"Huize Insulinde", verblijf van de Oud-Indisch Militair VILMA 16 "Huize insulinde" in Hees bij Nijmegen, met de grote, mooie tuin. In het begin van deze eeuw was het zo, dat de gepensioneerde en gepaspoorteerde "kolonialen" bij terugkeer in het vaderland, hetzij voorgoed, hetzij met verlof, maar moesten zien zichzelf te redden. De "boe- djangs" onder hen konden terecht in het Kon. Militair Invalidenhuis "Bronbeek" te Arnhem, doch de gehuwden of zij, die om een of andere reden niet konden worden opgenomen (tegenzin om 's Konings wa penrok nog langer te dragen b.v.) waren aangewezen op veelal obscure kosthuizen. Het karige pensioen of de verlofssoldij wa- zeer beslist onvoldoende om in het levens onderhoud te voorzien. Een vak had men meestal in de Oost niet geleerd, zodat men aangewezen was op liefdadigheid. Hoeveel te meer was het treurig gesteld met de oude soldaat, wanneer hoge leeftijd, een door ziekten in een ongezond klimaat ver zwakt of door eervolle verwondingen ver minkt lichaam het onmogelijk maakten nog iets bij te verdienen als nachtwaker of iets dergelijks. Velen zagen dan ook met angst de dag tegemoet, dat zij weder op trans port naar het Vaderland zouden worden gesteld. De toenmalige onderluitenant - later 2e lui tenant-titulair en Ridder O.N. Arie van Box tel nam het initiatief om voor deze mensen een tehuis te stichten, waarin zij onbezorgd de oude dag zouden kunnen beleven. Hij begon gelden bijeen te brengen, o.m. door het bij de diverse betaalmeesters plaatsen van de eertijds bekende rood-wit-blauwe collectebussen, waarin men van zijn weke lijks soldij een paar centen kon werpen voor het "Plan van Boxel". Inderdaad is het geld met dubbeltjes, stuivers, gobangs en centen bij elkaar gebracht, als men in aanmerking neemt, welke karige soldij des tijds voor Jan Soldaat was weggelegd. Ofschoon vele kleintjes een grote maken, zou men toch nooit het kapitaal bijeen heb ben gekregen om een tehuis op te richten, ware het niet dat de toenmalige Directeur van Justitie Mr. J. J. Schrieke toestemming gaf te participeren voor het nobele doel in de Indische Staatsloterij. Op 18 februari 1918 werd de oprichtings- acte gepasseerd van de Stichting Verblijf voor de Oud-Indische Militair en reeds in januari 1919 kon een verblijf worden ge opend in het voormalige Hotel de Doelen aan de Oude Varkensmarkt te Nijmegen met als eerste directeur Arie van Boxtel zelf. Men had Nijmegen gekozen, wijl daar im mers de Koloniale Reserve gelegerd was en men het destijds van betekenis achtte, dat de oud-gedienden nog contact konden onderhouden met de actief dienenden. Dank zij vele giften, legaten en schenkingen kon de Stichting zich financieel handhaven. De van Rijkswege verleende - in de oorlog in getrokken en nooit meer verleende sub sidie - was b.w.v. spreken een druppel op de gloeiende plaat. Na 1949 zagen veel maatschappijen, die ginds belangen hadden, zich genoodzaakt hun jaarlijke bijdragen te verminderen of ge heel te beëindigen. In 1931 kon het landhuis van de vroegere circusdirecteur Oscar Carré in Hees wor den aangekocht, hetwelk de naam kreeg "Huize Insulinde". Er werd een 2e verdie ping op gebouwd, zodat men tenslotte over een 35-tal kamers kon beschikken, 23 voor boedjangs, 9 voor gehuwden. In de oorlogs jaren werd het tehuis door S.S. gevorderd en de bewoners ondergebracht in Bronbeek en bij particulieren, waarbij de Stichting het grootste gedeelte van het kostgeld voor haar rekening namEerst medio 1946 kwam het gebouw weer beschikbaar, wijl na de Duitsers de Canadezen het in gebruik hadden genomenDe bezetting van het tehuis door ex-KNIL-Militairen liep de laat ste jaren enigszins terug, doch de plaatsen werden graag ingenomen door particulieren, de meesten met Indische binding. "Insulinde" werd een echt bejaardentehuis en als zodanig ook bij de overheid gere gistreerd. De bewoners betaalden "kost geld" naar hun inkomen en de Stichting paste bij; wel wat anders dan in de huidige tehuizen, waar naar verluidt 90 op kos ten van de gemeenschap, i.e. Sociale Za ken, zit. Om deze reden voelden zich de bewoners verheven boven bewoners van hypermoderne huizen, want zij betaalden immers zélf; graag accepteerden zij het feit, dat in "Insulinde" niet alles even modern was. Maar men was er vrij en men at er minstens twee keer per week rijst. Hadden vele tehuizen tot nu toe nog steeds slaapzalen zonder enige privacy, in "Insulinde" had ieder zijn eigen "bedoe ning", eigen meubels, enz. Moderne dou ches, drie badkamers, een ruime eet- en conversatiezaal met buffet een biblio theek-leeszaal, een volledig ingerichte zie kenzaal, enz. De fraai onderhouden tuin van 1.25 HA. met wandelpaden, boomgaard, enz. noodde tot de nodige beweging in de open lucht voor de meest zeer oude bewoners. Waar v.z.v. bekend slechts "Dennenrust" in Renkum een tehuis is met typisch In dische sfeer, voorzag "Insulinde" zeer ze ker in een grote behoefte. Na van Boxtel is de leiding van het tehuis steeds in han den geweest van verdienstelijke KNIL-on- derofficieren; eerst in 1951 werd een ge wezen Commissaris van Politie uit Nieuw. Guinea benoemd tot directeur, terwijl van januari 1955 tot december 1968 onderge tekende deze functie bekleedde. Ik was weliswaar geen beroepsmilitair, doch als dienstplichtige van soldaat opge klommen tot reserve-kapitein, zodat ik de tangsi-sfeer zeer goed kende en dan ook bijzonder goed met de Jannen kon op schieten. Als ex-BB-er en zelf Indo in staat ook met de niet-Nederlands sprekende echtgenoten der militairen om te gaan. Er hebben dan ook wel zeer bijzondere beweegredenen toe geleid, dat het Stichtingsbestuur - na het optreden van een nieuwe, niets van Indië afwetende Voorzitter - ondergeteken de verving door een "totokse" ongedi plomeerde bejaardenverzorgster van 23 jaar (sic!), Nog geen twee jaar na mijn heen gaan, werd de Stichting opgeheven en het tehuis met aangrenzende directeurswoning met de grond gelijk gemaakt. Aan de lezer te beoordelen of dit ooit de bedoeling is geweest van wijlen Arie van Boxtel en de zijnen. de Santy. Jeugdherinneringen uit Jogja 3,90 0,90 porto.

Tong Tong | 1973 | | pagina 16