TOKO MAS INDONESIA TSK TSK De vorige maand is er heel wat vuurwerk (en zware ammunitie) verschoten door alle bladen over de Barend Servet show. Maar bij het lawaai is het gebleven; want nog steeds weet men niet wat wél en wat niet mag in een fatsoenlijke maatschappij. En nergens is de oorsprong van het kwaad achterhaald. Men heeft namelijk niet dóór, dat het kwaad zit in het woord "Vrijzinnig" van de VPRO. Toen immers koppig vast gehouden werd aan de strenge normen van het protestants geloof, kón men nergens over de grenzen gaan of uit de band springen om direct met "de letter van de (Bijbelse) wet" teruggeroepen te worden. Maar nauwelijks was het woord "vrijzinnig" aan het (haast calvinistische) protestantisme toegevoegd of op slag bestonden er ner gens grenzen meer. Want met "vrijzinnig" kan men inderdaad ongelimiteerd steeds verder. Dus ook tot het vieze woordjes zeggen in een christelijke omroep; dat mag. Alles mag, als men eenmaal vrij is, alles! Velen van ons zullen zo zoetjes aan wel ontdekt hebben dat de door de Franse revolutie ontdekte utopie „Vrijheid" de grootste ramp geworden is, die de mens heid heeft kunnen treffen. (Deze vrijheid en de tegelijkertijd gepropageerde „gelijk heid" waarin niemand meer gelooft Want als wij het b.v. niet meer zo nauw nemen met de moraliteiten, waarom zouden andere volken en rassen het ten opzichte van ons doen? En waarom zouden andere mensen onze westerse rechtsorde móeten overnemen? Meer en meer zullen allerlei scheurtjes en barstjes komen in internatio nale betrekkingen, die zullen uitgroeien tot definitieve breuken. "Vrijzinnig? Wij ook! Op ONZE manier!" zal ons in de komende jaren van alle zijden van de wereld tege moet klinken. Daar zal Barend Servet maar een peuterig rommeltje bij vergeleken zijn... Wierpen alle bladen zich likkebaardend op de kluif van de Barend Servet Show, het was absurd stil rondom de uitzending "Bio" van de NCRV, waarin op een koele, van elk spoor van gevoel gespeende wijze, een duidelijk exposé werd gegeven van de wijze waarop dagelijks in Nederland (en vermoe delijk heel Europa) met slachtdieren wordt omgesprongen om vooral maar het hoogste rendement te halen van de slachtdieren- kweek. Voor miljoenen slachtdieren in onze brave beschaving is het leven doodgewoon een hel van martelingen en kwellingen. En men wéét het. Af en toe wordt weliswaar een brave comedie op touw gezet b.v. om zie lige demonstraties te verwekken voor b.v kistkalveren. Maar dit wordt weer gauw vergeten. En inderdaad schrijft men er zelfs niet meer over in de meest populaire ru briek van elk blad: de rubriek Lezers Schrijven. En met het grootste plezier van de wereld scheldt en hakt men op zijn medeburgers los, maar zodra het gaat om het kwellen en martelen van slachtdieren, kijkt iedereen braaf en houdt zijn mond. Of dringt zich ijverig naar voren als het Nederlandse of Britse vorstenhuis "aan de kaak gesteld" moet worden voor hun deelname aan jacht. Of worden alle jagers ter wereld elders veroordeeld. Maar als het gaat om het beschermen van weerloze huisdieren tegen malpraktijken tijdens het grootbrengen en mesten, zwijgt men met een uitgestreken gezicht. Geen wonder dat elke rechtgeaarde Hollander de hypocrisie haat als de natio nale zonde in Nederland! T.R. GEZIEN Op Malioboro een schoenenzaak "De Hemel". Inderdaad een oord waar men schoon geschoeid hoort in te gaan! Het zou ons nochtans nauwelijks opge vallen zijn als niet door een wonderlijk toeval hier een betjak voorbij gereden was met de prachtige naam; "King of Kings"! (Wie in Djokja maakt daar nog eens een foto van voor mijn col lectie?) In Djokja zag ik overigens "wa tertandend" mooie betjak-beschilderin gen. Jammer dat daar nooit foto's van gemaakt worden. Overigens had in Djokja nooit iemand gehoord dat de naam Malioboro (de hoofdstraat van Djokja) genaamd zou zijn naar een zekere Marlborough, het geen zou stammen uit de tijd van Raffles. Zal wel verzonnen zijn Bovenstaande foto werd genomen in de tuin van de Zusters Franciscanessen in Solo, ons toegezonden door Mevrouw H. Klute-Sachs. Op de voorgrond v.l.n.r.: Moeder Overste Consolata, Mevrouw Klute-Sachs, en haar zus ter Zr. Emiliana. Aardig voor Oud-Semaran- gers te weten is, dat Mevr. Klute en Zr. Emili ana dochters zijn van de Heer Emil Sachs, een bekende figuur van tempo doeloe, beheer der van de schouwburg en stadstuin van Semarang, door iedereen "Papa Sachs" ge noemd. Hein Buitenweg schreef over hem in zijn Omong Kosong. Wanneer U per giro bestelt (de giro naar Tong-Tong, dus niet naar het giro-kantoor) vult U dan niet het bedrag in? We moeten er namelijk nog de porto bijreke- nen. U krijgt met de bestelling altijd een afrekening van ons! Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22, 23 en 24 kt. (de eerste en enige winkel in Amsterdam) Rijksgekeurd. ARMBANDEN gelang ular 30, 50 gr. krontjong 10 tot 17 gr. belah tebu 45 gr. belah rotan 50 gr. plintiran 30, 50 gr. rantei 30, 50 gr. kendari 10 tot 30 gr. fantasie armbanden 50 gr. munt armbanden, Oostenrijks Diverse soorten gebloemde schakelarmbanden RINGEN Tjintjin stempel rantai kewin kembang tiffany kendari ular krontjong markies DIVERSEN Kalung rantai Hangers Peniti Giwang Kondé BRILJANTEN MARKIES OORKNOPPEN HANGERS RINGEN Harga bisa damai Albert Cuypstraat 142, Amster dam - Tel. 020-71 87 28 na 18.00 uur 020-42 88 13 Schenk NU nog uw bijdrage voor het Fonds 60.000 waar nog vele jaren na Tong Tong goed gedaan kan worden aan behoeftigen en wezen in Indonesië! 10,is (helaas) zö weinig, maar in rente- opbrengende belegging is het enorm veel!

Tong Tong | 1973 | | pagina 7