MADJUM De grote droogte in Indonesië Gezelschap Disco t BolIaincS In het voorplaatartikel van het vorige nummer schreef ik nog, toen ik enkele toekomstmogelijkheden opsomde: "maar wat er aan jonger bloed leeft, is er óók nog. Met méér talenten dan wij zien. kunnen!En als een soort "tjk-tjk-tjk"-roep van de tjitjak (die zegt: het is waar!) schreef bijna tege lijkertijd een jongeman elders in het land de hier volgende brief, die mijn uitspraak bevestigt! Mind you: de Tong Tong met het voorplaat-artikel was toen nog niet eens uit! Wat ik al vaker schreef in dit blad zal gewisselijk wor den bewaarheid: onze kinderen en kindskinderen zullen óók de "Roep der Verten" in hun bloed voelen en in dit blad verder gaan. Ook al weet de schrijver van deze brief bijna niets van het Tropenleven dat ons, Oldtimers, gewoonweg bezé- ten heeft, zij zullen nieuwe wegen van benadering van Azië (of de Tropen in het algemeen) zoeken en vinden. En ook al rijden wij, Laatste Mohikanen, onherroepelijk onze laatste rit van dit aardse leven, nieuwe cohorten van nieuwe Jonge Ruiters (of zullen het Amazonen zijn?) zullen komen. Tjaah! Madju! Madju! I Geachte Redactie Tong Tong, Misschien doet het U plezier te weten, dat het enige Indische blad ter wereld niet alleen voor oudere mensen waardevol is, maar dit ook voor jongere mensen kan zijn. Hoewel geboren in Indië, maar 5 jaar geto gen en toch vol herinneringen aan kleine ge beurtenisjes, zal ikzelf met lang niet zoveel weemoed terugdenken aan vroeger als zoveel mensen, die de helft of meer van hun leven in Indië doorgebracht hebben. Wel bestaat er een zeker "trots gevoel" daar geboren te zijn en vooral een besef de eerste levensjaren ge lukkig geleefd te hebben hoe kun je anders het gevoel van blijdschap omschrijven bij het herinneren van al die kleine gebeurtenisjes?) Er bestaat geen betere basis voor een mensen leven dan een zonnige, vrije jeugd. Het Kerstnummer 1912 van Tong Tong (niet het enige nummer, dat ik heb gelezen) ligt naast me en ik heb het van A tot Z met erg veel plezier doorgenomen. Je kunt er lang en breed over schrijven, maar Uw blad is zelfs voor jongere mensen een ware bron van in spiratie (vanaf een samenvatting van het Ramayana, via ervaringen van allerlei mensen tot aan een recept voor zwartzuur) - bijna eenzelfde inspiratie, die te putten valt uit literatuur over het Indië van vroeger er is voor mij bijna geen mooier boek denkbaar dan de verzamelde werken van Maria Der- moüt) Er zijn momenten, dat je beseft (jongeren meer dan ouderen, omdat ze Indië niet zo zeer beleefd hebben, het makkelijker van een af stand kunnen bekijken?) dat je een soort pro duct bent van een botsing tussen verschillende culturen. Het is de ervaring en de wijsheid, die uit zo' n botsing moesten voortkomen en die nu in her inneringen en verhalen helderder voor ons ligt, uitgekristalliseerd is in b.v. een blad als Tong Tong. Daarom geloof ik, dat je zelfs als "halve Indo" begrijpt, waardeert en vreugde kunt beleven aan Uw blad. Bij de, hernieuwde belangstelling voor het Oosten, vooral bij mijn generatie, zijn "halve Indo's" extra bevoorrecht, dat wat ons op deze manier wordt meegegeven, uit te diepen en te gebruiken. Met vriendelijke groeten, ROBBERT F. A. THIJSSEN De zeer droge Oostmoesson van het vorig jaar heeft in Indonesië vanzelf sprekend niet alleen onmiddellijke ge volgen gehad. In januari heeft presi dent Soeharto in zijn jaarrede een uit eenzetting gegeven van de gevolgen op langere termijn. De inflatie is in 