JUMPING-IN DRIVE-IN DISCOTHEEK EEN SLAG VOOR! Pas in Indië - 1921 - nam Z. mij mee van Soerabaja naar Batavia, per auto. Het werd een reis om nooit te vergeten, dank zij de enorme kennis van land en volk, die hij bezat, zijn ironiserende of humoristische toelichtingen op allerlei voor mij vreemde zaken, zijn onvermoeibare bereidwilligheid om wat mijn aandacht trok van uitleg te voorzien. Eenzelfde ervaring had ik in 1927, toen ik van de westkust van Sumatra via Medan naar Atjeh met hem reisde, in het gevolg van de gouverneur-generaal De Graaff die zich persoonlijk, op de hoogte wilde stellen van de moeilijkheden ter West kust en in Atjeh. Tijdens deze laatste reis was ik al verbonden aan het Bataviaasch Nieuwsblad; hij had niet het minste bezwaar zijn kennis van land en volk met een jonger collega te delen. Ik heb van deze zeldzame gelegenheid te worden ingeleid, eerst op Java, enige jaren later op Sumatra mijn gehele carriere een dankbaar gebruik kun nen maken. De politiek, die Zaalberg bij het Nieuwsblad had gevestigd, namelijk ons nooit te mengen in de befaamde pers ruzies, nooit een beledigend woord aan wiens adres ook in de krant te zetten, heeft er mij voor behoed, ooit met Z. in de clinch te geraken. Hij mocht mij, geloof ik, wel, maar dat zou juist een reden geweest zijn bijzonder hard toe te slaan aH ik hem daar toe aanleiding had gegeven. Dit heeft mij te gen het eind van mijn loopbaan als hoofdre dacteur van het Nieuwsblad in 'n zeer moei lijke positie gebracht, toen namelijk de po lemiek tussen Du Perron en Zentgraaff uit barstte. Ik was op goede voet met mijn medewerker, de schrijver Du Perron en ik waardeerde Z.. Mijn sympathieën waren aan de zijde van Du Perron; ik kon weinig be wondering opbrengen voor de middelen, waarvan Z. gebruik maakte om Du Perron, die overigens de aanval in kritiek en Op bouw had geopend, te bestrijden - maar dat verminderde mijn respect voor zijn presta ties in het algemeen allerminst.*) Daar kwam bij, dat het Nieuwsblad de enige krant was, die definitief stelling nam tegen de NSB, en Z's Javabode was aardig op weg de spreektrompet van de NSB in Indië te worden. Van de Vaderlandse Club, in 1929 mede door Z. opgericht, naar de NSB was maar een klein stapje en, zonder zich te verbinden, had Z. dat stapje toch wel gedaan. Hij speelde daarmee op zijn publiek, maar was ongetwijfeld - met vele Nederlan ders in de Oost - toch ook innerlijk over tuigd van de "voosheid" der Nederlandse democratie. Ik handhaafde echter, tot grote teleurstelling van Du Perron, het traditionele Nieuwsblad - standpunt. Hij, noch zijn op ponent, hebben de verschrikkingen die de oorlog bracht aan den lijve ondervonden. Het is voor Du Perron en voor Z. een zegen geweest, dat zij beiden in het zicht van deze afschuwelijke ramp zfjn overleden. Z. na een langdurig ziekbed, dat hem er toe bracht terug te keren tot de Katholieke Kerk. De behoefte tot vergiffenis van vele zonden was blijkbaar op dat ziekbed gerijpt. Zijn verdiensten spreken ook nu nog voor zich zelf. J. H. RITMAN Oud-collega J. H. W. Veenstra heeft in zijn boek "D' Artagnan tegen Jan Fuselier" een indringend verslag gepubliseerd van de pennestrijd tussen Du Perron en Z. Het is verschenen in de Stoa-reeks. Totaal ongevraagd (Jan Ritman weet niet eens dat deze woorden aan zijn artikel ge plakt zijn) wil ik aan zijn uitstekend memoi- retje aan Zentgraaff nog een apart woordje toevoegen over Ritman zelf. Omdat nu de kans om deze opinie uit te dragen wel heel duidelijk spreekt uit het artikel zelf. Wie Ritman "zijn leven lang" gekend heeft, kent hem als wat men misschien overdreven "De Grote Verzoener", "De Grote Over- brugger" zou kunnen bestempelen. Ritman heeft werkelijk zijn leven lang zowel als journalist als privé geprobeerd bestaande controversen en misverstanden te overbrug gen. Tussen Indo en Totok, tussen Indone siër en Nederlander, nationalist en koloniaal, ambtenaar en particulier (en God weet wat een nijdige controverse dat altijd geweest is!), tussen cultureel en "gewoon mens", tussen socialist en conservatief, tussen Gro te en Kleine Boeng (ja, ook Kleine met een hoofdletter, want onze "kleine, bescheiden