LEO SPEL Indonesië, zoals het (economisch) reilt en zeilt Van Guus Becker, misschien wel de laatste authentieke en goede krontjong-zanger die onze Indische gemeenschap nog heeft, kregen wij een brief waarin het overlijden werd gemeld van Leo Spel op 21 januari 1973. Dit is een naam die 99,9 van onze lezers niet kent, en er is een man nodig als Guus Becker, nog steeds leider van het krontjong ensemble "Nacht-sirenen", om zo'n naam te herkennen en de hormat aan te brengen die de overledene toekomt. Leo Spel's naam is voor Indische oud-gar disten van het onvervalste soort onverbre kelijk verbonden met de "grote tijd van de krontjong". Geboren in 1908 was tot ver in de 20-er jaren zijn naam op ieder's lippen in de krontjongwereld, al werd dit muziek genre door de "Nederlands georienteerden" zó geschuwd dat de grote Nederlandse bladen nooit enige melding maakten van b.v. de krontjong-concoursen die vaak in terstedelijke auditoriums trokken - en ook al had deze minachting met de essentie van de króntjong-muziek NIETS te maken. Hetgeen o.a. ook moge blijken uit het feit dat erkende Indische critici van klassieke muziek als Van de Wall en Otto Knaap er wèl respect en bewondering voor hadden. Maar de krontjong-muziek is helaas als zoveel andere typisch Indische gebruiken, gewoonten en karakteristieken kansloos slachtoffer geworden van het/verlangen om zo Hollands mogelijk te zijn en in verband daarmee alles wat Indisch of Indonesisch was te verwerpen (met vaak nodeloos ver toon van "fatsoen"!). Al was Leo Spel dus in kringen van kront jong-beoefenaren (zowel Indische als Indo nesische) een beroemdheid, de Nederland se gemeenschap in Indië negeerde hem to taal, en dat heeft deze uiterst muzikale en eerlijke natuur veel leed berokkend. Want al brachten platen maatschappijen als O- deon, Beka en Columbia zijn platen tot Sabang en Merauke, hij bleef relatief on bekend. Toen in Holland door Tong Tong voor het eerst weer krontjong in de open baarheid werd gebracht, heeft Leo nog menig optreden hier mogen beleven. Inderdaad heeft na de glorietijd uit de da gen van Leo Spel, Goh Dumas en anderen de krontjong in diverse andere gedaanten (en met vele nieuwe instrumenten) ook In de eerste maanden van het nieuwe jaar overzien handel en bedrijf de re sultaten van het afgelopen en de ver wachtingen voor het aangebroken nieuwe jaar. Welnu, wat bracht - eco nomisch gesproken - 1972 Indonesië en wat zijn de vooruitzichten voor 1973? Dat de grote droogte gedurende de oostmoesson van 1972 een ernstige bedreiging opleverde voor de lang zaam vorderende ontwikkeling is onze lezers bekend- Niet alleen vormde deze calamiteit een bron van vertraging en ongerief, maar de prijs van de rijst, lang stabiel, verdubbelde tengevolge van misoogsten en dat betekende méér dan ongerief: de dreiging van een nieuwe periode van sterk toenemende inflatie. Grote sommen moest de Indo successen kunnen boeken, maar de echte en on-imiteerbare "krontjong-toelèn" werd door Leo Spel niet gewaardeerd. Alleen zij die de ziel van de oude krontjong uit eigen ervaring gekend hebben in die heel typische maannachten in oud-Indische wijken, met een heel eigen vorm van "sedih", kunnen dat begrijpen en billijken. Overigens zal met Leo Spel de krontjong wel gauw totaal vergeten zijn. Of alleen bekend blijven als een "legendarische" muziekvorm. Even legendarisch als de Wid- jaja Kusuma van Noesa Kembangan voor de kroning van Javaanse vorstennie mand zal evenals deze bloem de echte krontjong uit ervaring kennen - nochtans heeft zij écht bestaan! Met een adieu aan Leo Spel wuift Tong Tong een laatste adieu aan de krontjong toe. T.R. P.S. Bij het ter perse gaan van dit nummer bereikte ons per luchtpost een "tape" met krontjongmuziek van "Elshinta" (zie ons