1 OVER NATUUR EN ONNATUUR Spontaan Initiatief VILMA Wij lezen in het ,,Alg. Dagblad": Ir. P. A. v. d. Pol, die in Wagenin- gen promoveerde tot doctor in de landbouwwetenschappen, poneer de o.m. deze stelling: ,,De huidige kwaliteitsklassen van de Nederlandse appelen en peren zijn eerder gebaseerd op het ont breken van fouten dan op de aan wezigheid van kwaliteit. Kwaliteits onderzoek en verbetering van de kwaliteitsnormen zijn dringend ge wenst". Hoe merkwaardig dat het levenspa troon van de "nette burger" in Neder land nu al door de natuur overgenomen wordt! Dat eeuwig bijschaven in schoentjes, pakjes, maniertjes, dat eeu wig zoeken naar gave kunst en gave goaltjes, het net zijn boven alles dat geeft de burger eigenlijk iets kramp achtigs, iets geforceerds, iets van "eeuwig boven zijn macht grijpen'. En hoe kleiner en hoe burgelijker man, hoe volmaakter hij zijn wil! Deze burger heeft nooit dóór gekre gen dat ook de natuur onvolmaakt is - want men wil nu met kweekplanten de natuur overtreffen (en zielloos ma ken, maar dat heeft men niet door!). Het is een oude kwaal van Holland, die we in veel minder mate vinden bij Frie zen, Groningers, Zeeuwen, Limburgers, Vlamingen, enz. Het heeft een eeuw geleden gestalte gegeven aan de "litte ratuur" van de Rederijkers met hun eindeloos bijgeschaafde, geaaide, ge likte, vervolmaakte metrum en rijm, maar de gedichten waren zielloos en leeg. Wat een tijdgenoot over dit "dich ten" deed schrijven: maar evenwel nochtans en desal niettemin, het leven was er uit en kwam er niet meer in!" Het ergste is echter dat in het over de hele maatschappij liggend patroon van eindeloos "model" willen zijn, men na veel gevit en "zoutleggerij op alle slakjes" op den duur terecht komt bij de roddel, die als patroon No. 2 over de hele maatschappij ligt, nummer twee eigenlijk alleen een indirect gevolg van nummer éénEn is tenslotte om in elk geval de schijn (van volmaaktheid) te redden de levenshouding opgebracht van de hypocrisie. Nu hoop 'ik maar dat men mij tóch nog wel begrijpt als ik vaststel dat de "Hollander" niet zo slecht is als hij hier afgeschilderd lijkt. Alleen het con stant werken met verkeerde idealen (van volmaaktheid) maakt hem tot een chronische foutenmaker en een chro nische "onder-de-maatblijver". Het „A.D." gaat dan nog verder: Dezelfde Ir. Van der Pol zegt nog iets zéér waars: ,,De verwaarlozing van de eigenschap ,,geur" bij tuin- bouwprodukten, is een typisch voorbeeld van de vervlakking van deze tijd". Het is één van de eerste dingen die elke Indischgast in Nederland opvalt: bloemen en vruchten zijn geurloos hier. Hoe rijk aan geuren is dan de Indone sische bloemen- en vruchtenwereld! Menige koop van aanlokkelijk uitziende vruchten wordt in Indonesië nog steeds geweigerd met het bescheid: "Ah, ku- rang harum Eerlijk gezegd weten wij niet of er een direct verband bestaat tussen geur en smaak, m.a.w. dat het juist zou zijn dat een smaak goed- zou zijn als de geur goed is. Ook hebben wij horen zeggen (en we weten niet of het waar is) dat bloemen en vruchten hier op de duur alle geur verloren hebben sinds de p'lantbodem niet meer natuurlijk is, immers volgestopt met kunstmeststof fen, en het groeiproces inferieur ge worden door overmatig gebruik van insecticiden Altijd, als de onnatuur (hoe mooi ook) de natuur verdringt, ontstaan te korten. Hoe mooi de enorme gekweek te tulpen en orchideeën ook zijn, In- dischgasten die "in de oedik of in de oetan" woonden, hebben er instinctief een afkeer van. Zoals van alles wat "te" is. Waarom willen wij dan altijd te braaf zijn en te puntgaaf en te model? T.R. Beste mensen, De brief van een moeder uit Indone sië aan haar dochter mevrouw Jahanna geboren Rausnars in Tong Tong van 15 juni 16e jaargang nr. 23 op blz. 14 'heeft mij en mijn gezin zo aangegrepen, dat ik dit ga uitzoeken. Verder wil ik mij beschikbaar stellen om dergelijke "problemen" helpen op te lossen. Als gemeente-ambtenaar werkzaam op een afdeling bevolking, burgelijike stand ca. is het voor mij niet moeilijk om achter de adressen van personen te komen, omdat de werkwijze en alles wat daaraan vastzit mij bekend is. Via de diverse gemeentebesturen en zono dig via de Rijksinspectie van de be volkingsregisters is iedereen die in Nederland woonachtig is, op eenvou dige wijze te achterhalen, mits je de weg maar weet. (Ook ambtenaren in Nederland - en helaas in 't bijzonder de jongeren onder hen - zijn liever lui dan moe - waardoor het nog al eens voorkomt dat een leek van het alom bekende kastje naar het nog meer be kende muurtje wordt gestuurd). Ik stel jullie dan ook voor deze brief in Tong Tong te plaatsen, ledereen die problemen heeft met het opsporen van de woonplaats van familieleden of ken nissen, kan mij hieromtrent benaderen. DIT V.W.B. ADRESSEN HIER IN NE DERLAND, WAARBIJ HET DOEL ON DER GEEN VOORWAARDE COMMER CIËLE BELANGEN MAG ZIJN. Voor personen die in Nederland woonachtig zijn en mijn hulp inroepen zijn de daaraan verbonden kosten aan leges, porto, telefoon en schrijfkosten verschuldigd. Voor personen wonende in Indonesië doe ik dit geheel koste loos. Dit aanbod komt misschien wel wat laat, maar ja, beter laat dan nooit en b.g. brief heeft me zo te pakken, dat ik me nu voor dit doel en voor derge lijke probleem gevallen graag wil en ga inzetten, met de hoop het contact tussen ouders - kinderen, vrienden en kennissen weer te kunnen herstellen. Vriendelijk dank en de hartelijke groe ten uit Dordt, H. E. Vreede H. E. Vreede Burg. Struijkstraat 49 Dordrecht. (Telef. 01850-60882) Voor het initiatief van de heer Vreede dank en hulde! Dank niet alleen na mens de redactie van Tong Tong, maar vooral ook namens die door dit spon tane aanbod wellicht familieleden of vrienden zullen terugvinden, naar wie zij jaren vergeefs hebben uitgezien. Moge deze edelmoedige "hulpverle ning" het succes hebben, dat zij ver dient! Red. Tong Tong Jeugdherinneringen uit Jogja f 3,90 f 0,50 porto.

Tong Tong | 1972 | | pagina 4