Fonteijn Co - HET LEVEN BEGINNEN MET HONGER Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN BRILJANTEN schakelarmbanden markiesringen krintjing hangers slangen oorknoppen colliers gezet in (6 tot 100gr.) 22 karaats goud toesoek konde peniti kabaja i/nr»r» van 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui 97,50 franco huis. In een brief van K. Klein (die onlangs Indonesië terug zag) lazen wij 'hoe hij getroffen was door kindertjes van een jaar-anderhalf jaar oud, die lopen te bedelen op straat. Wat hem enorm treft: mensjes die het leven beginnen met honger, uitzichtloze honger! Als wij dan denken aan onze eigen beschaving, waar elke 'baby brede keu ze heeft uit dag in dag uit de vetste porties voedsel, beseffen wij des te beter hoe schrijnend groot het verschil is tussen de rijke landen en de ont wikkelingslanden Terwijl ik de brief van Klein doorlees, valt mijn oog op de krant van vandaag: het minimumloon in Nederland is opge trokken tot 860,60 per maand (stel je eens voor: Rp. 86060 'in Indonesië!) en Frankrijk staakt op last van het communistisch vakverbond om de mi nimumlonen te krijgen op 1000 Francs per maand. Kijk eens, hoe ook de arbeidersklas sen ijverig mee werken om de wereld- kloof tussen arm en rijk steeds groter te maken (omdat we anders "verrekken van armoe" zegt iedereen). En nog steeds zingen wij in het Westen de lof van het "proletariaat van alle lan den ter wereld", terwijl wij weten dat de arbeiders van het Westen hun rijk dom in stand houden ten koste van de arbeiders van het Oosten (en Afrika en Z. Amerika). Eens, toen ik nog onder wijzer in Amsterdam was, heb ik voor een arbeiders auditorium het verschil vervolg van: "Kinderen niet altijd en overal een zegen" landse demografen lopen tot 10% van het arbeidspotentieel ruwweg gesteld op 40 miljoen zielen, waarbij in aanmer king moet worden genomen dat om streeks de helft van de bevolking thans beneden 20 jaar is en de Indonesische regering 10 jaar aanneemt als de on derste grens der werkbaarheid. Daar naast schatten diezelfde bronnen de gedeeltelijke werkeloosheid op een cij fer dat in sommige gevallen boven een derde van de totale werkbare bevol king ligt; zij veronderstellen 'bovendien dat het werkloosheidspercentage in de grote steden 20 a 25 boven dat op het platteland ligt. Welke waarde men ook aan deze cijfers hecht, er is geen motivering nodig voor het besluit van de Indonesische regering bij het vast stellen van het jongste Vijfjarenplan (1969-1974) naast de verhoging van de voedselproduktie - rijst - de 'bestrijding van de werkloosheid top-priority te ■verlenen. De resultaten van de pogin gen tot bevordering van de rijst pro- duktie zijn tot dusver zeer bevredi gend; die van de bevordering van de toename van de werkgelegenheid min der overtuigend. J.H.R. (wordt vervolgd) in status geschilderd tussen een door snee arbeider in Nederland en een dito in Djakarta (zonder electriciteit, water leiding, sociale zekerheid, met auto'tje, TV, betaalde vacantie in het buitenland, enz. enz. enz.). Ik 'besloot lachend: ver geleken met de arbeiders in Azië is de arbeider van het Westen een kapitalist! Ach ja, natuurlijk lachten we allemaal. Maar we gaan tóch wel voort met Azië op te monteren en rijkdommen en "ge lijke rechten" te 'beloven en onszelf te prijzen omdat we zo sympathiek en be grijpend zijn Elders schrijft Klein in zijn brief: alles even blijmoedig ondanks dat er bij velen bittere armoe heerst..." Dat is nog steeds iets wat wij ons van vroeger herinneren: de ongelooflijke moed van dat bruine volk om zijn leed te verbergen, om vriendelijk te lachen, hoewel het soms zó arm is, dat het "normale patroon" van armoe ont breekt: zich ervoor schamen. Omdat het een zó normale status voor hen geworden is, dat ze zich iets anders niet ter vergelijking kunnen 'indenken. En zoiets treft een "man die terug komt" uit Indonesië natuurlijk het grie- vendst: dat hier in onze westerse rijk dom gewoonweg schaamteloos gejankt en gekankerd wordt om "tekorten" ter wijl men blind is voor zijn rijkdommen... Ik hoop dat U begrijpt dat ik 'hier geen volksaarden vergelijk om,aan te wijzen wie superieur is en wie inferieur. In het Rijk van de Honger Jwaarover velen nog de schouders ophalen: „het IS nu eenmaal zo", en NIETS voor hun medemens voelen), valt ons alleen maar op hoe gering de bereidheid AL TIJD is om te denken aan de door het Noodlot getroffen adiks. En zijn wij er trots op dat deze arme Tong Tong eindeloos denkt aan het verre volk in Indonesië, waar wij op allerlei manieren regelmatig wat naar toesturen. Niet omdat we ons ver beelden dat ons luttele gebaar veel helpt in de nood, niet omdat we hopen dat harde rijke mensen mild worden, mar omdat wij mee willen helpen het zaad van de hoop te planten, altijd en altijd weer. Omdat dit het enige waarlijk menselijke is in de zonder erbarmen voortdurend terugkerende tijden van armoede, die de mensheid teisteren. Help ons men sen maken! T.R. VILMA Jeugdherinneringen uit Jogja f 3,90 f 0,50 porto. 11

Tong Tong | 1972 | | pagina 11