AMBON REP-EN-ROER (2) was helemaal geen bal meer aan. Die avond was er ook 'zomaar'; niet bepaald aan iemand aangeboden; en daarvan hadden ook allen misschien wel weg kunnen blijven. Maar toch is toen maar wéér gedanst en tot het bitter einde toe, want het nummer 'bal' kon natuurlijk niet meer van het feestprogramma afgevoerd worden en allen wilden solidair de schijn vermijden, alsof zij niet voor ons Koninklijk Huis alles over zouden hebben). Reeds de derde bal- nacht was in een zekere staat van uitputting doorgeworsteld. De president van de Krijgsraad herinnerde zich dat best; met matte arm slappe-natte damesruggen omvattend, had hij na twaalven nog maar met vaag besef van de identiteit zijner partnerins traag-draai- end-en-sohuivend zich voortbewogen op de verlepte tonen van steeds slepender muziek, meer meeslepend mét-, dan meeslepend voor de dansparenMet deze flits van herinnering keerden zijn gedachten terug naar de tragiek van de strafzaak van een bekla genswaardige slaperige javaanse beklaagde, die in die derde feest- nacht niet had kunnen blijven staan tegenover deja ook wel erg slaperige sooso, ja, om 2 uur 's nachts zal het al een verdraaid slome boel geweest zijn, dacht de president opnieuw terug. "Wat maakte u nu eigenlijk zo slaperig", vroeg hij weer in zijn rol. En hij kon er helemaal 'in' komen, toen de beklaagde antwoordde: "Geloof me, Edelachtbare, die eerste drie dagen feest waren al zo vermoeiend; en ik stond die nacht maar in het licht van de soos te kijken...; wat had ik anders te doen op wacht?...en... en er kwam alleen maar zo'n lamlendig-saai jengelende zeurmuziek uit dat licht, zodat ik niet op m'n benen kon blijven staan van de slaap; en toen ik, van het licht weg, even in het donker ging zitten, was ik zó onder zeil..." Door een nogal sterk voorstellingsvermogen en de herinnering aan het levenloze feest, kreeg de president er óók haast slaap van. En hij verklaarde maar gauw het onderzoek gesloten, toen de beklaagde niets meer aan te voeren had; en zei: "Dan gaat de krijgsraad nu in de raadkamer." "Ho", riep de auditeur-militair, opstaande; "Meneer de president, zou ik misschien éérst even mijn requisitoir mogen houden?" "O, ja!, dat's waar; natuurlijk. Neemt u mij niet kwalijk", haastte de president zich, zijn blunder te herstellen, die de schijn kon wekken, dat hij het requisitoir van geen betekenis zou vinden. De Edelachtbare leek nu warempel zelf wel schuldig aan 'slapen op wacht'. Maar hij was weer klaar wakker om met het oudste Krijgsraadslid mee te stemmen (tégen de stem van het jongste Lid voor een zwaardere straf) en overeenkomstig het requisitor van de auditeur-militair voor de beklaagde een week gevangenisstraf wel 'genoeg' te vinden om eens goed uit te slapen. Was het niet al erg genoeg, dat die straf de soldaat gedurende zijn hele militaire loopbaan op zijn strafblad vergezellen zou! Had de beklaagde een raadsman genomen, dan zou die misschien wel voor ontslag van rechtsvervolging gepleit hebben wegens muzikale overmacht tevens met verzoek tot strafvervolging tegen de slome muziek-band, die met een saai tonen-rythme hypnotiserend het slapen van de beklaagde feitelijk op z'n geweten had. Maar, ja, het is soms moeilijk om de ware schuldigen aan te pak ken of ook maar te vinden. Daaglijks worden je tegenwoordig de berichten omtrent milieuvervuiling on der de neus gehouden door alle Nieuwsmedia. Treffende filmpjes en dia's, weergevende massa's dode vis sen in beken, rivieren en meren, die het slachtoffer zijn geworden van on