Nieuw LANGS TIJGER PADEN HET GELUK VAN HET JAGEN Vamu Ketjap GESLAAGD! Lex DenninghofF Stelling moessOn Vamu Nederland BOZE TANTE "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk" JOSé ORTEGA Y GASSET Toen ik in juli 1936 in Langsa (Atjeh) te werk gesteld werd en een onderdak bij de bosarchitect Job Thenu gevonden 'had, maakte ik al gauw kennis met de gepensioneerde sergeant Lettinga en zijn jachtmakkers. Dat waren Ambon- nese en Menadonese soldaten van het KNIL-kampement met hun vier jacht honden. Door deze groep, naar de animo variërend van drie tot acht man, werd onder leiding van "baas" Lettinga intensief op wilde zwijnen gejaagd voor de eigen menage en voorde pecuniaire opbrengst. Lettinga had een Winchester .32 Spe cial, terwijl de militairen oude Beau- mont-geweren van de kantine huurden, waarbij zij vijf patronen de man konden kopen. Ik maakte kennis met aanvoerder.-drij- ver Sapakoea en Soeisa, Manoehoe- toe, Manoepoeti, Oeliselang, Koe'hoe en Terok. Toen ik voor de eerste keer meeging, wilde Sapakoea natuurlijk nader kennis maken met de nieuweling en diens Sauer dubbelloop kaliber 20. Rustig fietsend achter de tippelende honden, trokken we op een zondagmorgen in zuidelijke richting naar het jachtterrein. We waren met z'n vieren, omdat de anderen wacht hadden of op patrouille waren. Na een voldoende rust voor de honden bij Aloer Merbau, fietsten we een lage heuvel op. Op deze hoogte zagen we een bruine witkop arend in een niet zo hoge klapperboom zitten. Sapakoea vroeg me, of ik de roofvogel wilde schieten, ik snapte direct zijn bedoeling, n.l. de prestaties van de nieuwe jachtgenoot moesten getest worden. Met inzet van mijn prestige wilde ik dat met alle genoegen doen, dus stapten we af. Zo'n stilstaande schijf met een lading hagel raken was natuurlijk geen kunst, maar nauwelijks had ik onder het belangstellende oog van de Ambonnees een hagelpatroon in de linkerloop geschoven, of de vogel ging op de wieken. Een moment weifel de ik om te schieten, maar het volgen de ogenblik werd de arend a.b.w. uit de lucht geplukt Hij tuimelde in de struiken! "Baik betoel menir, senapan bagoes"! riep Sapakoea enthousiast uit, m.a.w. dit tentamen had ik cum laude gedaan. Ja, wat dacht je, ik had niet voor niets op snippen getraind op Rantja-èkèk bij Bandoeng! Sapakoea mocht even met het wapen manipuleren. Dit was wat anders dan dat luchtafweergeschut van hem. We reden verder en na een volgende 'heuvel bestegen te hebben, waren we op het jachtterrein. Dit was een rub berplantage op een heuvelrug gelegen, begrensd door bosjes langs de voet en moerassig terrein in de omringende vlakte. De verkeersweg liep er dwars door heen. Volgens een aanduiding van Sapakoea moest ik ergens achter een waroeng beneden aan de rand van het moeras posteren. Gezien de bochtige moeras- rand en de begroeiing leek het mij een moeilijk uitvoerbare opdracht. Na enig gescharrel vond ik een hoger gelegen plaats tussen rubberbomen met beter zicht, maar hierdoor kwam ik iets te ver van de rawahrand te staan. Ver achter de heuvel hoorde ik de honden aanslaan en er dreunden twee schoten. In de daarop volgende stilte vond ik me hier eigenlijk voor Piet Snot staan. Plotseling hoorde ik -iemand in die wa roeng schreeuwen en daar zag ik een zwijn de helling afkomen. De strategie van Sapakoea was toch goed! Het beest zocht zijn weg langs de rand en deed het gelukkig kalm aan, want de honden waren nergens. Ik kon hem door de open beplanting niet benaderen en de vluchteling kon ieder ogenblik verdwijnen. Dus een sChot gewaagd enhet zwijn tuimelde om- re ar Sterk verlaagd in prijs Thans slechts 4,1- f 0,50 porto ter kennismaking van f 3,90 tijdelijk voor f 2,90 per fles van 500 cc. witte dop sedang (gewoon) gele dop manis (zoet) rode dop asin (zout) Wateringen. Tel. 01742-3280 ver! Ik holde de helling af, maar een genadeschot was niet meer nodig. Daar kwamen de honden achter het verse spoor aan. Dit eerste zwijn van mijn Langsa-lijst bleek slechts door éé>n lo per tussen de ribben getroffen te zijn. Sapakoea kwam haastig en nieuws gierig aanlopen. Toen hij de honden in een kring zag staan blaffen, terwijl ik er met het geweer aan de schouder gehangen bij stond, werd zijn gezicht een en al tevreden glimlach, Ik voelde me als een scholier, die voor zijn exa men met meer geluk dan wijsheid ge slaagd was. V. de Vries Van een lieve maar strenge Tante kreeg ik op m'n twaalfde jaar een lesje dat ik nooit vergeten kan. Eens kwam het gesprek op een gemeenschappe lijke kennis, waar ik behoorlijk wat op aan te merken had: "Hij is elke zater dag mabok!" Tante keek mij aan. Toen zei ze: "Maar je weet ook dat hij elke zondag een rolletje benggols (halve stuivers) klaar legt en geen enkele bedelaar met lege handen wegstuurt. Dat weet je toch?" "Ja", zei ik. "Nou hou dan verder je bek!" zei Tante, stond op van de gezellige tafel met stroop en tingting en ging weg. Zo gortig als deze Tante het deed, zo doen wij het niet in gezelschap van waanwijze, zedeprekende kennissen. Wij luisteren "tactvol" toe. Alle mo derne, beschaafde mensen zijn beleefd en tactvol. En op deze aardige manier, beetje voor beetje, doen we keurig mee aan de verdere afbraak van de wereld onzer kinderen. T.R. 19

Tong Tong | 1972 | | pagina 19