Boeng, kan vaak een behoorlijk despoot zijn!), ja ook tussen vele Indonesische con troversen. Zijn hele leven is er letterlijk vol van. Hij was daarom één der eersten die de opkomst van ontwakend Azië als een on weerhoudbare zaak zag, evenals het Indo nesisch nationalisme. Als er ooit een journalist onpartijdig ge noemd mag worden, dan is het zonder enige twijfel Jan Ritman. Helaas lijdt onpartijdig heid meestal tot kleurloosheid en lafheid. Ritman echter bleef altijd branie en karak tervol - ook al kostte het hem soms zijn hachje. Want ik hoef U zeker niet te ver tellen dat een mens die "over en weer kan oordelen en spreken" niet vanzelfsprekend vrienden heeft naar twee kanten, maar vij anden! Want er zijn maar weinig mensen die van elk twistpunt beide kanten zien kunnen en bo vendien zijn erg veel mensen (en vaak juist de kleintjes) echte despootjes! Het is logisch dat in dit kleine Holland waar het wemelt van de "onverzoenlijke stand punten", Ritman geen appreciatie of zelfs begrip kan vinden, zeker niet in de journa listiek, waar het wemelt van de "opinie bladen". Daar staat tegenover dat bij dit Indische blad Tong Tong de waardering voor hem stijgt naarmate de jaren vorderen en iedereen "ouder en wijzer" wordt, d.w.z. inziet dat persaudaraan (dus menselijkheid) gaat boven menig "principe"! Wij hopen in elk geval dat we Ritman's pen nog vele jaren in actie zullen zien! Aan het feit dat hij als journalist zelfs de man die totaal NIET journalistiek dacht, kon begrij pen, is te danken dat hij ook Tjalie een kans gaf - en nog steeds graag meewerkt aan Tong Tong! T.R. Genoemde discotheek is het eigendom van enkele Indische ouderen in Brabant met daarnaast als medewerkers een grote groep Indische jongeren, die de Disco-muziek als hobby hebben. Jum- ping-ln organiseert uitsluitend tiener evenementen in de vorm van Tiener- discobals, Tienersoos enz. Ook voor de Indische ouderen kan Jumping-ln op treden o.a. op gezellige Bingoavonden met bijbehorende Krontjongmuziek enz. De waardevolle professionele HI-FI ge luidsinstallatie met een zeer groot ver mogen, die enkele tienduizenden gul dens heeft gekost en eveneens met zijn zeer uitgebreide "Spotlights-Show", verhoogt derhalve de Indische sfeer in iedere zaal waar Jumping-ln optreedt. Ook de drie Indische Dee-Jays die achter de prachtige Disco-bar staan, zijn jongens die zich altijd geheel geven voor de Jumping-ln Hit-Shows. Wat de "Platenpresentatie" betreft, die uit meer dan tweeduizend singles en 150 LP's bestaat, zullen door vele honder den de allernieuwste Top-Hits gehoord worden. Tot eind December 1972 zal Jumping- ln onder ander optreden, in BREDA- NOORD in de grote en sfeervolle zaal van het Gemeenschapshuis "DOORN BOS" aan de ABDIJSTRAAT 26 en wel op ZATERDAGAVONDEN 4 Nov., 18 Nov., 2 Dec., en 16 Dec. a.s. Aanvang HALF ACHT. De entree is slechts 2.per persoon. Derhalve kunnen vertegenwoordigers van Indische Ver enigingen bestaande ten hoogste uit drie personen ter kennismaking tot on ze grandioze Tienershow-avonden gra tis toegang hebben. Wie nog twijfelt aan de kwaliteiten van Jumping-ln kan zich op genoemde avonden persoonlijk overtuigen. Voor nadere inlichtingen is Jumping-ln te bereiken onder Tel. 01612-3289 b.g.g. 01600-75675 T.K.U. 01615-851 toestel 2625. Zie ook onze advertentie op pag. 4 in dit blad. ISTIMEWA SFEERVOL - SANGAT HE- BAT. Elk jaareinde, tegen de tijd dat de grote stroom abonnementsvernieuwingen weer komt opdagen, zijn er veel abonnees die zo attent zijn om hun giro'tje of postwissel eerder aan ons op te zenden. Wat ons administratieve werk straks enorm verlicht. Als U dat dit jaar óók wilt doen, dan héél graag. En onze dank bij voorbaat! Tot onze grote spijt is een deel van de oplage van Tong Tong van 15 oktober door een fout in de drukkerij verkeerd gebonden. Wij bieden de lezers voor het onge mak dat daardoor bij het lezen is ontstaan onze excuses aan. Schenk NU nog uw bijdrage voor het Fonds 60 000 waar nog vele jaren na Tong Tong goed gedaan kan worden aan behoeftigen en wezen in Indonesië! 10,is (helaas) zo weinig, maar in rente- opbrengende belegging is het enorm veel! 9

Tong Tong | 1972 | | pagina 9