Over en hun oorsprong Met Lebaran geen zorgen Dit aardige bergstadje ontleent zijn naam aan de grenstekens, bestaande uit "drie stenen" (Selo-tigo) later ge groeid, of verbasterd tot Salatiga. Aan de Bringinseweg, in desa Watoe-toem- ploek, hetgeen betekent "op elkaar ge plaatste stenen", staat of stond een heel oud monument, gevormd door drie, op elkaar geplaatste bergstenen. Deze grote, oude stenen vormen met z'n drieën, oppervlakkig gezien, één met mos begroeid geheel. Ook aan de andere kant van de stad, aan de weg naar Banjoebiroe (fort Willem I) staat een dergelijk grensmonument. Hier ziet men heel duidelijk een stapel van drie, op elkaar geplaatste platte stenen. Volgens de gezaghebbende bron, die aanleiding geweest was voor het ten onrechte wijzigen van de naam SAma- rang in SEmarang, moest de naam Salatiga afkomstig zijn van "Salah ti- ga", hetgeen, vrij vertaald, betekent "drie fouten (zonden)"; men heeft zelfs een legende verzonnen om e.e.a. aan nemelijk te maken. Salatiga, in het hoog-Javaans, is Selo-tigo (drie ste nen), nooit Salah-tigo, want dit zou taalkundig onjuist zijn; immers "drie fouten" zou in het hoog-Javaans moe ten zijn: "Lepat-tigo", en zo wordt de plaats nimmer genoemd. Salatiga was de zetel van de cavalerie en artillerie van het K.N.I.L.; deze mili taire macht vormde met het in de nabij heid gelegen fort Willem I, een sterke bescherming voor Semarang, bij even tuele vijandelijke aanvallen van uit de vorstenlanden. Verder was te Salatiga gevestigd het Proefstation voor de Java Suikerindus trie. Dit proefstation leverde de bibit (stekken) van de verschillende suiker rietsoorten aan de suikerfabrieken op Java. Het transport van deze bibit ge schiedde per tjikar (grote vrachtkar, bespannen met ossen) naar het spoor wegstation Toentang, ongeveer 8 k.m. van Salatiga gelegen, waarna het ver dere vervoer door de N.l. Spoorweg Mij. werd verzorgd. Naderhand werd dit proefstation overgebracht naar Se marang, alwaar in het heuvelterrein, een complete suikerfabriek met modern laboratorium werd gebouwd. In dit la boratorium zag de uitvinding Harre- veldt het levenslicht. De Regering wei gerde het patent over te nemen voor het gevraagde bedrag van 100.000, waarna Cuba het kocht voor, naar ik meen, 1.000.000; het resultaat van deze transactie was dat Cuba de we reld-suikermarkt veroverde, hetgeen voor de Java-suikerindustrie de nek slag betekende. Hnfiisp' Het passagiersvervoer van Toentang naar Salatiga geschiedde in vroegere tijden per tentwagen of karretje, be spannen met twee paarden, vanwege de klim naar Salatiga. De enige ver- huurderij, gedreven door de oud-artil lerist Pelsmacker, die als agent een broer te Toentang had wonen, heeft hem geen windeieren opgeleverd. Salatiga is één van de weinige plaatsen op Java, waar een koel klimaat gepaard gaat met vertier, waarom het als vacan- tieoord dan ook zeer in trek was. Er waren drie grote hotels: Kalitaman, Blommestein en van Kleef, terwijl vele gezinnen, als bijverdienste, vacantie- gangers in huis namen. Tweemaal in het jaar bracht de Soesoehoenan van Solo met gevolg enige weken te Sala tiga door, voor welk verblijf steeds de helft van de ruimte in hotel Blomme stein (oud-majoor K.N.I.L.) werd gere serveerd. M. Busselaar De Nederlandse regering gaat voor vijf miljoen gulden in Azië rijst kopen en die ten geschenke geven aan de Indonesische regering, die zich als ge volg van een te droge oostmoesson geplaatst ziet voor de mogelijkheid van een rijsttekort, des te pijnlijker nu Le baran - 8 november - nadert. Sedert' enige tijd is een, voorlopig geringe, stijging van de rijstprijs geconstateerd, die de regering in Djakarta heeft ge noopt, haar reservevoorraden aan te spreken. Het gevaar van een belang rijke prijsstijging van het basisvoedsel van de bevolking, die catastrofale ge volgen zou kunnen hebben, schijnt be zworen. Dit is een voorbeeld van vriendenhulp, die kan bijdragen tot de stage ontwik keling van de ook nu reeds hoopvolle betrekkingen tussen het oude "moeder land" en de voormalige "kolonie". Wij juichen dus het besluit van de Neder landse regering van harte toe. Er zijn ook andere kanten dan die van de Nederlands-Indonesische betrekkin gen aan deze gebeurtenis. Terwijl de industriële ontwikkeling, voorzien in het lopende Indonesische vijfjarenplan ach terbleef, is de groei van de landbouw, speciaal van de rijstverbouw, met grote vreugde ontvangen. In 1974 zou Indo nesië zichzelf op het stuk van de rijst produktie kunnen bedruipen, aldus werd aangenomen, ondanks de drei gende bevolkingstoename. Dat zou het land van een enorme last bevrijden: aanvulling van de rijstvoorraden uit buitenlandse produktielanden slokt vele van de nauwelijks te missen Indone sische deviezen op, om maar te zwijgen van de gevolgen van een rijsttekort in dien onverhoopt aanvulling uit het bui tenland niet of niet snel genoeg zou kunnen worden verkregen. Thans blijkt opnieuw, dat plannen ook wanneer zij met grote kracht worden uitgevoerd, mensenwerk zijn en blijven. Het is de natuur, die over elke ontwikkeling door menselijke vermogens in gang gezet, beslist. Voor dit rijst-etende land blijft de mogelijkheid van een tekort nog ja ren als een zwaard van Damocles bo ven het hoofd hangen. Laat ons hopen dat de dreiging thans bezworen is en gen wanklank de Lebaran zal versto ren. Selamat Hari Raya Aidil-fitri 1392' J.H.R. Hotel Kalitaman in Salatiga, welbekend bij vacantiè'gangers. 20

Tong Tong | 1972 | | pagina 20