1972 met 25% toege nomen door de rijstcrisis die in de eerste plaats door langdurige droogte veroorzaakt werd. Andere produkten werden volgens hem niet getroffen en de economie als geheel bleef in het algemeen stabiel. „Niettemin is de verdubbeling van de rijstprijs in de laatste maanden een bittere pil om te slikken en een les voor ons allen om te leren", zei de president. Hij gaf toe dat de pogingen van de regering om de rijstproduktie te ver groten en het binnenlandse rijstbeleid te verbeteren, voor een deel hadden gefaald, maar schreef de situatie toch in de eerste plaats aan de ongewoon langdurige droogte toe. Industrieel gezien zette Indonesië vol gens Soeharto in 1972 een grote stap vooruit. De meeste van de 23 voor naamste industrieën vertoonden een produktietoeneming, vooral de textiel, waar een spectaculaire stijging van bijna 20% optrad. De export nam in 1972 toe met onge veer een derde tot 1,7 miljard dollar, zei de president. Dit kwam in de eerste plaats door een stijging van 50% in de olie- en 25% in de timmerhoutindustrie. Het is zo moeilijk om het je in te den ken als je het niet kent: eenzaam zijn. Alleen zijn, niemand hebben om mee te praten of te delen van wat je als mens te delen hebt dagelijks. Het kan iets vrolijks, iets verdrietigs of gewoon een lekkernij zijn. Er is zoveel in een men senleven, je kunt het vaak niet alleen op. Er kan ook zo weinig zijn in een mensenleven en het is zo moeilijk om te vragen of je nood te klagen. Daarom was ik zo blij toen op een ochtend een dame bij ons kwam bin nenstappen met een aanbod." Ik ben alleen, ik heb veel vrije tijd en ik zoek bezigheid. Het is niet goed om altijd alleen met jezelf en je eigen gedach ten bezig te zijn. Wie kan ik plezier doen met mijn gezelschap, mijn hulp misschien? Ik ben naar een bejaarden tehuis geweest, maar daar hadden de oudjes genoeg aanspraak, genoeg af leiding. Is er misschien meer eenzaam heid bij de alleenwonenden? Ik heb een auto'tje, we kunnen wat gaan rij den, ergens naar toegaan met ons tweetjes (of drietjes), ik wil ook thuis een praatje komen maken, een bood schap doen, helpen met iets. Weet U wie me nodig heeft een paar uurtjes per dag, af en toe?" Ik schreef een poos geleden dat er zoveel aanvragen waren voor hulp en gezelschap bij oudere mensen. Nou dan, hier is die toch? De dame wilde niet dat ik meteen haar naam noemde, U kunt haar zelf bellen, 070-29 41 38 of als U geen telefoon heeft, adres seert U dan maar eerst aan Lilian Du- celle en zet op de linkerbovenhoek van de enveloppe "Gezelschap" dan stuur ik de brief door! Doen hoor! Lilian Ducelle Stationsweg 143 tel. 070 f 60 17 03 DEN HAAG I Stationsweg 77 tel. 070 4 60 15 12 DEN HAAG 4 Herenstraat 157 tel. 070 4 86 32 01 VOORBURG 4 Fred. Hendrikl. 161 f tel. 070 - 55 66 97 4 DEN HAAG t RECLAME aanbieding bij aankoop van de I Annie Landouw L.P. T.T.S. 586 f 19,90 krijgt a U de krontjong L.P.: Rainbow of krontjong I music met o.a. Isnarty Sjam, Rivany, Nelly 4 Supusepa en Upit Sarimanah voor de halve 4 prijs erbij (dus van 19,90 voor f 9,95). Bui- 4 tenkansje geldt voor de maand November 4 sadja. T Verder kunt U de L.P. Nafiri Tuhan met I angklung en Koelintang uit Modjokerto ook 4 bij ons kopen. 4 't IS MAAR GELEEND - JE MAG HET EVEN VAST HOUDEN" door Caro van Eijck Een tenger Indisch meisje,, één van Nederlands grootste toneel speelsters schreef een onder houdend, frank en vrij verhaal over haar leven en werk in Indië en Nederland. 9,90 1,75 porto. 3

Tong Tong | 1973 | | pagina 3