In herinnering aan Jurriaan van Toll of "Navorser'' Nachtwacht Assimileren 15 Hoewel geen Indische Nederlander, en bij de meeste abonnees van Tong Tong niet persoonlijk bekend, zij het mij vergund nog eens de aandacht te vestigen op een trouwe ex-medewerker van ons Indisch tijdschrift. Jaren lang heeft hij als genealoog, onder de schuilnaam "Navorser", in vele jaargangen gedaan wat een bekende voorganger van hem in oude Indische bladen deed onder het pseudoniem "Indische Navorser", nl. Mr. P. C. Bloys van Treslong Prins, zeer bekend genealoog. Het werk van "Navorser", nog door te weinigen gewaardeerd bestond uit het samenstellen van stambomen of fragmenten, desnoods, daarvan, van Indische geslachten, daarbij geholpen door de schaarse gegevens van abonnees en lezers. Hij maakte ons bekend met vele Indische geslachten, en ook met hun bekende "omkeernamen", waarvan er wel zo'n dertig bestaan. Van Toll ondervond als genealoog en als mens veel teleurstellingen in zijn leven. Bijna ongemerkt, door een slepende ziekte geveld, verdween hij uit de kolommen van T.T. Geboren op 11 december 1895, stierf hij op 6 januari 1969. Moge zo nu en dan eens een dankbare herinnering opwellen, bij ons, aan deze stille medewerker van Tong Tong, een der velen uit het grote netwerk van onze Indische Cultuur, die Tjalie Robinson om zidh heen wist te verzamelen. Weet de Redactie, of iemand anders, een tijdelijke of vaste opvolger, die doorgaat met genealogische gegevens te verzamelen? L. C. Heyting Th. zn. Bergen op Zoom, waar haar schoon moeder "Grootje" Van Swieten-Loëst bij haar introk en haar hielp de kinde ren groot te brengen. Ik will nog even vermelden, dat "Groot je" de vrouw was van een broer van generaal Jan van Swieten en van Pie- ter van Swieten, die getrouwd was met Sophie Catharine van RIEMSDIJK. Ikzelf wist dit allemaal niet. Dat werd pas op mijn weg gebracht toen ik in 1966 werkende in de bejaardenverple- ging van het Groene Kruis in den Haag werd gestuurd naar wijlen de heer W. F. DEL CAMPO HARTMAN. Deze was al vanaf zijn 16de jaar geïnteresseerd in genealogie en hoewel hij aan de Escomptobank verbonden was gaf hij zijn vrije tijd geheel aan de genealogie, was in Indië voor de oorlog in de re dactie van de Indische Navorser en tot zijn ziekte 10 jaar Conservator van het Centraal Bureau van Genealogie aan de Nassaulaan, waar nu de heer W. WIJNANDTS van RESANDT Conserva tor is. De heer Del Campo Hartman overleed 31 October 1969 maar in de 3 jaar dat ik hem verpleegde heb ik met hem samen heel wat over de van Swietens verzameld. Daarom wil ik graag voor TT. wat bijdragen over het geslacht van Swieten. Maar in de allereerste plaats hoop ik, dat we er ons steeds meer van bewust zullen worden, dat rang en stand niet het belangrijkst is, maar wat we van ons leven maken. Het noblesse oblige (adel verplicht) moge in de allereerste plaats gelden voor ZIELEN-adel en niet voor mate riele adel. Bovendien... die 1100 familieleden en afstammelingen van de GG., die als sergeant begon omvatten alle rangen en standen en... alle huidskleuren I (wordt vervolgd) Mies Roelofsma Mijn vader, die op een grote suiker fabriek in Midden-Java als 2e machinist zijn brood verdiende had enige moeite de djaga het nieuwe systeem bij te brengen van "prik-klokken", die op de verschillende plaatsen om en in de fabriek waren opgesteld, zodat men een betere controle had of, en hoe lang, de djaga over zijn ronden deed. Eindelijk dan had hij het door. "Wareh er dan nog verder vragen", vroeg mijn vader. "Si, doro mintah ampoen, tetapi kapan saja bisa tidoer? JHS Men hoort en leest de laatste tijd zo veel over "assimileren" o.a. van de Indo's in