AMBON NIET ZO ERG ONBEKEND Verantwoording van Chris "DE"BERG Saldo per 1-7-72 1055,75 Inkomsten per juli 72: Mevr. Straub-Lastdrager 10,-; Ohr. Mekeren 40,-; mevr. J. K. A. v. Beusekom-Hauet 50,-; H. J. de Groot 10,-; Dr. Ketner 30,-; mevr. M. J. Ridder 10,-; G. L. de Jong 10,-; mevr. M. P. v. Bronckhorst 60,-; F. VisSdher 1,-; A. Ger- brands 50,-; mevr. M. H. Ie Fè- vre-Lepp 25,-; mevr. J. W. Cassa 15,-; Dr. J. A. de Nooy 15,-; P. B. Schooleman 10,-; E. Piera-Burg 15,-; H. M. C. Poortman 50,-; P. Schoen 15,-; J. Oostwald Stada 20,-; C. K. Noordenbos 25,-; G. Groenendijk 15,-; J. B. Loveriks 10,-; Ch. L. Wijgers 15,-; G. v. Lo'huizen-Burgerhout 10,-. 511,75 f 1566,75 Uitgaven per juli 72: 2 pakk. Bandung 36,— Saldo per 1-8-72 1530,75 De Onbekende Berg - zie de voorplaat van ons nummer van 15 juli - is uit de anonimiteit tevoorschijn getreden. Vele lezers, die eertijds in Zuid-Sumatra leefden en werkten, hebben hem moei teloos geïdentificeerd. Wat in zoverre niet behoeft te verbazen: de zeer on gewone en treffende vorm van de berg heeft hem bij velen, die vaak in zijn O'mgeving vertoefden een 'onuitwisbare plaats in het geheugen verschaft. Wel nu dan, het is de Bukit Serillo; de ri vier op de voorgrond is de Lematang. De berg was - en is, naar men mag ge loven - het best te zien op de weg van Lahat naar Moeara Enim en wel speci aal op het punt, waar de rijweg de ri vier het dichtst nadert. Dr. van Waar denburg, in het begin van zijn carriere controleur in dit gebied, kan de berg ook op een grote kaart niet vinden maar herinnert zich de sprekende vorm zeer wel. In de volksmond, zo schrijft ons een andere lezer, werd de berg G. Bukit Tumbak - de berg met de 'lans - genoemd. De populaire naam onder de Nederlanders was de "Piükelbaube" of Duitse helm (uit de Eerste Wereld oorlog) en sommigen kennen ihem al leen onder die naam! Er zijn wel vleien der vergelijkingen, bijvoorbeeld met ze ker vrouwelijk lichaamsdeel mogelijk. Een onzer informanten, die de berg ook kent van eigen aanschouwing, meent hem gevonden te hebben op de kaart in de Readers Digest-atlas waar hij wordt aangeduid als de Bukit Isau-lsau (1431 m). De overgrote meerderheid van onze ex-Zuid-Sumatranen houden het intussen op de naam Bukit Serillo en schatten trouwens de hoogte op niet meer dan een vijfhonderd mtr. Hoe dit zij, onbekend is onze Onbekende Berg niet meer, dank zij vele onzer lezers, die wij voor de moeite die zij namen om ons in te lichten erkentelijk zijn J.H.R. luist verschenen in de serie "In Oude Ansichten": door Dr. H. J. de Graaf, 14,90 1,50 porto. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong. In deze serie verschenen reeds eerder: Batavia - Vorstenlanden - Marine - Nederlands Indië, alle f 19,90 "HERINNERINGEN" uit het oude Indië 1890-1917 door W. Ch. J. Bastiaans Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong Verlaagd in prijs tot ƒ3, 0,75 porto De Onbekende Berg is, dank zij de correspondentie van enige dozijnen Zuid-Sumatranen, langzamerhand voor ons "de" berg geworden... Nogmaals hartelijk dank aan al diegenen, die de moeite namen ons in te lichten over deze merkwaardig gevormde boekit. En zowaar gaat de berg dank zij onze lezer Schardijn in Haarlem nu ook nog bijdragen tot het Fonds ƒ60.000. Lees maar wat hij Tjalie schrijft: Toen ik de voorplaat van Tong Tong Nr. 1 van 15 dezer zag, en ik je vraag nopens plaats en naam van "de onbekende berg" las, herinner ik mij opeens blij, dat ik nog een pastelschilderij van deze Bukit Se rillo, alias Bukit Telundjuk (Wijsvin ger) in portefeuille heb liggen, dat ik nu bijna 40 jaar geleden ervan 'heb geschilderd, dat ik haastig van een passé partout heb voorzien en thans ten verkoop aanbied voor de prijs van 50,(Vijftig gulden), welk geld ik zou willen bestemmen als bijdrage voor het "PUKUL TE- RUSFONDS" met vermelding van de naam van de koper voor 25, en ten mijnen name voor hetzelfde bedrag. Uiteraard kennen slechts zeer wei nigen deze Zuid-Sumatraanse berg, maar zijn silhouet is wel zó spre kend, dat het onwillekeurig vele vra gen bij de beschouwer oproept. Ik heb hem geschilderd in de scha duw zittende van de gevorkte me- rantiboom rechts op het schilderij, maar links op de voorplaat*). De ri vier op de voorgrond, die parallel met de grote weg loopt (stroomt) is de Aer Enim, die bij Muara Enim in de Aer Lematang valt. Het zéér verdienstelijke schilderijtje van de heer Schardijn hebben wij in de Toko Tong-Tong geëxposeerd... maar wie er niet naar kan komen kijken kan op ons gezag geloven, dat het werke lijk een zeer aantrekkelijke wandver siering is, niet alleen met liefde maar ook met vaardigheid geschilderd. Wie van onze oud-Sumatranen biedt vijftig gulden!? Overigens behoeft men niet persé in Zuid-Sumatra geleefd te heb ben, om zich te verzekeren van het bezit. Wie het eerst komt, het eerst maalt! Haast U, voor het te laat is! En inmiddels onze diepgevoelde dank voor Schardijn's royale geste. Oo!k van andere zijde werd er reeds de aandacht op gevestigd, dat de oor spronkelijk door TT geplaatste foto waarschijnlijk omgekeerd had moeten worden gepubliceerd. Het schilderijtje van de heer Schardijn toont dit nu dui delijk aan. - Red. TT.

Tong Tong | 1972 | | pagina 5