PASAR ROMBENG RADIO NEDERLAND WERELDOMROEP vraagt voor de Indonesische afdeling een De werkzaamheden zullen o.a. bestaan uit het lezen en behandelen van de Indonesi sche luisteraarscorrespondentie. Een goede kennis van de Indonesische taal is hiervoor noodzakelijk. Wanneer U aan deze eis voldoet, enige kantoorervaring hebt en vlot kunt typen, dan ontvangen wij gaarne Uw eigenhandig ge schreven sollicitatie, waarin U Uw opleiding, leeftijd, burgerlijke staat, praktijkervaring enz. gelieve te vermelden en die U voorzien van een pasfoto kunt richten aan de afdeling Personeelszaken, postbus 222 te Hilversum. Drie maanden uit en thuis Opruiming van alles en nog wat, oud, nieuw, stuk en heel of half stuk. Voor een krats en minder dan een krats. Kijkt U eens of er nog wat bij is dat U kunt gebruiken? Toko Tong-Tong, Prins Mauritslaan 36. Vanaf vandaag. Het was 1912. De hele familie, man, vrouw en zes kinderen, waaronder een baby, net één jaar misschien, zou naar Holland gaan. Voor 't eerst. Want Opa was notaris, een vrij beroep en betaald verlof en overtocht waren er dus niet bij. Maar, de oudste zoon had met zeer goed gevolg de H.B.S. doorlopen en zou gaan studeren. In Wageningen. Zij zouden hem "wegbrengen" en er enige maanden verblijf in dat verre vreemde vaderland aan vastkoppelen. Het werd een zeereis van zeker een maand, men koos domicilie in het "Haagje", 't Huis was groot genoeg voor de hele familie en baboe's werden gevonden in Scheveningen in de Pausierstraat. Mijn grootmoeder, 13 jaar jonger dan haar man, had de tijd van haar leven. Eindelijk zou zij dan alles aanschouwen en mee beleven. Die prachtige operettes en opera's vooral, waarover ze zoveel had horen ver tellen door vriendinnen, die zo gelukkig waren wel om de zes a acht jaren met verlof te gaan. En nog zoveel meer, oh, zoveel meer. Opa was aanzienlijk minder enthousiast, al was 't alleen al bij het vooruitzicht, dat hij dag in, dag uit, wel min of meer gedwongen zou zijn de gehele dag op schoenen te lopen. Notaris of niet, hij ontving ze alle maal, hoog en laag, op zijn sloffen en bad- joe tjina in zijn kantoor, dat tegen het woon huis aangebouwd was. En daarbij zou er ook vast wel geen fatsoenlijke plek te vin den zijn om zoals hij elke morgen gewend was om 7 uur 's morgens te genieten van zijn klobot en bakje koppie kenjoor. De eerste grote botsing kwam, toen Opa thuis kwam met negen levensgrote duitse doggen. Dat alles boven op een menigte vogelkooitjes vol kanarie's, parkieten en wat niet al, reeds in huis aanwezig. Lang heeft het niet geduurd, of de honden moesten 't huis uit, want de buren en de rest van de familie hielden het niet uit vanwege het oorverdovende geblaf. In de plaats kwamen twee pointers, prach tige beesten, een mannetje en een vrouwtje. Op diverse foto's nog te bewonderen, maar in Indië was hun geen lang leven bescho ren. Tot aller verdriet. Tot een zeer heftige woordewisseling kwam het, toen Oma, chic en deftig, thuiskomend van een boulevardje in de salon Opa in geanimeerd gesprek vond met devis boer. De lucht was haar al in vlagen tege moet gekomen bij de voordeur. Maar Oma ontplofte bijna, toen hij op een middag doodleuk kwam vertellen, dat hij een ander huis gehuurd had; ditmaal in de van Weede van Dijkveldstraat, want dit huis was hem te klein en te donker en te koud, etc., etc. Dus alles weer ingepakt en ver huisd Intussen werd het steeds kouder en kou der. "Vrouw", zei Opa, de krant lezend. "Vanavond wordt nachtvorst verwacht." Wèt wist zij van vriezend weer, sneeuw of hagel! Dit land, het was voor haar één aan- éénschakeling van wonderlijke zaken en gebeurtenissen. "Dat moet ik zien", zei ze, maar Opa was allang weer verdiept in een ander artikel. Ze gaf haar oudste dochter een knipoog en samen, warm aangekleed, hebben ze daar voor 't raam die nacht uren gewacht op de nachtvorst, die komen zou Altijd een beetje verlegen nog, vertelde Oma dit verhaal later. Ze had zich er.zóveel van voorgesteld: een nachtvorst! Hoe zou die er wel niet uitzien! Allemaal vermoedelijk onder invloed van al die prachtige operettes en opera's, waarin toch uiteindelijk ook een "Koningin van de nacht" voorkwam? Wij, kleinkinderen, vonden het een schit terend verhaal en konden er niet genoeg van krijgen. "Toe Oma, vertel 'ns van de nachtvorst!" En dan vertelde Oma, een tikkeltje gegeneerd, maar ze werd zó aan gemoedigd en had er telkens weer zó'n succes mee! We vlogen van de ene lach in de andere. En toen weet je, de schilderijen waren nog niet eens allemaal opgehangen na de ver huizing toen Opa twee dooie tenen had opgelopen van de kou. Zo eigenwijs, toch weer zonder schoenen, hij was zó uit zijn humeur, niets deugde er meer van Holland. Op 'n middag kwam hij thuis en zei: "Alles inpakken. In dit rotiand blijf ik geen dag langer. Hier zijn de tickets. Ik heb geboekt op de volgende boot terug." In zijn hand hield hij nog de zielige overblijfselen van zijn door de stormwind geruïneerde para- pluie. "Dit heeft de deur dichtgedaan. Toen ik de hoek omgingDe rest bespaar ik U. Trouwens ik weet niet zeker, of we ooit meer dan dat gehoord hebben, want we lagen al volslagen dubbel van het lachen naar adem te snakken. Ach, ach, wat heb ben wij gegierd en nóg. Een van dè stories in de familie. Oma bracht nog net met een diepe zucht uit: "Drie maanden, uit en thuis." Toen de gelegenheid zich later voordeed, dat er weer naar Holland gegaan moest worden, liet Opa het volledig afweten. "Jij gaat maar", stelde hij goedig voor. "Je blijft maar zolang je wilt. Ik stuur je geld ge noeg." Oma straalde. Zij had genoeg pret tige herinneringen om alléén een reisje naar dat kikkerlandje aan te durven. Nog weer veel en veel later is deze reis nog éénmaal ondernomen, zonder retourtje. Van haver tot gort heeft zij gelegenheid gehad Holland te leren kennen. Ook de nachtvorst, dat was wel een desillusie! "Maar gelukkig ben ik, waar mijn kinderen zijn", zie ze altijd, als men haar vroeg, of ze heimwee had. Het is een manier om het onmogelijke te aanvaarden en vast niet de slechtste. Gwen White •itKMIiimif' 9

Tong Tong | 1973 | | pagina 9