Carcia Papaya behoort tot de Passifloraceae Disco Bolland Theo Rusche 7 Men passeerde het huis van de bruide gom, dat met lampen schitterend geïllumi neerd was (het was intussen over zessen geworden). Bovendien stonden er vóór nog twee pyramiden met lampen, 40 voet hoog, waarop men, op een aparte stellage las: Vivat Jacob Mossel, item Cornelis Hasse- laer et Geertruida Margaretha Mossel". Binnen het Kasteel betrad men de daar uitgespreide tapijten, tussen een dubbele rij gewapende grenadiers, terwijl de jong gehuwden door de strooijonkers en strooi- meisjes .met allerlei soort van echte en na gemaakte bloemen werden bestrooid, on der het geschal van bassen, fluiten, hobo's enz., wier spelers voorop marcheerden. Nu werd de gekroonde bruid in de daartoe bestemde kamer geleid en op een hoge verheven voetbank geplaatst, die met een fraai tapijt belegd was. Daarboven welfde zich een verhemelte, van binnen geel en van buiten met rood fluweel, rijkelijk met gouden passementen bekleed, "op de wijze van een troon", tegenover een drietal spie gels, waarin de koningin van de dag al haar pracht kon bewonderen. Thans volgden de "gelukwensingen," t.w. eerst van de G.G., daarna van de bruide gom, de speelgenoten en de andere be langstellenden, ten getale van 600 die er reeds waren of geleidelijk toestroomden. Het was de taak der ceremoniemeesters de dames naar hun zitplaatsen te geleiden. Moesten de heren dan staan, of zelf een plekje zoeken? De Inlandse, Moorse en Chinese "offi cieren" waren allen op hun schitterendst uitgedost met juwelen en gouden of zilve ren passementen op hun fraaie kleren. Toen de receptie en de felicitaties waren afgelopen, begon om half 8 het bal in de éne zaal, terwijl voor de niet-dansers in een aangrenzende ruimte een uitnemend fraai concert werd gegeven. Dat ging zo tot 12 uur door, toen een ieder naar zijn rang en volgens een opgelezen lijst, mits gaders de daaruit geformeerde en aan de respectievelijke heren ter hand gestelde "biljetjes", aanwijzende niet alleen de da mes, die men moest "oppassen", maar ook de plaats, welke men had te occuperen", zich aan tafel begaf. Er waren in het ge heel zeven tafels op de achtergalerij van het gouvernementshuis en onder apart ge maakte loodsen, "met overheerlijke spijzen" voorzien. Er waren prachtige tafelstukken, verlicht door een grote menigte kaarsen, en andere fraaiigheden. Als gewoonlijk bestond het feestmaal uit drie delen: het eerste gerecht (op zijn Europees?), dan het "magnifiekste desseri, dat men misschien ooit in deze gewesten had vernomen", en eindelijk het delicaatste banket en andere lekkernijen". Het hoge paar zat naast de leden der Hoge Regering met hun "mevrouwen". Tijdens de maaltijd werden "verschillende conditiën" uitge bracht. Ten slotte, om drie uur, ging men uiteen, en kon nog een laatste blik slaan op twee Chinese tonelen, naast de valbrug, waarop de ganse nacht door vertoningen werden gegeven, en op de sierlijke illuminaties van het huis van de G.G. en die der andere heren. Het leuke van deze deftige huwelijksvol trekking was, dat feitelijk heel Batavia erbij betrokken werd. Er stonden mensen in en om de kerk, en langs de weg naar het Kasteel. Ze konden de verlichtingen en de vuurwerken bewonderen, naar de Chinese wajangs gaan kijken en naar de ronzebon zen luisteren, Het was in zekere zin een volksfeest. Merkwaardig is ook, dat de Inheemse bevolking, die van deze en dergelijke brui loften getuige was, ze zó aantrekkelijk vond, dat ze deels overnam. Van de sluiting van het burgerlijk huwelijk of de kerkelijke in zegening was natuurlijk niets te gebruiken, maar de receptie, waarbij toch ook Inland se autoriteiten ooggetuigen waren geweest, moet de hier geborenen aangetrokken en tot imitatie verleid hebben. En zo vond ik in 1949, zoals ik reeds eerder in dit blad verhaald heb (16 sept. 1969), zulk een receptie .en felicitatie nog bij de Bataviase bevolking in zwang. Ik zag toen in een stadskampong de bruidegom in zijn beste pakean bij een tafel met heer lijke versnaperingen de gelukwensen der gasten in ontvangst nemen, waarna hij hen een kamer binnenleidde, waar de fraai uit gedoste bruid op een soort troon gezeten was onder een lichtpaarse troonhemel. Aan haar voeten zaten een paar kinderen. Het leek of ik in de dagen van Mossel terugge keerd was, al was dan ook alles wat een voudiger dan bij de dochter van Zijne Excel lentie. Ik werd weer aan dit