Fonteijn Co - De Tweede Lichting GEZEGDEN VAN MOHAMMAD Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN BRILJANTEN schakelarmbanden markiesringen krintjing hangers slangen oorknoppen colliers gezet in (6 tot 100gr.) 22 karaats goud toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui f 79.50 franco huis. Op de foto van de Militiecompie van het K.N.I.L. in de Tong Tong van 15-11 -'71 wil ik met genoegen even inhaken. Het is de foto van de 4e brigade van de Militiecompie van het 14e Bataljon Inf. Bui tenzorg uit het jaar 1919, 15 Januari en 30-6 met grootverlof. Het was niet de allereerste Militie Com- pie, maar het tweede, de eerste was de lichting 1894. Het is niet doenlijk al deze stoere vecht jassen bij naam nog te kunnen noemen, maar enkelen ken ik toch wel bij naam en zal trachten deze als volgt duidelijk te ma ken. Wat niet juist is, hoop ik in de volgen de Tong Tong dan wel te zien. Helemaal rechts bovenaan is "Siegmund". Daaronder op de tweede rij van boven uiterst rechts, De Fletter onze alombekende fotograaf: ook deze foto is door hem ge maakt. Uiterst links zittende op de bank is Tang- kouw. Naast hem in het midden, Cornelis- sen. Daarnaast volgens mij in geen geval Ir. Vrijburg, maar een stuurman van de K.P.M.: de naam is mij ontschoten. Links op de voorgrond zittende op de grond Wiggers; in het midden met bal, ondergetekende. Op de rottanstoel geheel rechts Kiever. Op rottanstoel met wit pak, onze sergeant Altenpost. Van Wiggers kan ik mij nog het volgende herinneren. Wij hadden om beurten Corridorwacht; op een nacht had ik corridorwacht van 2-3 uur. Ik werd dus om 2 uur door mijn voor ganger gewekt; maar in plaats naar de corridor te gaan om mijn wachtje op te knappen, liep ik direct naar mijn opvolgende wachtman Wiggers. Ik zei: "Kerel kom eruit. Het is al 3 uur" Wiggers met een slaperige kop naar de corridor en ik zocht weer vlug mijn strozak op. Er kwam aan zijn wacht haast geen eind, tot hij om 4 uur tot de ontdekking kwam, dat ihij inplaats van 1 uur wacht, er 2 uur had gezeten. Wat hij de volgende dag naar mijn hoofd slingerde, laat zich wel raden. Altijd pret en jool. Och ja, ik heb een prettige diensttijd gehad; salaris ging gewoon door, mijn vrouw stuurde elke week een bessek met gebakken kip en vis. Het kostte toen allemaal niets. Als de toekan djoealan 50 cent voor een vette kip vroeg, zei de Njonja nog: "Massa begitoe mahal", en kreeg ze de kip voor 35 cent. Die bessek werd elke week groter, want liefhebbers genoeg. Als van Gend en Loos kwam, vloog er altijd wel iemand op af, en kreeg ik te horen, dat ik straks ook wel een stukje kreeg. Mensen, mensen, wat een prachttijd, nooit en nimmer kan ik mijn Indische jaren ver geten. P. Steenbeek Petje af voor het uitstekende geheugen van Steenbeek! - Red. P.S. Ook heeft mevr. Beltman-de Looff wij len haar echtgenoot op de foto teruggevon den: op de tweede rij, 5e van rechts; A. Beltman. Red. "INDIE WEERBAAR" Geïnteresseerd heb ik de foto op blz. 15 van Tong Tong Nr. 9 (15 Nov. j.l.) bekeken en mijn herinneringen gingen terug naar de "Indië Weerbaar" feesten in 1919. Ik was een meisje van acht jaar en ik herinner mij nog de grote parade op het Wa- terlooplein (Weltevreden); iedereen droeg een vlaggetje op de borst, een kleine drie kleur met I.W. op de witte baan. Wat werden zij gefêteerd, de miliciens, vooral in Bandung. Er was een hit, die het geweldig deed in die dagen: Milicientjes, wat een bende. Milicientjes, wat een ellende. Milicientjes, groot en klein, Wat zou Bandung zonder U zijn! Iets minder populair: Bolle, Bolle, Bolle, Bolle, Bolle, Bolle. Wat een rotzooi is het hier! Een paar jaren later was het nieuwe eraf en kwam het zelfs zo ver, dat de broeders zich geneerden voor het groene pakje. Het Zondagse en feesttenue was donkerblauw serge met koperen knopen, bijna ondrage lijk in de tropische hitte. Gonnie ABONNEES AMERIKA Tong Tong niet ontvangen of beschadigd en U wilt gauw een ander exemplaar? Bij Roy Stee- vensz, 11543 Buell str., Santa Fe Springs, California 90670 kunt U er om vragen. Naar Den Haag schrijven duurt lang! In het Westen zegt men altijd gewoon "Mohammad" en in deze eenvoud wordt er meestal beperkt over deze figuur gedacht, die in feite voor meer Moslems dan er Europeanen en Amerikanen zijn beschouwd en beleden wordt als een Heilige en een Profeet. Daar door leven deze honderden miljoenen met een heel andere denkstructuur en een heel andere moraal dan wij. Het is goed om dat regel matig in gedachten te houden - want veel MEDEMENSEN hebben een andere "weg naar de zaligheid" dan wij, waar ook wat van te leren valt - Trots is: het verwerpen van de waar heid en de mensen verachten. - Een trots mens is 'hij die niet iets goeds in een ander kan toegeven en die steeds fouten vindt in anderen. - God zal op de Dag der Opstanding niet naar hem omzien, die uit trots lange kleren draagt. - Waarlijk, een die Ik onder u allen het minst mag en die op de Dag der Op standing het verst van Mij verwijderd zal zijn, is hij die het slechtst van ge drag is en ook de praatgragen, de on- rechtvaardigen en de trotsen. - De trotsen zullen op de Dag der Op standing worden bijeengebracht als za den in de vorm van mensen. Ongenade zal hen omringen op elke plaats waar zij zich zullen bevinden. Zij zullen naar een gevangenis in de Hel worden ge dreven, Ulus geheten. Een geweldig vuur zal hen daar grijpen. Hen zal te drinken worden gegeven van het uit- knijpsel der bewoners van het vuur: de giftige dingen. - God heeft mij een openbaring ge schonken, zeggende: Toont nederig heid zodat niemand boven de ander zal uitrijzen, noch zichzelf trots boven de anderen zal stellen. 11

Tong Tong | 1972 | | pagina 11