WAAROM GEEN POLITIEK De Nieuwste "Tjoek" iP« mocssOn In ons blad van 15 november vroegen wij of onze lezers ons zouden kunnen vertellen waarom de Indischman (dus niet specifiek de Indo, maar ook de Totok uit Indië) zich niet met politiek inlaat, liefst zo beknopt mogelijk. Laat ons vast stellen dat het voor de meeste lezers niet mogelijk is gebleken zich aan de beknoptheidsregel te houden, zodat wij ertoe hebben moeten besluiten uit de brieven uitspraken te knippen, die de opinie van de inzender zo nabij mogelijk comprimeren. Oninkortbare inzendingen konden dus niet worden opgenomen, waarin uit eengezet werd op welke wijze de Ne derlandse politiek voert tot het te kort doen van de burgerij in verleden en heden. Het gaat de lezer o.i. namelijk niet om de penningen, maar om het oneerlijk zijn, het onbetrouwbaar zijn of het "pienter boesoek" zijn, waar door men de politiek niet vertrouwt. Ook meenden wij de inzendingen weg te laten, die alleen maar "gepeperd te keer gingen dat de stukken er af vlo gen", maar niets concreets te voor schijn kwam. Desondanks kwam alles bij mekaar de Tong Tong-lezer toch wel duidelijk naar voren in zijn weerzin van alle politiek, die men totaal corrupt acht. In vele brieven kwam de schrijver niet uit zijn woorden van woede of minachting. Hier volgen de zoetste stukken. Ik heb geleerd: wit is wit en zwart is zwart. Hier heb ik ervaren dat er vele nuances grijs bestaat. Ik heb mij moeten aanpassen doch ten koste van mijn principes en men taliteit. Een eigen mening mag ik alleen thuis hebben, daarbuiten wordt deze niet geaccepteerd. Wij allemaal worden toch geleefd en moeten dagelijks alle "ngewa- doel" aanhoren. Tenslotte wil ik zeggen dat ik een dankbaar en tevreden mens ben, een gelukkig mens ben ik echter niet. Indische gastarbeidersgroeten van G. Martinus P.S. mijn politieke partij heet: KARÈT. Velen voelen zich geroepen, weinigen zijn uitverkoren, ik hoor tot geen van beide groepen en wil evenmin behoren tot de beste stuurlui die aan wal staan. Het is niet mogelijk om het zoveel hoofden, zoveel zinnen, naar de zin te maken. Niets is vol maakt, aan alles is wel een steekje los. Met betrekking tot de afbrekende kritiek: Wie scherp maar zuiver ziet, kan bij het kwade dat geschiedt, het aanwezig goede ook aanschouwen! E. Sjpma-v. Kesteren M.a.w. de oude generatie is politiek nog niet "vertotokt". In de ogen van de Belanda is de oude generatie zonder meer als een goede, volgzame bevolkingsgroep brand te schilderen! De jonge generatie is degelijk politiek be wust, maar zij weten nog niet hoe ze die aan de man moeten brengen. Zij zijn nog aan het schipperen en de mid denweg zoeken tussen het hanteren van de Nederlandse politieke denkpatroon en het niet zomaar willen afbreken met de "tradi tiegetrouw" oude generatie. Pakweg over 25 jaar zal de jonge generatie haar intrede doen in de Nederlandse poli- tiekjungle. W. Pieters (25 j.) De Indische groep komt naar Nederland en wordt aanstonds geconfronteerd met ver schijnselen op dit gebied die voor vele Nederlanders, maar zeker voor de Indische volstrekt onbegrijpelijk zijn. Als de Indisch man de moeite neemt, verkiezingsprogram ma's te lezen is zijn eerste ervaring, dat ook als de partij van zijn keuze aan het bewind komt, van dit program vrijwel niets wordt verwezenlijkt. Dat is ook wel logisch, want om te kunnen regeren moet zijn partij allerlei compromissen sluiten met andere partijen die ook hun eigen program hebben. In deze door vriendendiensten getemperde democratie spelen bovendien allerlei "on