Terugkeer naar Nederland Waarom zij wèl en wij niet? N.V. Azië Zwitserland Technisch Bureau HENNEMAN Aan: de Redactie van "Tong Tong" Den Haag Tilburg, 25 juli 1972 Mijne Heren, Inhakend op het artikel van de heer G. H. Bartman in Tong Tong van 15 dezer nr. 1, blz. 4, onder de kop: Kanttekenin gen met als ondertitel: T.R.O.S. betref fende de film van John Coast "Rück- kehr zum River Kwai", welke op 18 december 1971 door de Duitse televi sie werd uitgezonden, gaarne het vol gende: Op zondag 9 juli 1972 werd over Duits land II de film uitgezonden: "Een toe komst voor de Papoea's", filmreporta ge over het op ontwikkeling gerichte missiewerk onder de Papoea's in West Irian, aldus de toelichting in de Avro- bode/Televisier. Voorts werd, eveneens over Duitsland II, de documentaire uitgezonden "Pre sident Soebarto" - Reportage van Hans W. Scheidher in de serie "Mensöhen und Madhte", en wel op vrijdag 14 juli 1972. Beide films werden in prachtige kleu ren uitgezonden. Ik heb ze beide ge zien en er van genoten. In één week tijd werden dus twee films over Indo nesië uitgezonden over Duitsland III Is het niet vreemd, dat Nederland zo weinig aandacht besteedt aan derge lijke reportages? Ons land heeft toch meer binding met Indonesië dan West- Duitsland? Voordien had ik ook nog enkele andere films over Indonesië ge zien, alweer over de Duitse televisie. Kan men vanuit Nederland niet zelf re portage-teams naar Indonesië zenden, men zoo toch wel copieën van deze Duitse films kunnen vertonen, want er zijn in Nederland heus wel heel wat mensen, die zich meer daarvoor inter esseren dan voor klets-programma's. Men kan wèl het kijkgeld verhogen. Hoogachtend, J. A. Grashuis, Weimanspad 27, Tilburg Noot van de redactie: De economische activiteiten van West-Duitsland in Indo nesië zijn aanzienlijk groter dan die van Nederland. Misschien moet daaruit verklaard worden, dat de West-Duitse TV zoveel meer nota neemt van het nieuwe Indonesië en tracht, er zoveel mogelijk belangstelling voor te kwe ken. Bovendien hebben wij het nog te druk met het strooien van as op ons hoofd voor alles, wat wij aan en in In donesië misdreven hebbenWel licht ook spreekt de afkeer van onze progressieven tegen het "generaais- regime" een rol. Hoe dit ook zij, be schamend is het wel, dat Nederland ver achterblijft bij de buren, wier lots verbondenheid met Indonesië zich be perkt tot geld verdienen. Eén onzer lezeressen legt ons de vol gende vraag voor. Een familielid van haar, levende in Indonesië, is Neder landse van geboorte, maar bezit thans de Indonesische nationaliteit: haar man is destijds warga negara geworden. Hij is thans overleden, zoals zovele van haar vrienden en kennissen. Zij is lang zamerhand vereenzaamd en zou nu graag naar Nederland terugkeren om hier, bij haar familie het einde harer dagen af te wachten. Zij heeft enig ver mogen in Nederland aanwezig dat haar in staat stelt op bescheiden voet te le ven. Is het mogelijk, dat zij - op eigen kosten - naar Nederland terugkeert en weer de Nederlandse nationaliteit ver krijgt? - vraagt men ons. Ja, dat is mogelijk, luidt ons antwoord. Indien de dame in kwestie inderdaad Nederlandse van geboorte is en dit kan aantonen zal zij er goed aan doen, zo spoedig mogelijk op eigen kosten naar Nederland te komen en dan aan stonds een verzoek in te dienen, we derom de Nederlandse nationaliteit te verkrijgen. De procedure duurt onge veer een half jaar, als alle papieren in orde zijn en zich geen complicaties voordoen in verband het het ontbreken daarvan. Voorwaarde is, dat zij gedurende die periode niet op enigerlei wijze ten laste van de Nederlandse gemeenschap komt: zij is dus geheel aangewezen op eigen middelen of steun van haar fami lieleden hier of beide. Zodra zij echter weer Nederlandse is geworden, kan zij een beroep doen op de Bijstandswet en zal dan maandelijks steun ontvan gen tot een bedrag, dat maximaal 600 kan bedragen; zij moet niet teleurge steld zijn wanneer het werkelijk toege kende bedrag lager ligt dan dit maxi mum. Inmiddels kan zij een verzoek indienen om in aanmerking te komen voor het verkrijgen van AOW. Die krijgt zij, wanneer zij zes jaar in Nederland ver toeft, ongeacht haar leeftijd (mits 65). De termijn van zes jaar gaat in op het tijdstip van aankomst in Nederland, of schoon zij dan nog Indonesische is. Bovendien zal zij inmiddels een rege ling moeten treffen voor de betaling van achterstallige premie van 1 januari 1957 af - zij moet zich "inkopen"; daar voor is echter niet een betaling in-eens verplicht. De toelage ingevolge de Bij standswet wordt "nader bezien", zoals de ambtelijke term luidt, met ingang van het tijdstip waarop zij AOW ont vangt; het is mogelijk, dat de AOW minder zou bedragen dan het bedrag, dat zij tevoren krachtens de Bijstands wet ontving, in welk geval zij een toe lage uit hoofde van de Bijstand zal blij ven genieten. Deze nogal ingewikkelde regeling lijkt mij echter van later zorg; in eerste instantie gaat het om de po sitie -waarin betrokkene zich bevindt wanneer zij naar Nederland komt - op eigen of andermans kosten, maar niet op die van de openbare middelen! J.H.R. SARINA, EEN KIND VAN DE DESA EEN ERESCHULD INGELOST Heeft een onzer lezers de tekst van het laatste couplet van het overbekende lied: "Sarina, een kind van de desa", of wel de volledige tekst van het lied? Hij of zij kan daarmee een groot ple zier doen aan mevrouw H. A. Nuse, Smitsstraat 10 te Bergen-op-Zoom. Zij schrijft ons: "Alle andere coupletten 'heb ik, maar juist het laatste waarin wordt beschreven dat Kromo al door de politie is opgehaald en Sarina (zon de van de meid!) doelloos rondzwerft ontbreekt mij." Correspondentie via Tong-Tong is natuurlijk ook mogelijk: als men ons de tekst stuurt (maar dan van de gehele ballade!) zullen wij die in TT afdrukken. Verscheidene lezers vragen ons op nieuw, wanneer het herdenkingsboek van de plechtigheid ter gelegenheid van de 25e verjaardag van de Japanse capitulatie nu eindelijk verschijnt. Er lijkt wel een noodlot te rusten op dit boek: eerst werd de verschijning ver traagd door persoonlijke omstandighe den, maar toen het dan inderdaad op het punt stond te verschijnen brandde de drukkerij in Haarlem tot de grond af en vernietigde al het materiaal dat be trekking had op het boek. Er wordt nu hard gewerkt om de schade te herstel len, maar dat duurt vanzelfsprekend weer enige tijd Wanneer het boek verschijnt zullen we het aanstonds aankondigen! Wij kunnen U reeds nu mededelen dat het manuscript en alle foto's inmiddels weer zijn achterhaald! Handel Mij. Sinds 1916 ELECTRISCHE-, CENTRALE VERWARMINGS- EN SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS specialisten in onderhoud en vernieuwingen van installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68 - 72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen) 4

Tong Tong | 1972 | | pagina 4