HERINNERINGEN AAN MALINO NA DE BEVRIJDING Disco J Bolland 12 De vrede in de Pacific was getekend. Krijgs gevangenen werden afgevoerd uit de jungle van Sumatra's Westkust en getransporteerd over de railway die ze zelf hadden moeten aanleggen in de richting van Pakan Baroe. Hier werden zieken en gewonden- ik be hoorde tot de laatste categorie- in de zie kenbarakken ondergebracht. Na een week of drie werden we gevlogen naar Singapore waar ik eerst kwam te liggen in de Gene ral State Hospital en later naar Johore State Hospital werd overgebracht. Nog net maak te ik mee het eerste St. Nicolaasfeest dat daar uitbundig werd gevierd. Die goeie oude Sint, gezeten in een rol stoel en voortgeduwd door Zwarte Piet, die van tijd tot tijd in een dolle bui met een flinke vaart door de ziekenzaal waar ik lag, manoevreerde, tot groot vermaak van de patiënten. Zijn schimmel kon het waar schijnlijk niet aan al die vijf verdiepingen plus een open terras op de top die Johore Hospital bezat op en af te rijden, (na de bevrijding). Ook het eerste Kerstfeest en Oudejaars avond- met veel toelèn Jamaica-rum werd gezellig gevierd. In januari 1946 genezen verklaard, werd ik in Singapore-stad opge vangen in het kamp van de Koninklijke Marine waar ik te horen kreeg, dat ik met vakantie mocht, naar Holland of naar Austra lië. Ik kon geen beslissing nemen aangezien ik nog niets vernomen had omtrent mijn gezin op Java. Niet lang hierna kreeg ik eindelijk bericht van mijn vrouw dat zij en de vijf kinderen veiligheidshalve naar Bang kok moesten en intussen al gereed stonden in één der havenloodsen van Semarang in afwachting van één der Amerikaanse Vic- tory-schepen dat hen en andere vrouwen en kinderen naar Thailand zou overvaren. Van mijn kampcommandant kreeg ik toe stemming naar mijn gezin te gaan en was daar binnen zeer korte tijd, want ik kreeg passage aan boord van een Mitchell bom menwerper. Dat het weerzien met vrouw en kinderen blij en gelukkig was kunt U zich zeker wel voorstellen. Na een kort maar prettig verblijf in Bangkok, moest al het Marinepersoneel incluis gezinnen zich in schepen voor Makassar. Met de Plancius genoten we ook nog van een plezierig zee reisje via Tandjong Priok (Soerabaja werd niet aangedaan vanwege beschietingen van daaruit) naar onze plaats van bestemming. In Makassar werden we allen ondergebracht in een voormalig MULO-school gebouw; voor vrouwen en kinderen was er ruimte gemaakt in enkele quonset-hutten welke naast de schoolgebouwen waren opgezet. Op een goede dag stond er op ons publi catiebord te lezen, dat er bouwkundige tekenaars werden gevraagd. Ik meldde me daarvoor met nog een andere sollicitant; Frans van der Heyde (Z'n oudere broer was toen dokter). We werden geplaatst op het bureau van Generaal Statius Muller van de Genie. Generaal Statius Muller van het KNIL was toegevoegd aan de Koninklijke Marine t.b.v. de wederopbouw in de Grote Oost. Ons eerste werk was. voor de Marine een eigen kazerne in elkaar te zet ten. Opmetingen en tekeningen moesten er gemaakt worden van een gebouwencom plex aan de Wilhelminalaan gelegen tussen de Prinsenlaan en Hospitaalweg. Kan zijn, dat ik de straatnamen niet op de iuiste wiize heb gerangschikt: "forget it"! Het resultaat was spoedig bereikt en al gauw werd deze kazerne door de Marine in gebruik geno men. Alles wat in een kazerne nodig was, was aanwezig als ook de cantine en een sociëteit met een heel ruime dansvloer en vanzelfsprekend een eigen Marine Dance Band, met Zitter als saxophonist, van Ligh ten pianist en van de rest van de musici "loepa" wat hun namen betreft, al met al; de Marineleiding deed heel veel aan recre atie voor het Marinepersoneel. Veel dans avondjes, Sinterklaasviering met cadeaux voor de jeugd; Kerstfeestviering en een gezellige pic-nic in twee sloepen naar het eiland Samalona hetwelk gelegen is tegen over de haven van Makassar. Het zeewater daar is glashelder. Lekker gezwommen en gegeten van de echte nasi-goreng bereid door de Marinekeuken. Daar stond toen een eenzaam stenen huis onbewoond, waar we konden genieten van de nasiGe huwden mochten buiten wonen; zo vond ik aan de Prinsenlaan 'n huis hetwelk voor een gedeelte werd bewoond door de familie Schenkhuizen. Hr. S was lang geleden werk zaam geweest als administrateur van C.B.Z. in Semarang. Dan kreeg de generaal de opdracht, om in Malino een nieuw Herstellingsoord voor de Marine te bouwen. Recht een kolfje naar mijn hand! Op dat ogenblik verbleven her stellenden in Malino in een lang uitgerekt gebouw van een voormalige kindervakantie kolonie, kortweg KVK genoemd. Frans en ik werden dus hierheen gezonden voor de werkzaamheden t.b.v. het nieuwe project. Intussen konden de kinderen in Makassar hun schoolonderwijs verder volgen. De weg van Makassar naar Malimo gaat via Watoeangin-met een militaire bezetting van het KNIL; dan voorbij