'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. moesson jf oerip- xxanob itdfp Ondanks porto-verhoging voorlopig geen verhoging abonnementsprijs Er zijn ook enige vrij nieuwe aanwinsten ten toon gesteld, b.v. het portret van Isaac de L' Ospital de Saint Martin, onlangs uit Frankrijk verworven, dat de afgebeelde tij dens zijn buitenlands verlof omstreeks 1685 liet maken; of het grote genre-schilderij van een Javaanse warong, met een stilleven van Indische vruchten, wier vrede ernstig ver stoord wordt door een Chinees, die blijk baar een oude schuld komt innen, de "Tjina mindering" dus al in het midden der 17e eeuw. Daarentegen is te betreuren, dat het be roemde schilderij van Aelbert Cuyp, de retourvloot der Oost Indische Compagnie ter rede van Batavia (cat. 746a) ontbreekt, dat vroeger wèl de koloniale afdeling sier- dé, zij het met een ondeskundig bijschrift over het dragen van wollen pakken in de tropen. Ook ontbreken nu enige eertijds uitgestalde gedrukte scheepsjournalen met hun onhandige, maar toch karakteristieke illustraties. Vroeger exposeerde men wèl het rampzalig verongelukken van het schip Batavia op de Westkust van Australië, doch men kan wel wat prettigers etaleren, b.v- het werk van Bontekoe, onze popu lairste journalenschrijver. Ik betreur het ook. dat zo weinig gebruik is gemaakt van de uit Indonesië overgeko men portretten der gouveneurs-generaal, die eertijds de paleizen te Weltevreden en Bui tenzorg sierden. Soekarno wilde n.l. alle sisa-sisa (restanten) van het kolonialisme uitdelgen. Natuurlijk zijn al die konterfeitsels geen meesterwerken,maar er hadden toch wel wat meer getoond kunnen worden. Waarom beperkt men zich voor Van Die- men, Speelman, Van Imhoff e.a. tot kleinere kopietjes in een glazen kast? Ook hierbij ontbreken de bijschriften. De afzonderlijke geëxposeerde schatten uit Japan en Ceylon vergoeden echter veel. Na 1800 wordt het echter magertjes. Van alle landvoogden uit de 19e en 20e eeuw werd slechts Van den Bosch vertoond, stel lig niet de belangrijkste landvoogd, ook al is zijn naam aan het Cultuurstelsel verbonden. Daendels, door raden Saleh afgebeeld werd niet uit het kelderdepot gehaald, ook al gaat op deze oude revolutionair, Napo leon-vereerder de ganse organisatie van Nederlandsch-lndië terug. Van Heutsz bleef eveneens onzichtbaar. Er is alleen het belangwekkende schilderij van Dipa-Nega- ra's overgave, de beschieting van Palem- bang en wat afbeeldingen van cultuuron dernemingen en plaatselijke bezienswaar digheden. Er is zelfs een leitje uitgestald (zonder verklarend bijschrift), dat eertijds door de djongos aan bezoekers werd ge presenteerd om er hun naam op te zetten. Naar verhouding wordt er veel aandacht besteed aan de ondergang van het kolo niale gezag Een zeer groot, in tweeën ge scheurd portret van H.M. Koningin Wilhel- mina en het originele document van de soevereiniteitsoverdracht (met de handte kening van Moh. Hatta) moeten hiervan kond doen. Hetzij dat men niet meer bezit, of dat men niet meer wilde vertonen, maar het tentoongestelde geeft volstrekt niet weer, wat Nederlands-lndië in de 19e eeuw, ook voor Nederland en de wereld bete kend heeft. Als men daarmede de aan dacht vergelijkt, die besteed is aan de ar beidersbeweging en het 'verzet' ten onzent, waarbij men zelfs niet voor vergrote foto's is teruggedeinsd (een armoedig surrogaat voor een Rijksmuseum), dan komt ons ko ninkrijk aan de Evenaar er al heel bekaaid af. Is hier opzet of nonchalance in het spel? In elk geval is van de raad van deskundigen en kenners van het oude Indië slechts een zeer spaarzaam gebruik gemaakt. CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 4,20 per kuur. Nu verkrijgbaar in handige doordruk- verpakking. w K "OERIP SOEMOHARDJO" door Romah Soemohardjo- Soebroto Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, uitgave Moesson reeks. Prijs ƒ8,incl. porto. Een boek, waarvan J.H.R. in Tong Tong zegt: "het geeft een boeiend beeld van het leven van een Javaanse fa milie, sterk georienteerd op Ne derland, maar nochtans Indone sisch Het resultaat is, dat Nederlands-lndië op enkele punten goed tot zijn recht komt, maar dat het beeld over het algemeen toch onbevredigend is. Doch laten we hopen, dat het originele en fraaie Indische huisraad eens voor de dag komt en den volke vertoond wordt. Met smart heb ik het vergeefs gezocht. Een briefje uit Manilla (...of all places) verwarmt ons hart, voora'l als de schrij ver ons mededeelt, dat hij ons schrijft omdat hij "uit de verte" een bewijs wil de zenden "hoe ik nog steeds met Tong Tong meeleef". Heb dank, verre vriend! Hij stelt een praktische vraag: verno men hebbende dat de posttarieven in Nederland weer omhoog gaan wil hij weten, hoeveel hij eventueel zal heb ben bij te betalen. Wel, voorlopig - her haal voorlopig! - niets. Het is duidelijk, dat de verhoogde posttarieven op nieuw een zware last op ons budget leggen. Wij willen echter de ontwikke ling van onzë financiële situatie af wachten alvorens onze lezers te plagen met wéér een verhoging van de abon nementsprijs. Tegen het eind van het jaar zullen wij de toestand opnieuw be zien - we moeten wel! - maar een even tuele verhoging van de abonnements prijs zullen wij niet vóór 1 januari 1973 invoeren. Voorlopig blijft alles bij het oude, al draait de PTT ons, om het po pulair uit te drukken nu weer "een poot uit!" Red. Wanneer U per giro bestelt (de giro naar Tong-Tong, dus niet naar het giro-kantoor) vult U dan niet het bedrag in? We moeten er namelijk nog de porto bijreke- nen. U krijgt met de bestelling altijd een afrekening van ons! 7

Tong Tong | 1972 | | pagina 7