derhandse" manipulaties een rol, waar de eenvoudige kiezer nooit weet van heeft. koehandel Als hij op de TV beelden ziet van politieke bijeenkomsten zal hij zich misschien vermaken, maar hij zal er geen snars wijzer van worden. Hij zal ervaren, dat allerlei belangengroepen aan het woord komen, en dat over grote beleidsvragen geen verstandig woord wordt gezegd. Neem de inflatie: wij zijn er allemaal tegen maar VINCENT MAHIEU Thans door de EIGEN uitgeverij uitgebracht Wederom voorzien van een prachtige band door Rogier Boon Verkrijgbaar bij Boekhandel "Tong Tong" 9,90 plus 0,90 porto doen er met vereende krachten niets aan, of bijna niets. De "progressieven" smijten met geld, - dat zeggen althans hun oppo nenten - de confessionelen doen niets voor de kleine man. Is het een wonder dat de "gewone" Indischman dit alles alleen met verbazing aanschouwt, geen wijs kan wor den in dit labyrint van woorden, frazen, leuzen, uitroepen? Hij heeft maar één ze kerheid: dat er vele, vele beloften en toe zeggingen ook van de zijde van "zijn" partij niets zal komen. Is het een wonder dat hij zich in verbijstering afwendt en denkt, dat God's water dan maar over God's akker moet lopen: hij kan er niets aan doen O.V. Begrijpt men dan niet, dat het juist de be doeling is van verschillende politieke par tijen om met hun polarisatie-ideologie en hun grove brute methoden, de mensen tegen elkaar op te zetten en zo in troebel water te vissen om hun idealen te verwe zenlijken. Zo tracht men de mensen met andere ideeën compleet monddood te ma ken en hun in een hoek te trappen en dat zal hun ook nog lukken, als men dat willoos toelaat en zich enkel beperkt tot zinloos kankeren en moedeloos zwijgen als het er op aan komt. Wij allen uit Nederlands-lndië hebben ten alle tijde de begrippen orde en gezag hoog gehouden en het Oranje huis is voor ons altijd een onvoorwaardelijke binding ge weest voor wat betreft onze éénheid. Dat mogen we nooit vergeten. Zeker, er zijn grote fouten gemaakt ten opzichte van de grote groep Indische Nederlanders, maar dat wil toch niet zeggen dat we nu in een hoek moeten kruipen en dan maar moeten afwachten wat er gebeurt. Er zijn heus nog wel politieke partijen, waar het woord "kasar" beslist niet van toepas sing op is en die met grote nadruk recht en orde en het Oranje-huis voorstaan. V.A. Honig v. d. Bossche politieke partijen, die te koop lopen met hun goede bedoelingen en gouden bergen beloven, maar als het zover is, dit nooit zullen doen! W. F. van Wijk Omdat ik de Nederlandse politiek een aan eenschakeling vind van ordinaire scheld partijen, waar haat en nijd, hebzucht en jaloezie hoogtij vieren en waar alle be schaving en wellevendheid zoek zijn. En dat gevoegd bij alle uitlatingen over mijn Indische afkomst, stuit mij zo tegen de borst. Ik ben daar te beleefd en te beschaafd voor opgevoed. M. Viets Wie heeft er wat gedaan voor onze ex-KNIL militairen en aan de 4 maanden achterstal lige salarissen? DAAR stem ik op en NOOIT op een ander! G. H. Bartman Politiek op de voorgrond treden bete kende in Indië: óf grote risico's, óf grote innnerlijke conflicten. En fatsoenlijke men sen bijten niet de hand, waarvan men leeft. Zo komt het dat Indischgasten, die een lang leven hard gewerkt hebben in gebieds delen, waar twee culturen met elkander in botsing kwamen, zonder enige kans met elkander tot een accoord te komen (Never the twain shall meet!) een aversie hebben tegen politiek en vooral om politiek op de voorgrond te treden. Zij denken er echter

Tong Tong | 1973 | | pagina 4