een leprozenkolonie en hierna het plaatsje Maros, voorzover ik weet. Verder is het langste gedeelte van de weg die hoe langer hoe stijler omhoog gaat onbewoond, men zag er toen alleen lichte bebossing links en rechts van de weg. Voordat men Malimo bereikt waar de weg een bocht maakt naar links, heeft men aan de rechterkant uitzicht op een zeer hoge waterval, naar mijn schatting meer dan 100 meter; 't kan hoger zijn, maar zo'n pracht waterval heb ik op Java nooit gezien. Malino ligt ongeveer 1800 tot 2000 meter boven de zeespiegel; de Goenoeng Lom- pobatang, ten zuid-oosten van Makassar, is 2871 meter hoog. In de maanden mei en juni kan het in Malino zo koud zijn, dat je daar onder 2 dikke dekens moet slapen. Stationsweg 143 tel. 070 I 60 17 03 DEN HAAG I Stationsweg 77 tel. 070 1 60 15 12 DEN HAAG X Herenstraat 157 tel. 070 X 86 32 01 VOORBURG X Fred. Hendrikl. 161 X tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG X X Waarom zoekt U zo lang als U weet dat wij X alle Indische platen en krontjong voorradig X hebben? X Fabritius sprookjes op z'n Indisch 13,90; X X Lief Java f 10.—, Nafirl Tuan uit Modjokerto, The Real Krontjong met Sam Saimun, X bekend door Bert Garthof, Annle Landouw, X L.P.'s, enz. enz. I Ook vele importplaten voorradig o.a. uit X X HAWAII. X Markisa en terong blanda kun je hier in overvloed krijgen. De "leghen" uit Mid. Java wordt hier balok genoemd, maar meer aan de sterke kant, bijna het gehalte van arak. Wat de bevolkingstabak betreft; het gedroogde blad, fijn gesneden wordt in bam boekokers met een doorsnede van 10 a 12 cm gedeponeerd, hierna gerookt tot de bamboekoker donker gekleprd is en in deze kokers komt de tabak op de markt (pasar). Het KVK-gebouw staat aan de voet van de hogere grote heuvel waar het eigenlijke Malino is. Het is een heel steile klim naar "boven" met de jeep en ging je die weg te voet, dat kwam je geheel buiten adem boven aan, maar je werd er niet gauw moe, van wege de frisheid in de lucht. Er stonden toen nog veel mooie huizen en villa's en alle ongeschonden. Het grootste gebouw daar waar de "Malino-conferentie" werd gehouden, is gebouwd op de hoogste tjot van Malino. Het "brand-new" Marine Her- stellings Oord met zwembak werd opgezet tegenover de pasar op een hoger gelegen terras aan de weg die volgens mij, leidt naar Watampone, waar halverwege ergens een dienstdoende Controleur van het B.B. werd vermoord. Nog geen week na deze moord waren de moordenaars gevat en werden ze op deze pasar in het bijzijn van honderden desa-bewoners uit de omgeving, "berecht"Op een zaterdagavond werd Malino plotseling aangevallen dooreen grote bende opstandelingen die zich KRIS noem de; afkorting van Kesatuan Republik Indo nesia Selatan. Een naamkaartje werd later gevonden op één der slachtoffers. Ons aller geluk was, dat de bende zich had aange meld met een hoop geschreeuw en met veel kabaal door op blikken e.d. te slaan. Hadden deze aanvallers in stilte geope reerd, dan waren we zeker allen naar de "andere wereld" verhuisd. Door al dat rumoer werd iedereen gealarmeerd en pak te ieder zijn "spuit". Elke deuropening werd bezet, je knalde maar met gebruikmaking van de "vleermuis-radar" door de duisternis -heen- in de richting van waaruit je dacht dat er gevaar dreigde. Volgende dag ver telde Frans me dat hij iets hoorde vallen in een struikje naast hem toen hij hier bij de achterdeur geposteerd lag. Zoekende naar dat iets, vond hij een loper van een oude voorlader... "Boven", waar een deta chement militairen lag, liet het KNIL zich niet onbetuigd op die zaterdagavond. Het geblaf van zware mitrailleurs en lichtere wapens echode door het dal tussen KVK en de heuvelstad. Geschrokken door het hevige "vuuronthaal", maakten de aanval lers dat ze wegkwamen en keerden nooit meer terug. Een dag of wat na het gebeurde hoorde ik iemand vertellen, dat op die be wuste avond een dame van de weeromstuit zichzelf in haar voet heeft geschoten in- stede van in die van een "intruder", vol gens mij was ze "se-nè-wen" natuurlijk! Nog weken lang na het gebeurde sliep ie dereen in KVK met een geladen automatic naast zich. Dat de wereld niet zo groot is, bewijst wel het volgende. Van tijd tot tijd kwam de generaal, die zelf verblijf hield in Makassar, "boven" om het werk te con troleren, enkwam altijd per jeep. Op een mooie dag (alweer), want 't waren daar als altijd mooie dagen, kwam op het bouw- terrejn wederom een jeep aanrijden en Frans zei: "Lo, ik dacht de generaal". Voor in naast de driver gezeten was n.l. een vrouwenfiguur zichtbaar. Even later stapte er een lady uit en groette haar neef Frans. Dan zei Frans tegen me: "Even voorstellen". Maar ik had de lady reeds herkend en ant woordde: "Hoeft niet Frans, ik ken haar al lang van "toen froeher" in 1920/1924". 't Was Femie Stofberg uit Djocja en een

Tong Tong | 1973 | | pagina 12