vorige nummer, pag. 6), waarin de "toelèn" suara Deca Park (waar eertijds krontjong concoursen wel eens gehouden werden) gaaf en ontroerend tot ons terug kwam. Ze kunnen het nóg, die Alte Kameraden! Ook merk je dat zelfs dat kleine en in de moderne muziek eenzame groepje nog steeds musicieert en componeert met e- norme "semangat". Zou de krontjong in zijn originele vorm tóch blijven voortbestaan in Indonesië? T.R. nesische regering aan haar deviezen voorraad ontlenen om voldoende aan voer van rijst te verzekeren. Zij slaag de erin, binnen betrekkelijk korte tijd de prijsstijging van de rijst tot de helft terug te brengen. De gang van zaken heeft de landen, die Indonesië steunen, geen aanleiding gegeven hun vertrou wen op te zeggen. Dat bleek toen in december de zg. donor-landen bijeen kwamen om het Indonesische verzoek om steun tot een bedrag van 760 mil joen dollar voor het begrotingsjaar 1973/74 te bespreken. Een aantal lan den deden reeds belangrijke toezeg gingen en naar alle waarschijnlijkheid zal geheel worden voldaan aan het Indonesisch verzoek. Voor dit vertrouwen van de donor-lan den is 'n goede grond: volgens de thans eveneens gepubliceerde gegevens be treffende de buitenlandse handel in het eerste halfjaar van 1972 steeg de waar de van de export met 27 procent tot 797 miljoen, vergeleken met 1971. Maar er is wel een vlieg in de pap: deze stijging is uitsluitend te danken aan de stijging van de export van olie en hout. De waarde van de uitvoer van agra rische producten daalde. Dit is niet alleen een gevolg van de daling van de prijzen op de wereld-goederenmarkt maar ook van het inzakken van de verkochte hoeveelheden. En, zoals ie der weet: de olie die men uit de grond haalt keert daarin nooit meer terug; hout, eenmaal gekapt, vergt vele tien tallen jaren voor het is vervangen, de typische cultuurprodukten als rubber, copra enz. zijn een zich steeds herha lende gave der natuur, dank zij mense lijke kennis en vlijt, dit in tegenstelling tot de minerale produkten, die een een malig verschijnsel vormen. Tenslotte nog enkele aanhalingen uit een artikel in het „Financieel Dagblad" (25 jan. 1973), gewijd aan de beurs van Jakarta. Die is namelijk in de herfst van 1972 heropend en de koerslijst bevat ook een aantal Nederlandse namen. De beursactiviteiten zijn echter gering tot nihil. "Als hoofdoorzaak van het niet herleven van actieve beurshandel in Indonesië wordt genoemd het nog steeds bestaande hoge deposito rente-percentage bij de banken. Deposito's op jaarbasis genieten een rente van 1,5% per maand! Dit is dus nog altijd de beste belegging, volgens de kapitaal bezitters" "De tweede oorzaak van het niet functio neren van de beurs in Djakarta is de krappe geldmarkt. Er wordt in Indonesië in de particuliere sector veel geld gemaakt. Een merkwaardig verschijnsel is echter ook, dat de gemaakte winsten direkt weder worden geïnvesteerd in uitbreidingen van de bestaande bedrijven en handelszaken, die daardoor in de unieke positie komen van steeds meer geld nodig te hebben. Van consolidatie is in het alge meen weinig sprake. Uitbreiden en nog eens uitbreiden, steeds meer hooi op de vork nemen, werken met dure bankkredie ten. Het jachtige leven in Jakarta, dat nu al circa vijf miljoen inwoners telt, is hieraan te wijten. Niemand gunt zich rust Nu men kan spreken over een politieke stabiliteit in Indonesië tracht een ieder zich in de economische sector „waar te maken". De projecten zijn legio, vooral ook in de bouwsector: nieuwe hotels (het Hilton con cern bouwt er thans ook een groot hotel) rijzen als paddestoelen uit de grond! Men ziet: geheel onbewolkt is de lucht niet, maar het vertrouwen in een gun stige ontwikkeling is, gelukkig, nog on geschonden. J.H.R. 3

Tong Tong | 1973 | | pagina 3