Herinnering aan P.A.M.S. 8 Verschenen: "DE KRONTJONG-GITAAR" door ROSALIE GROOSS 8 8 8 8 8 8 8 Met mij bedienden zij zich van het Neder lands; bij de anderen weer Maleis. Mevrouw moest weieens lachen als Kanda Soenda- nees probeerde: "Hou maar op," zei ze dan. "Je doet mijn oren geweld aan." Heel diep zinnige gesprekken hebben wij daar ge voerd; heel veel over geloof en Godsdienst. Over en weer mochten wij elkander heel graag. Met Ibu en Eutjeuk ging ik vaak inko pen doen voor mijn familie in Holland. Te helpen, uitzoeken vonden ze beiden zalig; meestal gingen wij daarna een restau rant binnen; dan genoten zij met volle teu gen. Zo op een keer kwamen wij op pasar Senen twee vriendinnen van Eutjeuk tegen. Blij herkennen, over en weer gepraat en toen met z'n allen op een terras neergestreken en ijs besteld. Eén had twee allerliefste kinderen bij zich, een jongen en een meisje. Die heb ik even lekker vertroeteld. Deden eerst wat bang en verlegen, maar al gauw was het ijs gebroken en had ik ze op schoot. De twee vrouwen waren slank, knap en ele gant en ik was hoofdthema van gesprek. Al gauw waren wij in een geanimeerd ge sprek gewikkeld. Ze vonden het machtig interessant en gedroegen zich vlot met moderne opvattingen. Het zoet vloeiend Soendanees klonk zo heerlijk in mijn oren. Node namen wij later van elkander afscheid en gingen onze eigen weg. Ach, mooie momenten van weleer, schone herinneringen, waar is de tijd gebleven. Ik moest mij klaarmaken voor vertrek naar Holland. Ibu smeekte mij, niet te gaan. "Je kan je moeder toch niet alleen laten. Blijf Toes; wij kunnen je niet missen. Wij zullen voor je zorgen." Lieve, arme Ibu. Ik moest wel; er was geen andere keus. In Holland wachtte mijn echte moeder. Het naderend afscheid deed Ibu zuchten en steunen; later werd ze kalmer en berustte ze in het lot. Mijn hart werd gebroken, in mij was het een orkaan. Liet een grote foto van mij maken in een lijst als tanda mata (herinnering). Een paar persoonlijke dingen als souvenir. Van hen kreeg ik een primitief Balinees schil derij, zonder diepte, zwart-wit, dat een vrouwenroof voorstelde. Het afscheid was vreselijk, hoe, wat, wan neer, zal je ze terugzien. Van Holland uit geregeld contact gehad, stuurde met feestdagen mooie ansichtkaar ten. Op verjaardagen (van Ibu hebben wij maar met Kartini gepland vanwege onbe kendheid met de datum) extra mooie an sichten en kleine geschenken gezonden. O- ver en weer was er blijvend contact, ook via anderen, die dan olèh olèh meenamen. Na mijn vertrek is Ibu voorgoed in de bergen blijven wonen; de stad werd haar te druk. De seizoenen gingen en kwamen, tot het verbod: geen correspondentie meer. Eerst nog getracht via Amerika en Rode Kruis; ging wel maar hopeloos en om ze niet nodeloos in gevaar te brengen, gezwegen; pijnlijke jaren. Jimmy en zijn vrouw maakten de schoolkennis af, die ik achter heb ge laten. Kanda en Eutjeuk waren geen anal- phabeten meer, af en toe kwam er een regel van hun hand. De zeep, zakdoeken, Eau de Cologne en poeder, die ik naar Ibu stuurde, werden haast niet gebruikt, maar zuinig in de kist bewaard. Al de ansichtkaarten kwamen aan de wand en ze wist precies, wanneer of die kwamen en welke inhoud ze behelsden. Met Een laatste foto vóór het "afzwaaien" van de derde klasse van de PAMS te Batavia, in het jaar 1936. PAMS betekent: Paedagogische Algemene Middelbare School; hier werd men dus opgeleid voor onderwijzer. De Pams was de eerste kweekschool die deze naam voerde. De andere scholen bleven gewoon Kweekschool heten. De Pams was met de AMS, Mulo en LS gehuisvest in een prachtig gebouw tegenover de CBZ. Aan dit fraaie gebouw hebben de meeste Pamsers hun prettigste herinneringen. Dus ook de leerlingen op bovenstaande fotowaar men de klas ziet in gezelschap van de leeraar Kamps. Voor wie bekenden zoekt, hier zijn: knielend zittend van rechts naar links (op de voorgrond) Pred v. Daalen, Emiel Th. van Minde (adres bekendAnneke Margadant, Eugenie (Tjennie) v. Steenvelt (Rotterdam? Bertha Mensingk. Staand v. rechts naar links: Erna Siegers, Hr. Kamps, Lucie Holtz, Greet Schenk, Jan Hatumena, Liauwtje, Rd. Kartadingrat, Willy v. d. Wulp, Max Gobee, v. d. Broek, Noes Jansz, Soemanti, ?afk. v. d. A.M.S., onderg. Fred Bartman. Op zoek naar de oorsprong en geschiedenis van de krontjong. 190 pagina's (plm.) 9,90 f 0,90 porto. slametan kwam mijn foto centraal te staan en het was net, of ik er nog bij hoorde. Dan was ze in pontificaal met kabaja van gezon den stof uit Holland. Dan werden de zak doeken en andere geschenken uit de kist gebruikt. En met iedere post:"Toes, het is al zolang geleden. Ibu verlangt naar je. Wanneer kom je ons toch opzoeken?" Hartbrekende woorden, hoop zonder resul taat. Toen brieven: Ibu wordt minder en op een zaterdagmorgen, post! Ik zou net de deur uit gaan, boodschappen doen. Bekend handschrift, overbekende postzegels. Gauw open scheuren en lezen. Plots stokte alles: ik zag niets meer en snikkend liet ik mij in een stoel vallen. Je hart als uitgewrongen. Hoe vaak zai je nog gewond worden en lijden. Bevrijdende tranen? Beheersen. An deren begrijpen niet, waarom dit harstoch- telijke verdriet is. De stad in, de straat op, met een boordevol gemoed, rode, opgezette behuilde ogen, nog vol tranen; boodschap pen doen met gedachten heel ver weg, volle keel, gesmoorde stem. Waarom ik juist Poeticus Narcissen koos, wit met donker hart en een heel licht vleugje parfum voor een kleine attentie, voor de herinnering, voor de sidekah (offergave), ik weet het niet. J. Weites OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 8 Het hele jaar 1973 O O O O heeft U plezier van O de ENKHUIZER ALMANAK 8 o want er staat van alles in, mooi 0 O weer, slecht weer en alle bijzon- O O O O dere dagen. f 1,90 - of f 1,70 0 o plus 60 cent porto. 0 o O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Een stille wenk: geef een echt wol geschenk. SCHAPENVACHTEN. Ideaal in de auto, m.banden. Wasbaar. Leverbaar in rood, blauw, groen, lever, bruin. Haarpool 4 cm. Winkelwaarde 100,Bij ons f 60,Rembours- zendingen: ƒ4,50 p.v. HANDELSBUR. DE NIEUWE GOLFLENGTE Postb. 1730, Den Haag, Tel. 070-33 35 15. 19

Tong Tong | 1973 | | pagina 19