RUEB V i GEDONG BATOE TJOEK mócssOn Een zwerver-met-een-doel, zoals hij in alle grote steden in Indonesië te zien is. Het voor werp in zijn rechterhand is een "djapit": een van hamboe gemaakte knijper, waarmee hij al wandelend sigarettenpeukjes van de straat kan oppikken. Thuis worden al die peukjes ge reinigd en uitgeplozen. De aldus verzamelde tabak wordt tegen "concurrerende prijs" toch nog wel zó gretig opgekocht dat de "peukjes- raperer een vast bestaan mee schept (zonder te hoeven bedelen bij sociale instanties Snuif niet te gauw minachtend; wij deden het zelf ook tijdens de oorlog, zowel in Holland als Indonesië. Deze man maakt gewoon "van de nood een deugd" en helpt vele saudara's aan een spotgoedkoop saffiaantje dit woord staat niet in het woordenboek, maar is toch wel breed bekend). Wat voor mélange zou deze tabak hebben? mevrouw alstublieft begrijpen wilden, dat zij hoegenaamd geen verbeelding had een restaurant te bezitten en mis schien helemaal niet goed genoeg ko ken kon om zulke "dure" gasten te plezieren. Ze pretendeerde helemaal niets. Zij was iemand, die "ngudi gesang", die "in leven probeerde te blijven", meer niet. Als een djalak, die achter een tjapoeng aan zit, of een glatik op zoek naar graszaadjes Noem me desnoods sentimenteel, maar ik denk nog steeds met bewogenheid aan deze eenvoudige vrouw terug, die branie het leven in durft te gaan, niet bewenend wat ze niet kan, maar de handen uit de mouw stekend met het kleine beetje "talent", waarover ze wèl beschikt. Hoe enorm veel meer karak ter en branie heeft deze vrouw verge leken bij de talloos vele steuntrekkers, die alleen maar lamenteren kunnen, terwijl ze (vergëleken met de Indone sische rupiah-maatschappij) letterlijk wentelen in rijkdom! En zo zijn er mil joenen en nog eens miljoenen in Indo nesië! En bedenk dan, dat daar NUL steun trekkers zijn. En nul handige profiteurs van de Ziektewet, van de ongeteld vele vormen van steun en toelage en beurs en onderstand, die de westerse maat schappij kent. In Indonesië vinden allemaal in hun eentje toch wel het werkterrein, waar ze een kleine ver dienste winnen. Waardoor ze onafhan kelijk zijn en vrij. Petje af! Petje af voor de vele „zwervers", op zoek naar hun eigen geluk. Dat is het belangrijkste verschil tussen de volksgemeenschap in Indonesië en die in Nederland. Daar jankt en jam mert en eist en vloekt men niet, maar steekt moedig de handen uit de mou wen. Zelfs als al het slechte, dat men in Holland graag over Indonesië ver telt, waar is, is er ook veel onbekend moois! Daar is Branie en Onderne mingslust. Daar staat men dus aan de drempel van een Nieuw Bestaan in een Nieuwe Wereld als al die ziekelijke restanten van een aftakelende "Demo cratische" beschaving spoedig ver dwenen zullen zijn. Een kale muur, een stoffig trottoir, een paar arme mensen, dat is in Europa het einde van het bestaan. In Indonesië is het kennelijk het Begin, dankzij het "Ngudi gesang"! Wij wensen deze be ginnelingen oprecht alle succes toe in hun moedige leven. T.R. Hierbij het antwoord op een vraag van Si Boeloes in T.T. No. 6 van 1 oktober 1972 blz. 11 (ontbreekt U ook de 100. 000?) gericht aan Botjah Semawis, die ik gaarne wil beantwoorden. "Via de derde brug, de zuidelijkste over het Wester Bandjir Kanaal te Sema- rang, komt men ook op het vliegveld "Simongan". Langs deze weg bevindt zich de Offer-grot bedoeld door Si Boeloes en de naam van deze bekende grot is: "GEDONG BATOE". Deze of ferplaats is altijd het eindpunt geweest van Chinese (Offer)-optochten, waarbij veel mertjon werd afgestoken en lange rentengans aan een lange bamboe met "kè-rè-an "(katrol)". Als ex. Gemeente-ambtenaar bij Bouw toezicht Stadsgemeente Semarang met bijna 25 dienstjaren moet je wel veel hoekjes en gaatjes kennen! Hamar/Florida DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O O O O O O O O O O O O O O O Fred. Hendriklaan 111 Den Haag, Tel. 070-55 99 19 Postrekening 1369940 Toshiba Elektrische Rijstkookpan. 1 liter 67,50 tot 6 personen 1,8 liter 77,50 tot 10 personen 6 maanden garantie. Verzendkosten 4, Bestellingen onder Rembours of giro vooruit DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Al deze sociale uitkeringen beliepen in 1971 toch even het totaal van 20 miljard (of gemiddeld 1500 per per soon) in ons rijke Nederland!! Een be drag dat elk jaar méér groeit, terwijl wij eindeloos nóg meer blijven eisen. Een absurde maatschappij in verge lijking met Indonesië! Toch, al vindt men dit artikel (en mis schien menig volgend) pro-Indonesisch en tè rooskleurig, laat mij nadrukkelijk vaststellen dat het leefpatroon van Indo nesië zodanig veranderd is en steeds meer veranderen zal) dat verreweg de meesten onzer niet megr terug zouden willen of kunnen. Wij raken steeds meer van de Indonesische maatschappij vervreemd en zullen er ons steeds min der thuis voelen. Toch is Indonesië zelf veel minder veranderd dan U denkt. Ik hoop het in de komende artikelen direct of indirect duidelijk te maken. GEZIEN Ergens in Surabaya een uithangbord: "Perusahan Mebel dan Kasur SEXY!" (Meubel en Bultzakken Onderneming) We dachten bij bultzakken normaliter alleen aan een goede nacht- of middag rust, maar blijkbaar kan het ook anders! VINCENT MAHIEU De nieuwe druk van "Tjoek" thans ver krijgbaar bij Boekhandel Tong Tong - f 9,90 ƒ0,90 porto. Een aardig Kerstcadeau! 7

Tong Tong | 1972 | | pagina 7