KONFRONT AT IE (IX) door M. H. LAPRÉ hotel ,ardjoena' Geheugentransplanta - tie. Een lezer maakte ons attent op de we tenschappelijke proef nemingen van bioche mici met als doel de verbetering en verho- j ging van de menselij ke intelligentie. Som mige onderzoekingen wijzen in de richting van de hersentrans- plantatie. Inderdaad vinden er in de laboratoria van biochemici over de gehele wereld dergelijke proefnemingen plaats en het ziet er naar uit dat na de hart en andere orgaantransplantaties omstreeks het jaar 2000 de geheugentransplantaties een feit is. Zeer waarschijnlijk zullen onze kleinkinderen hiervan profiteren en zonder al te veel moeite herschapen worden in super-intelligente individuen en het gevolg daarvan is dat de evolutie van de mensheid opnieuw in een hogere versnelling wordt overgeschakeld. Natuurlijk ontstaan er nieuwe problemen waarvan wij op dit moment geen enkel idee hebben en ook de moralisten, religies e.d. zullen met hun ethische bezwaren aankomen maar wij geloven niet dat het wat zal uit maken omdat de drang tot steeds grotere mentale ontplooing bij de mens onstuitbaar is. De experimenten verkeren nog in een be ginstadium en worden vnl. toegepast bij de ons bekende aardwormen (tjatjing). Laten wij om te beginnen vaststellen dat niet al leen de mens over een geheugen beschikt maar ook alle dieren, hoe klein en nietig ook. Het is nodig om zich niet alleen te kunnen handhaven in het leven maar ook om te evolueren, leder levend organisme, hoe minuscuul en "onbelangrijk" ze in onze ogen ook mogen zijn bezit een onweerstaan bare drang tot evolueren en begrijpelijk is het dat een instantie zoals het geheugen onontbeerlijk is. De proefnemingen geschieden als volgt: een volwassen worm wordt gekonditioneerd of populair gezegd het wordt een bepaald gedragspatroon, een gewoonte aangeleerd, waarna het wordt gedood, fijngemalen en als voedsel toegediend aan een andere worm. Wat blijkt nu, dit diertje heeft het gedrags patroon, de persoonlijke gewoonten van de gedode worm overgenomen zonder dat het hem geleerd is. Het schijnt dus dat het beestje met het innemen van de gedode worm tevens kennis en ervaring heeft over genomen. Natuurlijk is men zich direkt gaan afvragen in hoeverre deze experimenten bij de ho gere zoogdieren, waartoe de mens biolo gisch ook behoort, met sukses toegepast kunnen worden. Proefnemingen met ratten blijken eveneens gunstig te verlopen maar op dit moment valt nog niets met zekerheid te zeggen. Zoals wij weten is het mechanisme van ons geheugen een soort reservoir, waarin in drukken, vaardigheden, e.d. opgeslagen wordt. Het is medebepalend voor ons ge drag, onze reakties en natuurlijk ook de intelligentie. Nu vindt er in onze hersenen een soort transformatie plaats: de zintuige- 20 lijke indrukken, leerprocessen die wij mis schien kunnen vergelijken met elektrische trillingen worden omgezet in een chemische kode en opgeslagen in dat gedeelte van het hersenweefsel rijk aan DNA (desoxyri bonucleïnezuur) de drager van de erfelijk heid en RNA (ribocleinezuur) bouwer van verschillende stoffen. Wanneer wij dus dit gedeelte van de hersenen kunnen lokalise ren het overtransplanteren op een ander dan moet er gedrags en kennisoverdracht plaatsvinden. Tot slot het experiment van de psycholoog A. Jacobson: hij leerde de rat eenvoudige kunstjes totdat het deze volledig beheerste. Nadat dit diertje gedood werd verwijderde men het hersenweefsel dat rijk was aan RNA en na er een fijn chemisch extrakt van gemaakt te hebben spoot men dit bij een ongeoefende rat in. De resultaten waren werkelijk verbluffend: de ongeoefende rat vertoonde al direkt de neiging dezelfde kunststukjes uit te voeren. Later ging men de experimenten steeds in gewikkelder maken en de opdrachten aan de proefdieren gevarieerder maar de resul taten bleven dezelfde: na de transplantatie vond er gedragverandering plaats die an ders door moeizaam leren en oefenen ver worven konden worden. Wij blijven nog even bij die takken van wetenschap die zich bezig houden met de ontwikkeling van de mens. Te konstateren valt dat de mens zich meer en meer tracht los te maken van de natuur die hem in feite heeft voortgebracht. Wij willen ons niet meer onderwerpen aan haar wetten en nukken noch ze lijdzaam ondergaan. Is dit een vorm van evolutie of van mense- lijke hoogmoed? Er zijn geleerden die ons haar fijn kunnen uitleggen dat de overle vingskansen van de nieuwe generatie