Fonteijn Co - Een laatste en gestoorde verjaardag in de rimbu van Oost Sumatra Disco Bolland Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN BRILJANTEN schakelarmbanden markiesringen krintjing hangers slangen oorknoppen colliers gezet in (6 tot 100gr.) 22 karaats goud toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui f79.50 franco huis. In de maand juni 1941, dus ruim 30 jaar geleden, zat ik als brigadeleider bij de Rubber restrictie in een dorp ,,Tan- doeng" gelegen aan de Siak rivier in Oost Sumatra. Mijn personeel bestond uit 20 Indonesiërs, onder wie een jager voorzien van een geweer, die de briga de tijdens het werk moest beschermen tegen wilde dieren en die voor vlees moest zorgen voor de brigade. Onge veer 8 km. van mijn dorp zat mijn col lega de heer Gerben. Hij was een Hollander, vrijgezel en kwam in Indië terecht door een baan bij de HVA te Medan en tenslotte kwam hij bij de Rubberrestrictie. Op een middag kwam hij bij mij op bezoek en nodigde mij uit over twee dagen bij hem te komen om zijn ver jaardag te vieren. Ik nam zijn uitnodiging gaarne aan, immers hij zat daar als Nederlander geheel alleen en omdat mijn jager de vorige nacht een hert had geschoten gaf ik hem een achterbout mee om sate van te maken. Hr. Gerben zat in een arm dorp, zodat hij moest wonen in een oud huis staan de op palen ongeveer 1,25 m. boven de grond, terwijl de omwanding en be vloering bestond uit gedroogde boom schors. Die middag zou ik dan met mijn vriend de Datoek Madjalela en een drager naar collega Gerben gaan, gewapend met twee geweren en een hond. Wij zouden door het bos gaan en binnen anderhalf uur zouden wij bij vriend Gerben zijn. Bij de Chinese winkel kochten wij Bier, Biscuit en sigaretten om mee te nemen. Om twee uur was mijn werk afgelopen en zouden wij vertrekken. Helaas kreeg ik die dag om 1 uur be zoek van mijn hoogste baas uit Medan die mijn werk kwam controleren. Ge lukkig zat ik nog in de rubbertuinen en pas om half drie kwam ik thuis. Alles was gelukkig goed in orde en mijn baas was buitengewoon tevreden met mijn werk. Ik liet mijn boy saté maken en mijn baas had er flink van gesmuld. Tegen 4 uur vertrok mijn baas en maakten wij ons klaar voor het bezoek aan Gerben. Om 5 uur gingen wij op stap. Ook namen wij een hond mee, dienende als barometer wanneer er in de buurt een tijger aanwezig zou zijn. AHes verliep rustig; maar toen wij dicht bij het dorp waren, begon de hond te janken en te beven. Dit was voor ons oppassen want er moest in de buurt een tijger zijn. Met onze Koplampen belichtten wij de omtrek en ja, in de rubbertuin liep een tijger op ongeveer 100 m. afstand. Het was te ver om te schieten dus lieten wij de Tijger ongestoord. De tij ger liep in de richting van het dorp. Het was al goed donker toen wij het dorp naderden. Aangekomen begon de hond weer te janken en te beven en wilde niet meer vooruit. Ook toen belichtten wij de omtrek met onze koplampen, ook het huis van Hr. Gerben dat verlicht was met een storm- kinglantaarn en toen zagen wij het beest onder zijn huis rustig zitten. Waarschijnlijk aangetrokken door de heerlijke geur van de Saté zat de tijger daar te wachten op zijn prooi. In het huis zat Hr. Gerben met zijn personeel feest te vieren; van de tijger onder zich hadden zij niets gemerkt. Daar het reeds half zeven was dacht Gerben dat wij niet zouden komen. Toen wij de tijger onder het huis zagen liggen benaderden wij hem voorzichtig tot 50 m. Ik legde mijn Aut. Winchester Cal 351 aan en schoot. De Datoek hield zijn geweer in de aanslag als het dier zou aanvallen. Bij toeval was mijn schot raak en trof het beest in zijn linkeroog. De tijger deed zijn laatste sprong, ramde de vloer en viel dood op de grond. Door de klap wankelde de tafel in huis en viel al de drank en eterij op de Stationsweg 143 tel. 070 1 60 17 03 DEN HAAG J Stationsweg 77 tel. 070 4 60 15 12 DEN HAAG l Herenstraat 157 tel, 070 4 86 32 01 VOORBURG 4 Fred. Hendrikl. 161 4 tel. 070-55 66 97 f DEN HAAG 4 Besteld U tijdig de Angklung L.P. Steurtjes, anders komt U misschien tevergeefs. De 4 plaat is waarschijnlijk leverbaar half febru- 4 ari maar we noteren graag Uw bestelling. Prijs is ƒ.19,90 die U aan ons kunt over- t maken giro 40 66 36 met 2,75 verzend- 7 kosten. Grote voorraden krontjong en ga- J melan. Binnenkort ook weer nieuwe platen J uit Indonesia die hier nog nooit zijn ge- I weestlll! Ook in muziekcassettes met stereo 1 kwaliteit krontjongmuziek uit Indonesia. 4 vloer. Hr. Gerben met zijn mensen, die aan het zingen waren, schrokken ervan en alles was plotseling doodstil. Zij dorsten echter niet naar buiten. De mensen in het dorp geschrokken door het geweerschot vlogen hun huis uit gewapend met pieken, voorlaad ge weren en flambouwen om te kijken wat er aan de hand was. De Datoek vertel de hen toen dat wij uitgenodigd waren door Hr. Gerben omdat hij jarig was en dat wij de tijger zagen liggen onder zijn huis en toen hadden doodgescho ten. Door dat lawaai dorst Gerben dan ein delijk het huis te verlaten en hij werd door het volk gefeliciteerd; allemaal handjes geven. Het volk was blij dat eindelijk de bru tale rover was neergelegd, want hij had alle honden in het dorp geroofd. Zij waren erg dankbaar en gingen ook meevieren. Toen pas werd de verjaar dag van Hr. Gerben goed gevierd. Instrumenten werden er bij gehaald en zo ging het tot drie uur 's morgens. Toen gingen wij allen naar huis. De tijger werd gevild en na drie weken bracht men de huid bij mij thuis in Tandoen. De 8 ste december 1941 brak de oorlog met Japan uit en de 15de februari, 1942 moesten wij het leger in en vertrokken naar Australië voor de bewaking van 550 jappen, (mannen, vrouwen en kin deren). In Australië kregen wij ieder een werk kring, maar kwamen nu en dan toch weer bij elkaar. Dan was het eerste wat Hr. Gerben zei: "denk je nog terug aan mijn verjaardag in de Rimbu van Oost Sumatra?"' In Australië heeft Hr. Gerben een vrouw gevonden en is met haar getrouwd en aldaar achtergebleven. Ik heb hem nooit meer teruggezien. F. M. Taylor 11

Tong Tong | 1972 | | pagina 11