i BOUWEN VOOR DE TOEKOMST 15 jaar PASAR MALAM den haag* 25 juni t/m 1 juli 1973 J HOUTRUST HALLEN Inlichtingen: stichting TONG TONG Lange Voorhout25b, Den Haag \Tel:(070) 64.52.49 en 18.05.85 aan de Indische Courant was inmiddels al hersteld. Ik meen - ik moet op mijn (nogal versleten) geheugen afgaan - dat de druk order van De Zweep bij Kolff Co was geplaatst en dat het vervallen daarvan deze bekende drukkers- en uitgeversfirma op de gedachte bracht voor haar rekening een weekblad het licht te doen zien, dat wel de kwaliteiten maar niet de bezwaren van De Zweep zou bezitten. Hoe dit zij, d'Orient verscheen; over het al dan niet verborgen vaderschap van De Zweep zul len wij het stilzwijgen bewaren. D'Orient, dat zich ontwikkelde tot een familieblad bij uitnemendheid, heeft zich gehandhaafd tot het "oude Indië" in de golfslag van de Japanse furie verdween. Evenals een tweede, iets anders gericht geillustreerd weekblad: Sport in Beeld, dat overigens eerst gerui me tijd na d'Orient het levenslicht zag. Beide bladen mochten zich in een grote populariteit verheugen, mede dank zij de in de loop der jaren zich snel uitbreidende communicatiemogelijkheden door de ex ploitatie van de verbindingen door de lucht. En wat Berretty betreft: hij was een groot bewonderaar van Napoleon. Dit zal nie mand verbazen. Het devies van Aneta was een Napoleontisch bevel, in het trappen huis van het Aneta-gebouw aangebracht: Activité, activité, vitesse! Wellicht heeft hij zich na de debacle van De Zweep een ander woord van Napoleon herinnerd: De beste generaal is hij, die de minste fouten maakt. Hij heeft zich nooit meer bezondigd aan de fout, die De Zweep in het leven riep Na reeksen van spannende avonturen is Aneta opgegaan in het officiële Indonesische persbureau Antara. Maar tegenover het hoofdpostkantoor in het hart van Jakarta toornt nog altijd het ranke witte Aneta-ge bouw boven zijn omgeving uit, als een monument ter herinnering aan zijn nu haast vergeten stichter J. H. Ritman P.S. Niet de vijfde van links staande, maar de derde van links zittende is mevrouw Berretty (naast haar man), op de foto afge drukt op pag. 18 van het Kerstnummer. De dame, in het onderschrift bedoeld is mevr. Dé Kolling, echtgenote van de inmiddels overleden directeur van het Soerabajasch Handelsblad, Ir. J. C Kolling, als architect en aannemer ook de schepper van de ten nisbanen waarvan de gepubliceerde foto een beeld geeft. Wij hebben nog enkele ASTROLOGISCHE VERJAARSKALENDERS Eeuwigdurend met Batakse die renriemtekens (naast de gewone) plus notities. Profiteer voor de allerlaatste keer f 1,50 plus 60 cent porto. De energie-voorziening in Indonesië is nog een zeer zwak punt: het stroom verbruik per hoofd der bevolking is een van de laagste ter wereld. Er zijn ook geen grote krachtwerken. Het gun stigst.is de toestand in West-Java, waar sedert enige jaren het waterkrachtwerk Djatiluhur met een capaciteit van 500 MW in werking is, dat spoedig door een conventionele centrale in Priok met eenzelfde capaciteit zal worden ge volgd. Djatiluhur wordt gevoed door een kunstmeer, ontstaan door afdamming van de Tjitarum en in de nabijheid van dat meer heeft zich een recreatiegebied ontwikkeld, dat de traditionele Jakar- tase "speelplaatsen" naar de kroon be gint te steken. Hierbij een tweetal foto's, die wij danken aan de welwillen de medewerking van een Bandungse abonné. Het kunstmeer Djatiluhur met gezicht op het restaurant. Voor louristen zijn motorboten voor waterskisport, kano's en zeilscheepjes ter beschikking gesteld. Djatiluhur is dan ook een trek pleister zowel voor buitenlandse als locale bezoekers, ondanks de lage waterstand in de laatste tijden vanwege de lange droge Oostmoesson 1972. Beneden: Het kunstmeer Djatiluhur met gezicht op een der watertorens van de electrische krachtcentrales die geheel West-Java, inclusief Jakarta, van electriciteit voorzien. Hiernaast voorziet het de rijstvelden voor het grootste deel, vooral in de Noord-Oostelijke helft van Djawa Barat, van voldoende irrigatie-water. 13

Tong Tong | 1973 | | pagina 13