Misverstand Hersteld ©Y® Onze man in Jakarta Dr. Emile van Konijnenburg overleden r. Regelmatig bereikten ons berichten dat op sommige postkantoren in Indonesië Tong Tong werd geweigerd omdat ons blad verboden zou zijn. Als daar cor respondentie over werd gevoerd, wer den we van het kastje naar de muur gestuurd of raakten brieven zoek, etc. Door al onze beslommeringen zaten we er nooit goed genoeg achter heen, eigenlijk ook omdat we er naief van overtuigd waren dat misverstanden wel uit zichzelf rechtgetrokken zouden wor den, omdat ons blad onmogelijk scha delijk kón zijn voor Indonesië. Dezer dagen hebben we echter langs diverse kanalen wél flink achterheen kunnen zitten, en kregen we eerst van de Indonesische Ambassade in Den Haag het volgende schrijven: Zeer geachte heer Tjalie, Het spijt mij bijzonder, dat een anonieme postambtenaar in deze voor u zo onaange name affaire was betrokken. Inmiddels heb ik schriftelijk contact opgenomen met de bevoegde instanties in Indonesia, teneinde te informeren in hoeverre de door u ver melde kwestie inderdaad waar was, met name of het werkelijk waar is, dat het tijd schrift "Tong-Tong" in Indonesia taboe is. Want voor zover ik het weten kan, is "Tong Tong" nooit ofte nimmer verboden. In feite wil ik u hierbij verzekeren, dat het niet waar is, dat uw tijdschrift "Tong-Tong" in Indonesia niet getolereerd wordt. U kent, naar ik veronderstellen mag, het karakter van het Indonesische volk zeer goed: het is een verdraagzaam, geduldig en liefdevol volk, dat zoveel mogelijk onaangenaamhe den uit de weg gaat en niet haatdragend is. Tenslotte moge ik u nogmaals danken voor uw bezoek op de Indonesische ambassade en van mijn zijde zou ik ook graag uw bezoek willen reciproceren. Ontvang mijn collegiale groeten en waar dering voor u en uw familie. Hoogachtend, Drs. Mohammad Hatta Hoofd van de afdeling Pers en Voorlichting. Kort daarop gewerd ons van de Djaksa Agung (Procureur Generaal) van Indo nesië, Lt. Gen. TNI Sugih Arto, het be richt dat door de Kedjaksaan Agung R.l. het tijdschrift Tong Tong NOG NOOIT (belum pernah) verboden is geweest in Indië. Lezers in Indonesië, die in hun woon plaats merken dat ons blad daar ge weigerd wordt, weten dus dat er op zijn hoogst sprake kan zijn van een eigengereid optreden van een post- of andere ambtenaar. Wij vermoeden dat e.e.a. ontstaan is in de woelige dagen na de Sukarno coup, toen al te angtsvallige ambtenaren, tijdelijk bekleed met buitengewone taken, zelfstandig besluitjes hebben uitge vaardigd en omdat die later nergens door herroepen werden, bleven ze ge woon van kracht!Ook in ons oude Indië, waar bij de ambtenarij menig be sluit totaal in het vergeetboek raakte, kwam zoiets wel voor! Intussen hopen wij dat Bapak Djaksa Agung Sugih Arto toch wel een rond schrijven over deze materie naar de djaksa's zal laten uitgaan. Al was het alleen omdat in een vriendelijke staat zelfs geen onrecht-bij-vergissing kan blijven voortbestaan. En verder weet men ook wel: kwade geruchten ver menigvuldigen zich altijd sneller dan goede berichten en bezorgen vaak grote volksgroepen totaal onverdiend discrediet! In elk geval is Tong Tong de officiële top-instanties die prompt en afdoende optraden, bijzonder dankbaar voor hun hulp in een overigens simpele perkara. T.R. Mr. P. W. Jalink wordt Nederlands ambassadeur in Jakarta als opvolger van mr. H. Scheltema. Na de restaura tie van de betrekkingen zijn wij tot dusver bijzonder gelukkig geweest met de keuze van onze vertegenwoordi gers. De heer Schiff was zeer gezien in de hoofdstad van Indonesië, de heer Scheltema - die als jong ambte naar daar al was geweest en dus de kaart van het land min of meer kende - bleek eveneens een uitstekende keus. Indonesië is voor de heer Jalink een onbeschreven blad. Zijn carriere leid de hem langs vele hoofdsteden en ten slotte naar het hoofdkwartier van de Nato, maar verder oostwaarts dan de Levant is hij nooit geweest. Hij mag zich dus beroemen op een "nicht durch Fachkenntnis getruebtes Urteil." Moge het de nieuwe ambassadeur zo wel op zijn post als in zijn privé-leven wel gaan in dat verre, dierbare land aan de evenaar! J.H.R. Dr. Emile van Konijnenburg is overle den, 69 jaar oud. Hij was een bijzonder intelligent en moedig man. In de benauwde jaren toen de verwijdering tussen Indonesië en Nederland haast onoverbrugbaar leek, heeft hij het uiterste van zichzelf geeist bij zijn pogingen, in die slechte verhouding verbetering te brengen. Hij kwam in 1938 bij de KLM, na twee ver uiteenlopende studierichtingen met succes te hebben bekroond. In 1950 werd hij directeur van de Garuda. Dat tot op de huidige dag een hechte sa menwerking bestaat tussen de Neder landse en de Indonesische luchtvaart maatschappij is goeddeels zijn werk. Na de haast volledige breuk tussen het moederland en de voormalige kolo nie ontwikkelde deze bijzondere man zich tot een onofficiële diplomaat, steeds zoekende naar wegen om een verzoening tot stand te brengen. Werk van die aard wordt binnenskamers en onder het zegel van geheimhouding verricht: vandaar dat zijn naam bij velen onbekend is gebleven. Nederland en Indonesië beide hebben reden, hem met eerbied te gedenken. J.H.R. LANG GEWACHT EN EINDELIJK GEKREGEN! Een allercharmanste collectie handgemaakte beursjes, bril-étuis, make up en sigarettentasjes. In alle kleuren, versierd met de beeldigste kralen. Diverse prijzen. Komt U Zaterdag zelf eens kijken! Ook net ontvangen: enkele kleurige prullemanden uit Kuala Lumpur dubbelgevlochten riet 9,50. (kan helaas niet worden verstuurd) 4 stel (10 stuks) correspondentiekaarten met leuke Indische vignetjes en bijbehorende enveloppen voor f 7,50 (inclusief porto). Zolang de voorraad strekt! Hierna worden ze niet meer herdrukt! 4

Tong Tong | 1973 | | pagina 4