Fonteijn Co - Vlieger mijmeringen Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN BRILJANTEN schakelarmbanden markiesringen krintjing hangers slangen oorknoppen colliers gezet in (6 tot lOOgr.) 22 karaats goud toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui f79.50 franco huis. Het stukje: "Voor ex-vliegeraars" van O. H. Kiliaan, maakte weer herinneringen aan de indische viiegertijd bij mij wakker. Wij, indische jongens uit Semarang-en-om- streken, hadden weliswaar, zo'n versje om de windgoden gunstig te stemmen niet tot onze beschikking, maar hiervoor in de plaats gold voor ons een speciale manier van fluiten. Eerst één lange toon, gevolgd door 3 korte en tenslotte weer één lange fluittoon met een extra "uithaaltje", ter be nadrukking van onze vurige "bede" (ajo dan, help dan). Hiermede poogden wij, Se- marangers, dan de windgoden te vermurwen en voorwaar (mits lang genoeg herhaald) werd de "fluit-smeekbede" ook verhoord! (en zweef-vliegers! - Red.). En als dan het verwachte briesje even door kwam, maakten wij er ook direct gebruik van. Hoe feilloos voelden wij met het bo venste lid van onze wijsvinger niet de thermiek aan (gelijk ook de zweef-vogels zulks instinctief doen) om dan middels korte rukjes aan en het vieren en afstoppen van het vliegerdraad, onze vlieger "op de wieken" te krijgen. Deze handelingen groei den haast uit tot een KUNST.*) Immers wij hadden genoeg aan een slechts paar meter diep, vóór-of-achter erf, meestal nog omringd door daken en bomen om onze lajangan (vlieger) op te laten met de "blèn- drong" (rond blik, waarop het vliegerdraad was gerold) verticaal-staand naast ons. Wij daar, benodigden geen uitgestrekt wei land of zo, want onze vliegers luisterden naar hun baasje, (en dan die haast onhan delbare en In-effectieve spindel, die de jeugd in Holland voor het vliegertouw ge bruikt.) Voelden wij ook maar éven aan, dat onze vlieger in een opwaartse luchtstroom terecht was gekomen, dan moedigden Wij onze vlieger aan met het geprevel: jö-nglö, jó-nglö (nglö is de afkorting van "ngoeloh" -oplaten). Hadden wij dan onze vlieger over de aan grenzende daknokken en boomkruinen heen, steeds nog aftastend naar de juiste wind vang, dan was het uitkijken geblazen voor de unfaire belagers, die hun vliegers als aasgieren lieten duiken op de nog wat hulpeloze nieuwkomer, belust op deze nog weerloze prooi. Het ontwijken van deze "moordenaars" was weer een kunst op zich-zelf. Maar had onze vlieger uiteindelijk de juiste hoogte bereikt om het glasdraad lekker strak te trekken, omhóóg te schieten en fier in de wind "stil" te staan, dan gingen wij over tot het spel van de uitdaging. Eerst een paar keer diep loodrecht duiken, weer opkomen, overgaan tot het kokette "rollen" en tenslotte zijwaarts trekken op de op ponent af. En dan het ondergaan van die heerlijke spanning bij het uiteindelijk bereikte ge vecht, dat óf eindigde in een teleurgesteld "Oes dêl (afknappen van je glasdraad), dan wel in het triumferend-geuitte: Ngkoeh laaap" wanneer de vlieger van je tegen stander plotseling stuurloos door de wind werd meegevoerd met die vreemde korte golfbewegingen (i.v.m. het korte eind draad) of meer "statig" (met lang eind draad). Het is weieens voorgekomen, dat In een gesprek met een andere 65 -er (echte) indischman, dit toevallig op vliegeren uit draaide. Mét die voormalige "adoe-er lajangan", komt onwillekeurig weer het vlieger-jargon (elke streek zijn eigen terminologie) op de proppen zoals (Semarangs) ngoeloek oplaten, ngoeloer vieren, mèntjet (afstop pen bij vieren, of het "stilstaan" van de vlieger in de lucht), ngiroek duiken ngoeloet laten rollen v.d. vlieger, merik zijwaarts sturen. Waarde Kiliaan, door jouw stukje, vielen ineens de muren van mijn zitkamer weg, merkte ik de druilregen niet meer, maar stond in verbeelding met knipperende "pedisse" (brandende) ogen de verrichtin gen te volgen van mijn djago (kampioen), als stipje hóóg in de strak zon doorschoten Semarangse lucht. Ja, ik voelde zelfs weer het "perih-aandoende" (stekende) kootje van mijn wijsvinger, ten gevolge van de daarin, door het glasdraad gekerfde sneed- jes. Botjah Semawis Wij weten dat sommige toeluisteraars spotlachen, als Botjah Semawis dit woord zo benadrukt. Er zijn Indisóhgasten genoeg die over vliegeren nog steeds denken als over "een Inlands vermaak, waaraan wel opgevoede Europese jongetjes zich niet bezondigen". FOUT. Vliegeren is een cultuurvorm die al eeuwen oud is (en op talloze manieren beoefend) van China af tot in de Pacific bij talloze volken en volkjes. Alleen zij die het beoefend hebben kunnen erover mee praten en weten dat (vecht) vliegeren IN DERDAAD een Kunst is. Over enige tijd bij wat meer plaatsruimte zullen wij een uitgebreid artikel van Ir. Worster over deze materie plaatsen. Ook de heer Worster (Boeng) was in zijn jeugd een verwoed vliegeraar en wij durven zelfs zeggen dat de Indische jeugd niet compleet was zonder vlieger-trots! De vechtvliegJkunst wordt ook in Thailand intensief beoefend (zij het met andere tech nieken) en heeft zelfs als Belangrijk Nieuws de kolommen van het weekblad "TIME" bereikt. Ik heb tijdens een bezoek aan Bangkok dat vliegeren gezien en ook de verkoopplaats gezien van prachtige kunst vliegers op de "aloon-aloon" van Bang'kok- Pas wie dit gezien heeft, weet hoe zielig arm het vliegeren in Europa is (hoofdzake lijk door de veel te sterke wind) en hoe boeiend en artistiek het vliegeren in Azië. '""W.inacWting Verachte nicht mich und das meine Betrachte erst dich und das deine! Findest du ohne Fehler dich. Dann komm und verachte mich! (aus einem alten Bauernhause) Veracht niet mij en het mijne, Bekijk eerst Uzelf en het Uwe! Vindt U geen fouten aan Uzelf, Ga dan Uw gang en veracht mij! (Spreuk in een oud boerenhuis) Een lezer in Duitsland stuurde ons deze zinspreuk toe, die op gedrukte kaartjes verspreid wordt. We kunnen het goede in zicht en de goede bedoelingen onderschrij ven, maar weet men wel dat veel veroor deling en minachting juist verspreid wordt door mensen die zichzelf zo goed en braaf vinden? Ziet U die suikermondjes en die farizeïsche gezichten voor U? Met kwaden van zin va'lt helaas nooit te praten Wat Botjah Semawis zegt van het vliegers oplaten op een besloten achtererf, bevestig ik zonder de minste aarzeling. In de val- en draaiwinden op elk besloten achtererf in Indië zagen wij kans met een fantastisch fijngevoelige wijsvingertop de vlieger te laten gehoorzamen aan de snelste en ze kerste rukjes. Ik heb er als kleine aap twee maal een weddenschap mee gewonnen van mijn Pa om een gobang. En toen al. Kapok, Pa! Wat een leven, hè jongens! "De mooiste van de allemaalste door alle tijden!" T.R. 11

Tong Tong | 1972 | | pagina 11