Fonteijn Co - Piekerans van een verslaggever Kweekschool "Nieuwe Stijl" Oud-Batavia herleeft! Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN BRILJANTEN schakelarmbanden markiesringen krintjing hangers slangen oorknoppen colliers gezet in (6 tot lOOgr.) 22 karaats goud toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertae) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui ƒ97,50 franco huis. Berichten over brutale straatschende rijen, zinloze vernielingen, brandstich ting enz. vindt men haast dagelijks in de krant. In scholen en andere tijdelijk leegstaande gebouwen wordt de vaak kostbare apparatuur kort en klein ge slagen, in parken en plantsoenen bo men en struiken vernield, oude of onbewoonde panden "gaan in de fik". Soms is er sprake van een wraakne ming op de maatschappij door een ont wortelde medeburger - in verreweg de meeste gevallen alleen van pure bal dadigheid. Mijn gedaohten gaan onwillekeurig te rug naar het jaar 1912, toen ik als jong verslaggever van de Provinciale Drentsohe en Asser Crt. de zittingen van de rechtbank in de provinciehoofd stad moest verslaan. Herhaaldelijk kwam het toen voor, dat voor de recht bank groepen jonge Drenthen versche nen, die zich op zondag hadden schul dig gemaakt aan ongeregeldheden, meestal in herbergen. Na kerktijd verzamelde zich daar de jeugd: op zeker ogenblik ontstond er ruzie, mees- al om een kleinigheid die niemand zich meer herinnerde, een algemeen hand gemeen ontstond en het resultaat was dat het interieur van de herberg tot brandhout werd geslagen. Mijn sym pathie ging uit naar de daders, die vol berouw maar tevens met de mond vol tanden voor de magistraat verschenen. Meestal wist niemand van de bedrem melde beklaagden meer precies wat er gebeurd was. Het waarom van de uit barsting werd nooit opgehelderd. Nu moet men bedenken, dat Drenthe in die jaren niet alleen een duidelijk achtergebleven gebied was, waar schrijnende armoede en lage lonen de brandstof vormden voor diepe frustra tie en het leven van de werkende be volking geen enkel perspectief scheen te bieden. Sport was nog niet populair en trouwens door de kosten buiten bereik van de meesten - om van wat men nu recreatie noemt maar te zwij gen. Zelfs het paleis der dromen, de Cinema was voor de meesten onbereik baar want alleen in "de Stad" aanwe zig. Wat een wonder dus, dat men op de rustdag zijn heil zocht in de kroeg, waar men lotgenoten in de dodelijke verveling aantrof - wat een wonder ook, dat een kleinigheid voldoende was om een ongehoorde, zinloze explosie te veroorzaken. Ik was jong en reageerde op de wijze die het toenmalige kamerlid voor As sen - het districtenstelsel bestond nog en de evenredige vertegenwoordiging lag nog ver in het verschiet - eens karakteriseerde met de woorden: Wie op zijn twintigste geen socialist is, heeft geen hart; wie het op zijn veer tigste nog is, geen verstand. Welnu, ik was zo en dacht verbetering van de levensomstandigheden van deze arme boerenbevolking, het scheppen van ge legenheid tot sportbeoefening en alles wat daarbij hoort kan ons redden Ver ruim de mogelijkheid tot gezonde ont spanning door hogere lonen en doel treffende faciliteiten, en aan deze vreemde, zinloze vernielzucht komt vanzelf een eind. Ik zit nu, een halve eeuw later, met de handen in het haar. De welvaart staat zorgt voor zijn kinderen op een wijze, destijds nog onvoorstelbaar: voor vrijwel ieder ligt elke week een behoorlijk loonzakje klaar en is er ge legenheid zijn overtollige energie uit te leven in gezonde sportbeoefening of recreatie. De oorzaken van al'lerhand excessen die destijds zo voor de hand schenen te liggen zijn weggenomen... en toch slaat "men" op groter schaal dan ooit te voren zonder aanwijsbare reden de bezittingen van anderen in elkaar. Waar ligt de bron van deze zinloze vernielzucht? "In raadselen wandelt de mens op aard" dichtte De Genestet al. Nu betogen sommigen, is juist de welvaartstaat de bron van deze excessen - of ligt het misschien aan de menselijke natuur? P.S.: Wat denkt u van studenten, die geprikkeld door de beslissing van het parlement, de collegegelden te verho gen, jongeren die zich nochtans voor de studie aanmelden, te beletten zich te doen inschrijven? J.H.R. fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GELD NODIG? voor ieder doel beschikbaar 1 Afl. 1-4-jaar tot 10.000 j FINACRO, Noorderhaven 12, Groningen, tel. 050-13 12 34 b.g.g. j of .na 17.30 u. 77 02 37. Amsterdam, 020-79 24 73. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiffi In "Internationale samenwerking" van 1 sept. lezen wij: Te Djajapura, Irian Barat, Indonesië, heeft de Nederlandse ambassadeur, mr. H. Scheltema, met zijn echtgenote de opening bijgewoond van een nieuw kweeksohoolcomplex, dat met financië le steun uit Nederland kon worden ge realiseerd. Het betreft hier een medefinancierings- project, waarvoor de regering, ruim 800.000 ontwikkelingsguldens bijdroeg. In nauwe samenwerking met de kweek school van de Indonesische regering zal op deze nieuwe kweekschool van het Bisdom Djajapura worden gepoogd om 'onderwijzers nieuwe stijl' op te leiden. Dit houdt onder meer in dat ze niet alleen zullen worden 'klaarge stoomd' om les te kunnen geven aan lagere schoolkinderen, maar ook dat men ze zal voorbereiden op een leiden de rol in het ontwikkelingsproces in de dorpen waar ze hun werkkring zul len vinden. De Indonesische regering streeft ernaar de onderwijzers ook daarbij in te zetten. Het opschrift boven het stukje over de plannen tot restauratie van Oud-Bata- via ("Oud Batavia herleeft?") in ons nummer van 1 september (pag. 8) zou de indruk kunnen wekken, dat wij twij felen aan de ernst van de plannen van gouverneur Ali Sadikin. Niets is minder waar. Het duveltje, dat op elke zetterij rondspookt, maakte van het uitroepte ken op de kopij een vraagteken en daardoor kon de indruk ontstaan, dat wij de aankondiging van die plannen eigenlijk als een verlate aprilgrap be schouwden. Niets is minder waar. 11

Tong Tong | 1972 | | pagina 11