feest herinnerd, toen ik omstreeks 1960 een tekening zag, door een Bataviaas predikant omstreeks 1780 vervaardigd. Deze is nu in het Am sterdamse Rijksmuseum ten toon gesteld. Daarop zag men rechts een druk doende bruidegom, die de felicitaties in ontvangst nam. Ook op deze tekening zetelde links de bruid op een troon, net als Mossels dochter, voor drie spiegels, dus niet aan de zijde van haar gade. Ik moest daarbij ook denken aan de z.g. "Boerenbruiloft" van de vermaarde schilder Pieter Brueghel de Oude, thans een der schatten van het Kunsthistorisch Museum te Wenen. Ook op dit prachtige schilderij zijn bruid en brui degom gescheiden, want de bruid zit op de ereplaats aan tafel onder een krans en de bruidegom is op het schilderij ver te zoe ken. Kortom, men zou hieruit de conclusie mogen trekken, dat het van ouds in ons West-Europa gebruik was, dat op een brui loft de bruid nummer één was, de koningin van het feest, en dat de arme bruidegom er maar zo'n beetje bij hing. Deze bekende plant is afkomstig uit Brazilië en komt tegenwoordig in de meeste tropische landen voor en wel in vele variaties vanaf de zware peer vormige (1/2 M.l) papaja tètèk of kates, met oranje-kleurig vruchtvlees, laf van smaak en onaangenaam beogeur (met cognac nog wel te genieten!), tot de lekkere grote komkommervormige pa paja smanka met bloedrood vrucht vlees. De plant werd door de Jezuitenpater Vellose, die vroeger de Braziliaanse flora samenstelde "Papaya" (vader) en "Mamaya" (moeder) genoemd. In Indië worden ze beide papaja genoemd. Onze papaja gantoeng (de medicina le), "de Papaya", de mann. heeft zowel mannelijke als tweeslachtige bloemen aan lange vertakte stelen. Uit de "wan- doe", die bevrucht zijn, komen de klei nere ronde "papaja gantoeng" (met dunne stelen!). De consumptie-papaja, die direct aan de stam groeien, heb ben dikke stelen! De getah, melksap, dat in de gehele plant aanwezig is, bevat de voor ver- Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 11 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 w tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Komt er een groep uit Djakarta die real krontjong brengen op de Pasar Malam Tong Tong?? Het is nog niet zeker, maar wel kunt U de muziek op de plaat vast kopen: Real Krontjong L.P. 19,90: Sajekti, en Sam Saimun, zingen voor U hierop. Ook nieuwe Ambonnese L.P. of een Sun- danese popular songs from Parahiangan, en nog heel veel meer originele krontjong. Singapore zending verwacht ik nu elke dagbelt U eens want het is snel uit verkocht. De grote gamelan en krontjong specialisten van Nederland: DISCO BOLLAND, Sta tionsweg 143, Den Haag, tel.: 070-60 17 03. tering van eiwit werkzame 'papayotine', die gunstig werkt bij personen, die ge brek hebben aan pepsine. De "papayotinum", uit bladeren be reid, is hier wel te bekomen, maar erg lastig. Ze wordt gebruikt bij gebrek aan pepsine, 3 x daags 100-300 mg. na de maaltijd. In Duitsland heb ik ze wel gezien in tabletvorm. in Amerika gebruikt men "papaja-juice", "papaya selt" om vlees lichter verteerbaar te maken. Ikzelf bezit een strooipotje "Adolph's instant meat tenderiser", ergens gekocht, waar? Teelt. Uit pitten, die vers in as wor den geschud, ter voorkoming van schimmel. In rulle grond laten ontkie men en zodra de plant 2 a 3 goede blaadjes heeft, uit de grond "tjoekil" met enige kluit! De penwortel 1/3 in korten, de wond met as bestrooien, droog laten worden en dan op de be stemde plek planten. Deze werkwijze heeft tot resultaat, dat de plant laag blijft en vlugger vrucht draagt. Obat-obat. Zowel de "Papaya" als de "Mamaya" worden hiervoor ge bruikt. De papaja gantoeng (Papaya) is de krachtigste! De wortel, wordt gewassen en ge droogd, daarna in korte stukjes gesne den en opgezet met zout en arak. Het vocht te gebruiken bij het masseren van spieren bij verlamming en beroer ten. De bast wordt gewassen, gedroogd en vermalen tot poeder voor toevoe ging bij diverse obats (o.a. venerische ziekten.) De volwassen bladeren, geremesd, en hierin vlees, kip, saté gewikkeld, maakt het vlees mals. Het bestrooien met "Adolph's instant", heeft dezelfde resultaten. De getah uit de papaja gantoeng- vruchtstengels wordt gebruikt tegen wratten. Getah in het oog kan blindheid veroorzaken. In zo'n geval wordt sui kerwater gebruikt, om de "stof" uit te wassen. De poetjoeks en mengkele vrucht als lalap. (te kort aan pepsine.)

Tong Tong | 1972 | | pagina 7