TEMOE LAWAK nv the singer import/leusden aktiveert de gal ^-i TV-kijkers, te vet gegeten? Met te-moe-la-wak ^tÊz'f u beter! Haal de tabletten even bij de drogist I, of apotheker! zuivert het bloed "INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. Een typisch beeld voor de landstreek waarin deze historie speelt: een stille waterstraat buiten Bandjermasin. "Na. Goed. Maar vóórdat jij machinist werd, vroeger, toen jij nog een katjong (jongen) was, toen heb jij toch als 'kornet' (helpertje) meegereden in een taxi, niet?" Met een nostalgische glundering buigt Ngadelan bevesti gend. "Na. Juist", constateert het Lid tevreden. "En heb jij lang meegereden?" "Laaaang", zegt de getuige weer, gezellig wat bijschuivend. Hij kent het Lid blijkbaar goed, want hij vindt niet nodig, hem ook "Landraad" te noemen, zelfs niet "toewan". De ander vervolgt: "Na. En zat jij naast de chauffeur?" Even een onzekere blik van Ngdelan naar de naast hem zittende beklaagde, die chauffeur is; maar hij begrijpt, in het verleden te moeten blijven, bij de taxi, en antwoordt: "Vroeger zat ik naast de chauffeur in de taxi." (Zo correct heeft hij eerder nog niet geantwoord en de vrager uit dan ook content een uitgerekt: "Naai", vóór hij verder gaat: "Dan heb jij vroeger toch wel in de taxi een klokje gezien, met één wijzer, niet? Op het dashboard." (Nu wordt eerst een omstandige uitleg nodig van dat woord 'dashboard' Tijdens de les kijkt getuige een paar maal weer naar de beklaagde naast hem, alsof hij denkt: 'Dat zal voor jou ook wel interessant zijn.' De explicatie, met beleid en veel 'Na's' in étappes gegeven, heeft succes. En als het 'dashboard' een goed-voorstelbaar begrip is geworden, volgt weer de vraag:) "Nu, op dat dashboard in de taxi heb je toch vroeger wel zo'n groot 'horloge met één wijzer gezien?" Ngadelan herinnert het zich warempel en tot aller grote verrassing noemt hij het zelfs de "spiedomètr". Maar hij verbluft de Landraad niet alleen door engels te spreken, maar blijkt zelfs te weten, dat het een snelheidsmeter was. Dat gaf dan ook een bijzonder verlengd "Naéaa" van de examinator, die, steeds méér tevreden, eerst prijzend: "Juist, Ngadelan, goed, goed!", voortging: "En de cijfertjes op dat klokje, kon je die lezen?" De verwondering stijgt ten top, als getuige blijkt te weten, dat er 40 en 60 en 80 op stond, maar bovendien, dat het wijzertje naar een hoger getal toe draaide, naarmate de taxi vlugger reed. En die cijfertjes betekenden "kilomètr". Of het kilometers per uur, per seconde of per dag waren, dat wist hij niet. Maar het was al mooi genoeg, dat hij begreep, bij een groter snelheid van de taxi die snelheid in een groter getal aangewezen te hebben zien staan; en dat het wijzertje op 80 stond, als de taxi héél vlug reed. Verheugd over dit resultaat, bracht het nuttige Landsraads- lid de getuige uit zijn herinnering van het verleden terug naar het heden in de onderwerpelijke zaak, nog even voor de zekerheid vragend: "Na, Ngadelan, dus jij weet: als een auto zó hard rijdt, of zó hard, of zó hard, dan staat de wijzer van de snelheidsmeter op 40, of 60, of 80 kilometer, ja? En 80 is erg vlug, 60 minder en 40 nog minder ja?" Ngadelan knikt toestemmend, blij, het examen tot zover met goed gevolg te hebben afgelegd. "Na, mooi!Ngadelan, ajoi, vertel dan nu aan de Land raad: Hoe vlug reed die Chevrolet van de beklaagde voorbij je stoomwals?Kira-kira (naar schatting) natuurlijk, met de wijzer bij welk cijfer op de speedometer?" Na een kort zwijgen met open mond, antwoordt Ngadelan: "Dat weet ik niet. Want ik had geen spiedomètr op mijn stoomwals!" Er barstte een ontspannend gelach los. De man had geen snelheidsmeter op z'n stoomwals!om daarop te zien, hoe snel een auto voorbijreed!Zelfs de stokoude Land raadsoppasser, die nooit lachte, keek met een grijns opzij. Alleen de penghoeloe deed uit beleefdheid maar mee en was gauw klaar. Maar na dit fantastische staaltje van lo'gica stopte de voor zitter maar meteen het verhoor en onderzoek. En de land raad sprak na kort beraad de beklaagde vrij. Onze nederige naasten van oostersen bloede in de weelde en vrede van eens 'Nederlands' Indië hebben hun hollandse rechters vaak ontsteld, verrast, vermoeid en geboeid, maar dikwijls ook heel wat humor bezorgd. In het algemeen door een innerlijke beschaving zo bijzonder sympathiek, hebben zij ons veel geleerd en te denken gegeven. Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) Het vol krijgen van het Fonds 60.000 is uitsluitend een kwestie van Poekoel Teroes! Zet éven door, want er kunnen na ons nog duizenden wezen en behoeftigen van profiteren! 13

Tong Tong | 1972 | | pagina 13