KOSTSCHOOL TEMPO DOELOE Naar aanleiding van Uw oproep om te scihrijven over het kostschoolleven in het voormalig Ned.-lndië, wil ik trach ten wat uit mijn herinneringen op pa pier te zetten. Het zal geen afgerond verhaal worden, maar bestaan uit wat losse aantekeningen over de belevenis sen van een kostschoolmeisje. Ter informatie diene, dat ik omstreeks 1924/1925 enige tijd naar de kostschool van de Zusters Franciscanessen "Bangkong" in Semarang werd ge stuurd. Mijn ouders woonden maar een honderdtal meters van de school vandaan. Reden dat ik toch bij de zus ters in de kost moest was, dat het in die tijd als nuttig voor je opvoeding en ontwikkeling gold en in zekere zin ook behorende bij je "standing". Smokkelen. Van een keurig net meisje werd verwacht, dat zij in alles matig was, dus ook op het gebied van snoe pen. Het bezit van snoep werd tenmin ste gestraft met verbeurdverklaring van de lekkernijen. Dat men daardoor vin dingrijk werd in het smokkelen van de begeerlijke waar is vanzelfsprekend (onbewust buitengewoon nuttig ge bleken in de latere kamptijd). Mijn specialiteit was het meebrengen van sambal-katjang, wanneer ik van het week-end verlof weer naar het klooster terug moest. Sambal-katjang vond en vind ik nóg 'heel lekker en door haar kneedbaarheid bijzonder ge schikt om onder je kleding te verber gen. 's Avonds op de slaapzaal als het licht uit was en iedereen geacht werd in dromenland te verkeren, werd de sambal onder de meisjes verdeeld en heerlijk opgepeuzeld. Een van de vele verboden op onze kostschool was het lezen op de slaap zaal. Omdat de meeste meisjes niets gezelligers vinden dan juist deze be zigheid en omdat verboden zaken nu eenmaal des te aantrekkelijker zijn, behoorde boeken binnensmokkelen ook tot onze favorite sporten. Een der meis jes had de gewoonte een boek onder haar jurk om het middel vast te binden. Het lukte bijna altijd, maar op een keer toen zij de trap naar de slaapkamers op liep gebeurde het. Vlak voor de dienstdoende zuster van de week gleed het boek langs haar heup via v de pijp van de met kantjes versierde lange onderpantalon op de vloer. Jongens. Op een meisjeskostschool zijn jongens taboe; had iets anders verwacht? De zusters hadden natuur lijk de stille hoop, dat menig meisje zich blijvend bij hun orde zou aanslui ten. En indien dit niet het geval was had den zij toch de zware verantwoordelijk heid te zorgen, dat de onder hun hoede geplaatste, tot volle wasdom groeiende meisjes, onbezoedeld bleven, totdat zij de leeftijd bereikt hadden, dat zij serieus konden gaan denken aan het vormen van een gezin. Om vooral niet teveel door indrukken van buiten te worden bedorven was de school om geven door een hoge muur, die feeste lijk, maar ook grimmig was bestrooid met allerhande glasscherven. De ba lustrades van de bovenverdiepingen waren met schotten afgedekt om inkijk en uitkijk tegen te gaan. Alleen uitgaan was er natuurlijk niet bij. Bij mooi weer werden wij wel eens uitgelaten (reken maar dat wij dan uitgelaten waren!), meestal in groepjes van tien of meer, twee aan twee, ge flankeerd door een zuster, als ware zij een sectie-commandant, nauwlettend toeziend, dat de meisjes niet te brutaal om zich heen keken naar de jongens, die zich overal langs de wandelroute hadden opgesteld om vooral niets te missen van dit "bloemencorso". Het was eigenlijk wel de vraag wie de toeschouwers en wie kijkobject waren: de in eendenpas lopende, blozende, giechelende, onder de wimpers door glurende meisjes of de in allerlei hou dingen en en op allerlei mogelijke plaatsen kijkende jongens, stoerdoend, verlegen lachend, kwasi-achteloos leu nend tegen een fiets, zenuwachtig trek kend aan een sigaret of krampachtig hangend aan een muur. Toch bleek de natuurdrang dikwijls (misschien gelukkig) sterker dan wat ter wereld ook en heel wat lonkjes zijn er tijdens zo'n wandeling gewisseld en heel wat liefdesvonken overgespron gen, ondanks de beschermende, ritse lende en wapperende habijtvleugels van de altijd waakzame zusters. Desalniettemin moet het van mijn hart, dat onze zusters, ondanks hun toege kende bijnamen, die niets aan de fan tasie overlieten, zoals bijvoorbeeld zus ter "Momok", in feite toch echt zorg zame en goedbedoelende mensen wa ren, die het beste met je voor hadden. Marie WAROENG SOEBOER „MAKAN ENAK" en MURAH Bij „Soefcoer" steeds verse toe voer U eet koninklijk in de Koningstr. 16, Den Haag. Rest. en Toko In disch eten, kant en klaar om mee te nemen in uw eigen pan of in onze dozen! Bami, Nasi goreng, Nasi Rames (voldoende voor twee personen). Met kip. Ook ter plaatse te genieten! Geopend van 12 uur tot 10 uur 's avonds. Ook zondags van 12 uur tot 10 uur. Grote bestellingen worden thuis bezorgd. Tel. 070-60 4142. Elke dag vers. Niets uit blik of plastic! WIJ ZOEKEN EEN GOEDE KOKKIE! Dinsdag gesloten Uit Amerika komt deze foto met onderschrift: In Uw blad van 15 januari 1972 had U een beschrijving van "de straat als markten in Uw blad van 1 februari 1972 pagina 4 was een artikel over de promotie van Dr. van Balgooy. Ingesloten is een foto, die een combinatie is van beide artikelen. Namelijk de heer van Balgooy in een warong (markt) N. A. van Balgooy Wij wensen doctor van Balgooy een lang leven toe met nog vele zulke maaltijden in de Tropen! - Red. TT. 18

Tong Tong | 1972 | | pagina 18