verantwoorde lozingen van gifstoffen in de "waterhuishouding" moeten ons doordringen van de ernst der bedrei ging van de natuur. Hebben wij, vroe gere bewoners van "één der sohakels van de gordel van smaragd", aldaar er ooit iets van gehoord? Nee toch?... Ja-toch! Althans ik wél, namelijk in 1937 of 1938, toen ik werkzaam was bij de Internatio in Semarang, waar destijds het Hoofd kantoor gevestigd was. Het gebouwen complex hiervan werd begrensd, aan de éne kant door de straat Djurnatan (waaraan één van de gudangs lag) aan de andere kant door het reeds opgeheven rail-emplacement van de SJS/SCS, terwijl één zijvleugelflank grensde aan de weg, die ook langs de Kali-Semarang liep. De bovengenoem de gudang was ingesloten door de zijvleugels en het front (alles 2 étages), terwijl er nog een binnenterrein over bleef, waaronder een riool liep, dat uit mondde in de Kali-Semarang. Op de bovenverdieping van de vleugel langs die kali waren de afdelingen Boekhouding, administratie en Kas ge vestigd, en aan de andere (binnen)zijde van dezelfde vleugel de verschillende afdelingen van Goederen (import), waar ook ik een bescheiden plaatsje innam. Op een zekere dag, plots groot alarm op de afd. boekhouding etc, dat tot Goederen doordrong, met gevolg dat iedereen nieuwsgierig naar de boven galerij stormde. Daar zagen wij, dat de oevers van de Kali-Semarang in be slag genomen waren door een opge wonden menigte mensen, waaruit al gauw katjongs in Adamskostuum en meer volwassenen met enkel een "ka- tok" aan, de trage bruine stroom in sprongen, al graaiend naar dode en bewusteloze vissen. Enorme hoeveel heden, lélehs koetoeks, Ioendoes, wad- ders en nogal kloeke maanvormige platvissen (waarvan mij de naam ont schoten is) kwamen adem-snakkend bovendrijven. Waar het hier duidelijk een vergifti- gingsgeval betrof werden politie en B.B. gewaarschuwd en kwam aan de opgetogen volksvreugde (gelukkig) gauw een einde. De reeds vergaarde buit werd in beslag genomen, terwijl megaphoons in het maleis en javaans de waarschuwende woorden uitgalm den, dat diegene die de gevangen vis desondanks wilde consumeren, even eens de vergiftigingsdood zou vinden. En de oorzaak?Wel onze hoofd- magazijnmeester (éne W. duitser) had de inhoud vap enkele blikken batikverf (metaniline), die bij controle (naar fa- briekscode) te oud waren bevonden en derhalve vernietigd moesten worden, die keer, gemakshalve, maar door het rooster in het riool gegoten, met het voor de natuurlijke kalibewoners nood lottige gevolg. En verderperkara of niet? "Nda taoe", immers interne aangelegenheid. Botja Semawis luist verschenen in de serie "In Oude Ansichten": door Dr. H. J. de Graaf, 14,90 1,50 porto. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong. In deze serie verschenen reeds eerder: Batavia - Vorstenlanden - Marine - Nederlands Indië, alle 19,90 GELD NODIG? voor ieder doel beschikbaar. Afl. 1-4 jaar tot f 10.000, FINACRO, Noorderhaven 12 Groningen, tel. 050-13 12 34 b.g.g. of na 17.30 u. 77 02 37. Amsterdam, 020-79 24 73. HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43, tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal doel denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patlenten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Volledig pension f22,logies met ontbijt f 14,— per dag per persoon Inclusief be diening en B.T.W. PASAR DAGEN KALENDER met gebruiksaanwijzing voor de verrekening van alle goede en slechte dagen, vanaf heden UITVERKOOPPRIJS inclusief porto f 5, 13

Tong Tong | 1972 | | pagina 13