mannetjesputter" te zijn, want hij was de vriendelijkheid en jovialiteit in persoon met letterlijk iedereen. Van Bob als bokser zullen alleen sommige ex-bewoners van het 4de en 9de Bat (krijgsgevangenkamp te Tjima- hi) zich wat herinneren. Toen Bob een wedstrijd bokste tegen Lt. Rhaesa, eveneens een amateur bokser met een pracht-techniek. Een wedstrijd die me nig applaus verwierf, door de beheerst heid en toch ook hardheid, waarmee deze twee experts elkaar onder han den namen. Na de oorlog verdween Bob naar Holland en meteen "voorgoed uit het gezicht". Maar bij de historie van het oude GOEDE Indië hoort hij zonder bedenking. Als sportsman en als vriend. Ook de Indonesische athleten van I.A.V. en de H.I.K. zullen hem niet vergeten zijn. T.R. Naar aanleiding van de redactionele noot: Djamboe-bol kan moeilijk "monjet" ge noemd worden, toch?" (midden-in het art. "De beer sprong op het dak enz. (T.T. 1-11-71 wil ik gaarne het volgende weer geven: De naam Djamboe-monjet spreekt eigenlijk voor zichzelf, want deze vrucht dankt die naam aan de onderkant van de vrucht (dus buiten het vruchtvlees) hangende pit, die veel gelijkenis heeft met een apen-kopje. In midden-Java heet deze vrucht Djamboe- mété en welke ingezetene van midden-Java kent niet de hartige "mété-goreng", bij de hollandse notenbars verkrijgbaar onder de naam "cashew"-noten (afkomstig van het Indiase woord Cachouw-apple). Maar waaraan is nu de naam Djamboe-bol ontleend? Van de oud-regent van Kendal (wiens beide zoons tijdens hun H.B.S.-tijd bij mijn ouders in de kost waren) vernam ik de volgende verklaring: Waarschijnlijk werd een eenvoudige dessaman of tani, bij het bekijken van de onderkant van deze vrucht, getroffen met de "overeenkomst" met een: bol (javaans voor aars anus). En inderdaad wordt deze indruk wel gewekt door de hardrose kleur en het litteken, dat de stamper heeft achtergelaten. En zo kreeg de naam Djamboe-bol dus "burgerrecht". M i. een treffend voorbeeld van eenvoud en oprechtheid. Botjah Semawis Toch vermoeden wij dat de gentleman van Kendal ernaast was, want zowel volgens sommige Javaanse en Indonesische woor denboeken is aars in die talen "dubur" of "djubur". Overigens heeft dus inderdaad de Indonesische naam "bol" niets te maken met het Hollandse woord bol, want dat is in het Indonesisch "bola". Misschien kan een taalkundige ons inlichten? - Red. 5

Tong Tong | 1972 | | pagina 5