INDONESISCHE KUNSTALBUMS Zekerlijk waren de eerste Indische voetbal clubs te vinden in Batavia en Soerabaja, maar ook in kleinere plaatsen waren wel liefhebbers van de voetbalsport te vinden, zoals deze foto van 1908 uit Soemedang bewijst. Al hebben we zo'n idee dat de eerste wedstrijden het midden gehouden moesten hebben tussen een sportwedstrijd en een bal costumê. Aanziet nochtans hoe allerlei rassen en standen broe derlijk verenigd waren. We denken zelfs dat Bijna altijd kom je bedrogen uit, als je gelooft "wat de mensen zeggen" of "iedereen zegt dat..." Ook al ben je over de zestig of nóg ouder, ervaar je dat. Ook als er nog bij komt dat slechte kwaliteit gekoppeld wordt aan "krankzinnig duur". Zo is het mij ook gegaan met de plaatwerken van de schilderijen van wijlen President Soe- karno. Waar men geschandaliseerd sig naleerde "al die naakte vrouwen" en dan gedrukt in Japan en in Japanse letters Ook al omdat zo'n prijs geen schijn van kans zou maken in onze boekhan del, keek ik er niet naar om. Tot me dezer dagen de serie van vijf lijvige boeken zelf onder de ogen kwam en ik er werkelijk uren en uren met genoe gen in gebladerd heb. En nog eens en nog eens. Naar de Japanse teksten keek ik rmiwelijkg omdat de Indone sische en Engelse teksten meer dan genoeg waren. En wat de "blote vrou wen" betreft, a. Blijkbaar vergeten ve len Soekarno's liefdeleven niet en ver onderstellen dus al te grif dat "alles poedelnaakt is", b. elke platenbundel van Europese schilderkunst geeft er méér, maar c. wat daarnaast aan por tretstudies, landschappen en taferelen in de bundels is opgenomen (het vijfde deel is gëheel gewijd aan prachtig ke ramiek en beeldhouwkunst) geeft een fijne uitbeelding van Indonesische ka rakteristiek die ons warm aandoet. Inderdaad lopen er een paar schil derijen bij die per sé niet in een con sciëntieuze collectie thuis horen, maar het merendeel presenteert levend natu- 20 de vierde man staande van rechts de heer W e- dana in hoogst eigen persoon geweest is. De prijs voor het origineelste costuum is vast gewonnen door de derde persoon staande van links met zijn coquette broekspijpen, wat- tetneer compleet met stropdas. En de derde man, zittende van links, zouden wij wel in volle 'ren hebben willen zien, zo met zijn plekat aan. De mooie hoofddeksels op de goalpalen zullen daar wel gedeponeerd zijn ralisme en realisme in een boeiend co- loriet, waardoor we via deze bundels gewoon Indonesië (Azië) nóg eens be kijken! De collectie werd gecompileerd door de ook ons bekende schilder Lee Man- Fong en geeft naast een meerderheid van Indonesische en Balische kunst ook heel wat reproducties van Europe se, Amerikaanse en Japanse schilders De boeken kosten de gereduceerde prijs van 275,per alle vijf delen samen. Het is mogelijk in termijnen af te betalen. De verzending (per van Gend Loos) kost f 7,50, omdat het al met al maar eventjes vijf delen van boeken van 30 x 38 cm, per deel 228 pag. kunstdruk, zijn! En als men ons mocht verwijten dat wij niet "bij" zijn, sinds moderne schil derijen vaak niets anders zijn als"Gal- leries of Horrors, Monsters, Sex and Distortions", geef mij dan maar een flink brok kunst die herkenbaar is en niet zielsziek We geven eerlijk toe pas attent ge worden te zijn omdat een kleine partij van deze bundels, in commissie geac cepteerd, binnen een week de deur uit vloog. Deze kopers waren dus wak kerder dan ik! T.R. om niet te lastig te zijn bij het koppen, maar we vragen ons dan toch wel af of de andere spelers met hun mooie cowboyhoeden bij het koppen dan met stijl hun hoed afnamen"! Voetbalschoenen waren kennelijk niet ver plicht; de heer links was in het fiere bezit van de enige bretels in Soemedang en het jong mens aan zijn voeten zullen velen van ons zich dierbaar herinneren in de meest geliefde stand bij het knikkeren. Toch alles bij mekaar een fijne plaat, ja? DE KONINKLIJKE MARINE IN OUDE ANSICHTEN Bij de uitgeverij Europese Bibliotheek te Zaltbommel is in de reeks "In oude ansichten" dit boek uitgekomen van de hand van Lt. F. C. van Oosten, dat een goed beeld geeft van de Nederlandse marine in de periode van het einde van de vorige eeuw en het eerste kwart van deze eeuw. Vooral degenen, die bij de marine ge diend hebben of op enigerlei andere wijze met de marine in aanraking zijn geweest, bevelen wij dit fotoboekje warm aan. Vele verschillende typen oorlogssche pen, de dienst, het Instituut in Den Hel der en vele andere onderwerpen vindt men in woord en beeld terug. Ook de marine in Indië heeft er een plaats in gevonden en degenen die bij de Marine aldaar gediend hebben zullen de foto's met plezier herkennen. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 19,90 1,50 porto. TER OVERNAME UIT PARTICULIER BEZIT een perceel grond met tientallen vruchtdragende sinaasappel- en manda rijnbomen in de URBANISATIE "MIRALMONTE", gemeente COIN (Malaga), met mogelijkheid van aansluiting op licht- en waterleiding. Woningbouw mogelijk, doch géén bouwplicht. SPECIALE AANBIEDING: f 25,— per m2. Inlichtingen: tel 010-23 27 71

Tong Tong | 1972 | | pagina 20