vrij wel nihil zijn. Wat hen dan boven het hoofd hangt is afhankelijk van allerlei faktoren. Het is b.v. zeer goed mogelijk dat een nieuwe zondvloed de aarde zal overspoe len. Dit vanwege de vergiftige dampen en gassen uitgestoten door industrieën die de aarde omhullen en werken als 'n soort zon- nefilter. Het gevolg daarvan is dat de zonne stralen de aarde wel kunnen bereiken maar die ze vasthoudt zodat er op den duur een soort broeikast-idee ontstaat. Daardoor zal alle poolijs gaan smelten en de zeespiegel 30 meter stijgen. Of wordt de mens vergiftigd? In de geza- melijke winkels valt er zo'n 50.000 soorten vergiften aan te wijzen die het menselijk lichaam suksessievelijk aantasten. Maar ook het spook van de overbevolking kan gaan zegevieren. Ik denk vnl. aan de gevolgen daarvan, zoals toenemende geestelijke de cadentie, het manipuleren met levens het vertrappen van allerlei zedelijke beginselen, etc. Een andere wetenschap die sterk in de belangstelling staat is de ecologie. Ze is niet nieuw maar tot voor kort nogal ver waarloosd totdat het vraagstuk van de re latie tussen organismen en hun milieu, ge zien vanuit hun overlevingskansen weer acuut werd. Alles wat op aarde leeft, dus de mens inbe grepen, vormt in zijn totaliteit een mondiaal eco-systeem. Maar door alle nieuwe ont dekkingen schopt de mens dit natuurlijk eco-systeem volledig in de war. Zo produ ceren wij b.v. plastic voorwerpen, schoon maakmiddelen etc. die niet meer afgebroken kunnen worden. Leest u eens het boek van Harney Dist, "the dying generations" waarin een 40-tal publikaties verwerkt zijn die ons een sinister beeld geven van 's mensen ondergang. Maar toch mogen wij ondanks al die som bere vooruitzichten en voorspellingen niet negatief denken. Wij mogen er ons niet bij neerleggen omdat er toch nog talloze ont snappingsmogelijkheden bestaan. De mens is zeer vindingrijk, vooral als de nood het hoogst is. Denkt u maar eens hoe snel de olieverdelgers werden uitgevonden toen olietankers hun olie verloren. En ook de natuur zal ons tot het laatste moment bijstaan. Het blijkt namelijk, om maar bij de zeevervuiling te blijven, dat het water eveneens eigenschappen bezit om olie e.a. ongerechtigheden af te breken en te doen verdwijnen. En dan die koolmonoxyde, uitgestoten door industrie en die een zonnefilter om de aarde vormt. Deze wordt door de aarde weer opgeslorpt en wij zien dus dat de zee en de aarde dezelfde eigenschappen bezitten als ons eigen plasma. In het menselijk plas ma zitten stoffen die nodig zijn voor de handhaving van het interne milieu. Het weet zijn samenstelling op een verrassende wijze te handhaven en een soortgelijk proces ge beurt met onze aardse atmosfeer en met de zee. In het zeewater -zitten dezelfde stof fen als in ons bloed en het aardse plasma, gevormd door alles wat op aarde leeft, bezit de eigenschap vreemde of gevaarlijke stoffen uit te scheiden. Maar dit betekent natuurlijk niet dat wij ongestraft door kun nen blijven gaan de kosmische wetten te tarten. (In ons volgend artikel: de taak van de futurologie.) Boekenoriëntatie. Arthur Osborne: "Sri Ramana Maharshi". Wie de lezingen van de Maharshi wel eens gevolgd heeft weet dat men hier te maken heeft met een zeer bijzondere oosterse wijze die vooral onder de jongeren groot gehoor vindt. Hij geeft zijn leerlingen steeds de raad tot inkeer te komen en de kern van zijn leer is wel dat het grote inzicht alleen van binnenuit kan komen. (qeb. f 14,-). Ch. Humphreys: "Concentratie en medita tie". Over dit onderwerp zijn reeds genoeg boeken verschenen maar veelal voldoen zij nauwelijks omdat oosters denken en metho den vaak moeilijk uitgevoerd kunnen worden in onze westerse maatschappij. Nu vormt dit boek daar een uitzondering op en is vooral aan te bevelen voor hen die er niet in ge slaagd zijn de kunst van concentreren en meditatie te beheersen. Het is in een soort cursusvorm opgesteld en zeer helder van betoog, geb. f 19,50. De boeken zijn exl. portokosten en uw boekhandel Tong Tong zal ze u graag toe zenden. DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO o Logeren in Den Haag? o O dan natuurlijk bij Q Q Moderne kamers, prima service, prettige 8 q sfeer. Iedere kamer EIGEN douche-cel. In q q iedere kamer warm en koud stromend water, q q Vanaf f 20,per persoon per nacht, q O Gr. Hertoginnel. 205, tel. 070/39 03 24 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC

Tong Tong | 1972 | | pagina 20