6 Velen onzer hier in Holland kennen de term "Laatste Mohikanen" maar al te goed, om dat daarbij gedacht wordt aan de laatste Indischgasten die hun land van afkomst nog steeds zó "in hun vingertoppen" heb ben dat er van vergeten en weg-assimileren geen sprake zijn kan. Maar zo betoel als er Laatste Mohikanen van Het Oude Indië in de hele wereld bui ten Indonesië leven, zo leven ze ook als "pur sang" Indonesiërs daar waar wij eens woonden: aan Tjiliwoeng, Brantas en Progol. Maar ook zij gingen met ons samen op school en spraken onze taal (wat konden wij die lèèèsker "batjokl), waren meesters op de katapult en de BSA en "lèlden" gui taar en ukelele dat het een lieve lust was. U zou het niet denken, maar het nogal ge moedelijk en onprentieus groepje op de foto telt ook enkele prominentia, die in an dere samenlevingen met dure auto's en gedistingeerd nummer zouden rijden, maar hier "gewoon-gewoon" zijn zoals veertig, vijftig jaar geleden. Lui, die Boetje heetten en Ventje en Pèh en zo. Later verhuisden ze via de tjies naar de kalibers 16 en 12 op de jacht en "bliezen" op de Norton of de AJS naar de gekste gehuchtjes op Java op elk uur van de nacht of de dag. En ondertussen pikten sommige van die luitjes toch nog wel via de HBS een academische opleiding mee. Of waren soms van fijne komaf: adel of oude patriciërs-families. Maar weet je, hun eenvoudige kameraden vergaten ze nóóit. Meer dan dat: daar ble ken vaak hun meest solide en karakter volste vriendschappen te zijn. Soedah, djangan omong pandjangl Bekijk de ge zichten goed en lees de namen goed: U herkent ze als behorend tot ook uw beste sobats en rijkste herinneringen. Het groepje heet "The Hawaiian Seniors" in hun maandelijkse uitzending van de T.V. - R.I., op iedere laatste zondagavond van elke maand, van 22.15 - 23.00 uur. Van links naar rechts: 1. Jimmy Noya, (guitaar), 2. Bram Titaley (ukelele), 3. Hoegeng (uke lele), 4. Willy Pesik (ukelele), 5. Mas Jos (Ukelele), 6. Stan Mamudy (guitaar), 7. Dekker (Bas), 8. Totty Subianto (Hawaiian guitaar), 9. Dokter Soedjono (Guitaar), 10 Ir. Max Apituly (Guitaar), 11. (slechts zijn elleboog zichtbaar) Boetje Pisolima (drum mer). Het stond heel nuchter op de foto dat alleen die elleboog zichtbaar was, en het typeert het soort vriendschap en on breekbare verbondenheid: we worden alle maal genoemd, geen één uitgezonderd, ook al is alleen een "boentoet djankrik" zicht baar! Deze mensen hebben ook allemaal dezelfde filosofie van een zodanige wijdheid, dat ze geen rangen en standen kennen, geen rassen en geen "status". Het is haast logisch dat ze allemaal minnaars zijn van de krontjong koeno" en de eeuwige trieste muziek van Hawaii. Want daarin is be lichaamd de Saudade: de "Fem-weh", de roep naar de Verte voorbij alle gredzen en beperkingen. Wat veel mensen nog niet weten, is dat met deze Laatste Mohikanen ook de ECHTE krontjong voorgoed uitsterft. Want ook al speelt de moderne muzikant Moeriskoe en Stamboel Doewa nog zó precies volgens het boekje, de ZIEL van de krontjong, zit niet in de knapste muziek boeken tjokvol "tjebongs" (muzieknoten) of in de snaren al zijn ze van de fijnste suasa, maar zit HIER, weet U: in het hart van die Mohikanen. Mas Jos en Mas Hoegeng verzorgen ook het "Little Things That Mean A Lot"-pro- gramma van de Commercial Radio Broad cast "Elshinta" die elke Zondag van 9.30 u. tot 11.30 u. in de lucht is. Op nonchalante, gemoedelijke wijze worden hierin ernst en scherts afgewisseld, actualiteiten en be spiegelingen, muziek en babbel. Zoals wij ook al schreven in de Tong Tong van 1 September was dit programma "wakker", toen Tjalie Indonesië binnenglipte, en heette ons met een hartelijke toespraak welkom. De taal die de heren spraken: ONS taaltje van "Laatste Mohikanen" zoals wij het spraken van ons vijfde tot tachtigste jaar: zo van alles door mekaar. Dus met hon derden woorden in de stijl van "little words that mean a lot": woorden met een ziel en met een hart. Die taal leeft nóg. En de luitjes die die taal spreken, leven ook nog. Aan het eind van "zaman dahulu" en aan het begin van de "zaman moderen" hebben zij nog steeds een boodschap over te brengen van diepe inhoud en grote draagkracht. Wij hopen dat deze woorden van onze "Alte Kameraden" nog lang gehoord mogen worden. Zij kun nen een nieuwe echo winnen in Indonesië!

Tong Tong | 1973 | | pagina 6