landen waar ze zich na de tweede wereldoorlog hebben gevestigd. Maar gebeurt het assimileren m.i. niet van beide kanten, juist door de zeer specifieke eigenschappen van de In do's. Ook in Spanje hebben zich heel wat Indische Nederlanders gevestigd en Bij dit "In Memoriam" sluit ik mij gaarne aan, want "Navorser" was een van de beste en waardevolste mede werkers, die Tong Tong ooit gekend heeft. Toen ik in Amerika zijn dood vernam, was ik werkelijk geschokt, want ik had Jurriaan van Toll niet alleen als werker, maar ook als mens zeer leren waarderen. Als werker verenigde hij deze drie kwaliteiten in zich: dege lijk, volledig, betrouwbaar. En hij was de enige navorser van afstammingen en stambomen die de hele Indische samenleving had, dus een dure zeldzaamheid, die onze groep nooit voldoende heeft gewaardeerd of kunnen waarderen. Tragisch voor een volksgroep met veel "vreemd bloed" waarvoor velen zich hadden leren scha men. Want geen Totok vond het leuk om herinnerd te worden aan een vader die Toon Knol heette (en uit de knol len kwam) en geen Indo wilde herin nerd worden aan een moeder die gewoon Siti heette - en was. Het grootste deel van de hele In dische burgerij hield de afkomst vaag en wenste liever een nazaat geacht worden van de Heilige Harrijasses en zij beïnvloeden zelfs de eetgewoontes aan het Hof van Sinterklaas in Madrid. Want wat zag mijn schoonzuster, mevr. Oharmaine Goedhuys, in den Haag om en nabij de 5e december jl.? Sinterklaas en een van zijn zwarte Pie ten stapten aan de Hengelolaan bij toko "Han" binnen en de Sint koc'ht met kennersoog een schotel nasi rames, nasi goreng en een pakje vóórgeba- karde trassie. Na afgerekend te hebben stapte hij welgemoed naar buiten en dat alles gebeurde in vol ornaat I I I Daarom vraag ik me af: "Als zelfs de Goede Sint onze eetgewoontes over neemt, wie assimileert er dan?" W. E. Grashuis de Prinses van Lombokhoe ver drietig deze waarheid ook is. Navorser zocht gewoon precieze afstamming op tot in zes, zeven geslachten desnoods en in de door hem verzamelde feiten ontbrak geen punt, geen komma! Pas wie weet hoe heel Indië door de oor log "in puin geslagen" was, kan er enig begrip voor hebben hoeveel moeite Navorser zich getroost heeft om zelfs voor Pietje en Nellie en Kees de stam bomen op te sporen als de geschied vorsing erom vroeg! Na Jurriaan heeft Tjalie grote moeite gedaan om een opvolger te vinden, maar Navorser was betoel enig in zijn soort en vele eerlijke nakomelingen zullen het achteraf betreuren niet "bij de tijd" geweest te zijn en geleefd te hebben met onverschilligheid of klei nering van hun voorouders. Maar nog steeds zijn duizenden totaal onverschil lig voor het hele brede terrein van Ons Leven in Indië. We mogen daarom dés te trotser zijn een speurder als Navor ser tot de medewerkers van Tong Tong gehad te hebben. Zijn voorbeeld roept om navolging...! T.R. DISCO Bolland Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 1: DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrlkl. 161 v. tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Komt er een groep uit Djakarta die real krontjong brengen op de Pasar Malam Tong Tong?? Het is nog niet zeker, maar wel kunt U de muziek op de plaat vast kopen: Real Krontjong L.P. f 19,90: Sajekti, en Sam Saimun, zingen voor U hierop. Ook nieuwe Ambonnese L.P. of een Sun- danese popular songs from Parahiangan, en nog heel veel meer originele krontjong. Singapore zending verwacht ik nu elke dagbelt U eens want het is snel uit verkocht. De grote gamelan en krontjong specialisten van Nederland: DISCO BOLLAND, Sta tionsweg 143, Den Haag, tel.: 070-60 17 03.

Tong Tong | 1972 | | pagina 15