JAVANEN Gezegden van de Heilige Profeet in de donkere kamer zijn foto's te ontwik kelen. Dat waren o.a. foto's van termieten vraat in onze boekenkoffers, en zo vond ik "Alice in Wonderland" later geheel door vreten terug in een publicatie. Als wij gingen wandelen ontbrak nooit het vlindernet en de weitas met gifbuisjes, waarin de verzamelde insecten al spoedig flauw vielen en de geest gaven. Die vonden we dan later terug opgeprikt in kartonnen dozen, geëtiquetteerd met vindplaats en datum, waarin we dan onze wandeltochten terug vonden. Hij was dan ook een ware Prikkebeen. Dat boek was bij ons zeer geliefd en werd eindeloos geciteerd. Zo was het, wanneer er geteut werd bij het aankleden:" Prikkebeen, ik raad je, man trek toch eerst je broek eens an." Geen wonder: hij had in '16 op een bal- masqué de eerste prijs origenele heren- costuums voor zijn Prikkebeencreatie ge kregen. Verder kon hij vreselijk goed dichten, Piet Paaltjes gelijk. En evenals bij Piet Paaltjes liep er door zijn leven een streep van zwaarmoedigheid, die niet door Clownerie, noch door het zich afsluiten voor anderen kon worden verdoezeld. Voor óns maakte dat hem juist dierbaarder, voor hemzelf wes het een last. Dat de herinneringen van een dochter aan zulk een vader eindigen in weemoed zult u kunnen begrijpen." CH. M. De allereerste zomer, dat wij in Hol land waren, dat was in 1933, hadden ze in het dorp een zwemwedstrijd ge organiseerd. Een zwembad was de gemeente niet rijk, dus dat ging dan maar in de Noordercompagnonsvaart, die tussen Smilde en Appelscha ligt. Het water was nog niet zo verontrei nigd en er was niet zo bijster veek scheepvaart op dat stukje water. De jeugd had er allang een vaste plaats voor het zwemmen gevonden. Wij hadden ons alle drie opgegeven en het was meteen raak: alle drie de eerste prijs. Onze stijl was veel soepeler. Wij doken ook niet direct zo diep bij de start en wonnen dan ook altijd met voorsprong. Opeens mochten wij niet meer mee doen, anders was de lol er af: jullie winnen het toch altijd. Alleen mijn jongste broer had nog een kans met veel sterkere tegenstanders en sleepte desondanks toch de prijs in de wacht. Toen was men goed flauw. Nadien hebben wij, om de lol niet te storen, nooit meer meegedaan. Maar tijdens het zwemmen kwam er luid commentaar van de toeschouwers aan de wal. Eén vrouwenstem bovenal, hard en imponerend is mij bijgebleven: "Aan het zwemmen (drukken op de m en laatste en inslikken) kun ie zien, dat het Javanen bennen." In het begin dachten wij, dat keu kenstroop hetzelfde was als siroop (stroop) in Indië. Dus stiekum in de kast wat stroop in een glas en aan- In een van de foto-albums van mej. R. M. de Visser, nu 84 jaar, eertijds on derwijzeres aan de Meisjes Normaal school te Djokja, troffen we deze foto aan met het haast pathetisch aandoen de bordje "Vergeet ons niet! 2-2-'29". Welk een stormen zijn er sinds die dag niet over onze hoofden gegaan! Regeringen zijn gevallen: nieuwe op gekomen en weer gevallen; volken zijn in de vernedering van verloren oorlogen neergestort, maar weer op gestaan. Carrières en generaties zijn heen gegaan en het profiel van het Indonesische volk werd herhaalde ma len veranderd! En toch dit: "vergeet ons niet" als een onbetekenend frêle bloempje van een nederig plantje in de dessa. Zou iemand zich hen ooit kunnen herinneren? Want simpele dessa-plantjes waren deze meisjes zeker, toen ze nog door ass. wedana en politie werden opge haald in de kampong om les te gaan nemen in een verre, nieuwe school voor een onbekende toekomst. Maar hoewel de grote stad en het schoolse leven nieuw waren, wenden ze spoedig en groeiden in vier jaren op tot ambi tieuze, ijverige, flinke en ondernemen de onderwijzeresjes aan Meisjes Ver lengen met water. Minta ampun: smaak naar neks. Omdat er geen bami te krijgen was, dacht Ma slim te zijn door er groffe vermicelli voor te gebruiken; misschien smaaknja een beetje anders als bie- hoen. Vraag genade, het was haast niet te eten, maar het moest: er was zo gauw niet wat anders gereed. Ma's schelden op dat Hollandse spul in Maleis-Ja vaans was net een litanie. J.W. ZO ZIJN WIJ "Ik klaagde dat ik geen sandalen had, tot ik iemand zag die geen voeten had". Oosters gezegde volgscholen in Midden Java. Al waren academische studies niet voor hen weggelegd, in de grote mid denmoot van de maatschappij is veel gezonde, vormende waarde van hen uit gegaan. In het verenigingsleven namen ze later vaak kloeke, leidende functies op zich. En ook al hebben velen van ons deze onderwijzeresjes nooit ge kend, wij hebben ze vaak gezien ini tram of trein met hun ernstige gezicht jes vol plichtsbesef; altijd voortreffelijk gekleed met keurig gevouwen school tas, en net gerolde pajoeng, met fijne slofjes. Nieuw Moedig Indonesië. Velen hunner trouwden later pro minente figuren in het politieke leven en zijn ook in de huiselijke kring lei dinggevende figuren geweest. We zijn werkelijk benieuwd of één hunner ooit dit nummer van Tong Tong in handen krijgt om te zien dat haar "vergeet ons niet" tóch gehoord is, hóe ver weg en hóe laat in ons leven ook: Op de rand van de foto waren o.m. deze namen te lezen: Daisah, Soewarti, Slamet, Soekartijah, Siti Marjam, Cho- sijah, Soesinah, Soekarmi, Soeminem, Soedarmi, Saparinah, Medah, Saparin. Doe ze onze groeten als U ze tegen komt! Als een Muslim-heerser een onder daan doodt, die geen Muslim is, dan zal hij de geur van het Paradijs niet ruiken, hoewel deze geur zó sterk is, dat ze opgemerkt kan worden op een afstand, die een mens in 40 jaren kan afleggen. Iemand, die een ander in een of andere woordenwisseling bijstaat zon der te weten, of hij gelijk of ongelijk heeft, over hem zal God verontwaar digd zijn, zolang hij daar niet mee op houdt. 13

Tong Tong | 1972 | | pagina 13