NOGMAALS: GOD SLAAPT NIET Disco Bolland De Nieuwste "Tjoek" In dit kinderlijke zinnetje schuilt inderdaad een diepe zin, die de glimlachende ratione le Westerling er niet zo gauw in ziet. Namelijk een diepgeworteld geloof, dat bij al het geschapene een Schepper moet zijn, die Zijn Schepping zin en inhoud heeft gegeven en Wiens Wetten en Normen op een hoger niveau staan dan.de onvolko men wetten, waarmede mensen Recht en Orde in hun structuren trachten te hand haven. In het rationele Westen denkt men alles wetenschappelijk te kunnen uitpluizen. Voor al met snelle goed geprogrammeerde com puters en computable models, zitten gene raals, economen en politici weken, maan den, jaren aan deze rekenoperaties, waar van de uitkomsten "wetenschappelijk" hoog worden aangeslagen. Zo hoog, dat futuro logen menen de toekomst te kunnen profe teren en menen, dat bepaalde handelingen moeten worden uitgevoerd, om voor hun natie of hun stam of hun groep in de toe komst het meeste rendement af te dwingen. Dat hebben Hitler, Stalin gedaan en dat doen nu de Amerikanen in Viet-nam of lie ver gezegd, degenen, die voor de Geweld daden in Viet-nam verantwoordelijk zijn. Zo staan in de Near East de Israëliërs te genover de Palestijnen, ieder op zijn wijze het Recht te interpreteren; in Ulster staan Protestanten tegenover Katholieken, en le ren tegenover Britten het Recht te interpre teren. De feilbare Mens weet het niet meer. ziet het niet meer; begrijpt het niet meer, maar dan zegt men toch in het Oosten "God slaapt niet!" Vooral wanneer Macht en Ge weld worden gebruikt, waar de kleinen en zwakken en onschuldigen niet goed tegen op kunnen. Waarschijnlijk zullen in het Westen eerst de atoombommen moeten worden uitge probeerd, voordat wij begrijpen, dat zij in Europa het meeste "rendement" afwerpen. Eerst dan zullen wij inzien, dat "God niet slaapt" en zelfs het Machtige Rusland, A- merika en het Westen Zijn Wetten niet kunnen negeren(verkort) A. Segond von Banchet Ik reageer op Uw artikel, omdat ik veel verdriet heb gehad in mijn leven en omdat deze wijze "van berusting" mij door vele moeilijke ogenblikken heeft geholpen en mij de moed heeft gegeven steeds weer op nieuw te beginnen om verder te gaan. Ik ben U zeer dankbaar voor de wijze, waarop U mij, en ik hoop ook vele anderen "de juiste weg hebt gewezen, om in vrede te leven met jezelf en om zodoende "Het Derde Oog" te bekomen." Het vergt veel Geduld en Zelfbeheersing, want inderdaad moet de tijd rijpen, om de overtuiging te hebben, "Dat God niet slaapt". Uw artikel is voor mij het grootste bewijs, want het is het antwoord op de vraag, die mij heeft bezig gehouden vanaf het mo ment, dat ik voor het eerst onrecht zag, een halve eeuw geleden; ik was vier jaar oud! (Verkort) T.T.G. Toen ik die drie woorden las, sprong een blijde snaar in me. Die woorden bezig ik heel vaak, ook als er geprotesteerd, ge mopperd, gedood of gemarteld wordt. Niet, om God iemand te doen straffen, 20 neen, God is liefde en straft niemand. Wel zal Hij vaak heel bedroefd zijn! Wij - men sen - zijn het immers, die al die nare din gen doen. En de wereld werd juist ons toe vertrouwd. Dat God niet slaapt, merk ik juist in de dingen, die in mijn leven gebeuren. Gods hulp, óók als ik dacht, dat ik het niet aan kon! Zie hier een voorbeeld. In 1969 zat een wijkverpleegster wat met me na te praten in de kamer van een 84 jarige, geheel verkrampt en doorgelegen. Wij hadden hem net uit een verpleeghuis gehaald om buiten die instelling te mogen sterven. Het ging allemaal heel moeilijk. Groot was de verbazing van huisarts en omwonenden, toen ik mijn goed verwarmde eetkamer ombouwde tot ziekenkamer met allerlei ziekenhuis airributen. "Wie wordt er nachtzuster?", vroeg de arts. "Ik, dok ter. Weet U wel wat u op u neemt?" "Ze ker, dokter". "En wie helpt er verder?" O, dat merk ik wel, God slaapt niet!" Zwijgend hoofdschuddend gaf hij mij de hand en gaf toestemming. Daarna ging alles vlot, binnen enkele uren was alles geregeld en kon de bejaarde komen. Hulp - dokter zelf kwam, twee maal per dag; wijkverpleegster, twee maar per dag; zijn kinderen, die me tot heden er nog dankbaar voor zijn. Zó bleef die eerste dag de ver pleegster napraten. "Dit is allemaal wonder baarlijk" Hoezo? "Nou normaal tref je zo iets niet, niet eens bij eigen kinderen, of fami lie". Ach, dat ligt er maar aan; wij, Indische mensen, hebben eenmaal zo'n inslag. "U is wel erg gelovig!" Neen, zó wil ik het beslist niet noemen; ik heb wel een groot Godsvertrouwen. Geloven alleen is nooit voldoende, (verkort) P. Juch-Arnold GOD SLAAPT WEL? God slaapt niet" krijgt voor mij zo'n wrange bijsmaak. Kijkt U wat in de wereld gebeurt, b.v. Vietnam. Systematisch wordt zo'n volk uitgemoord door een Christelijke natie, de V.S. Net als weleer; met Hitier hangt de beslis sing af van één man; ik hoef niet te zeggen wie. L'histoire se répète. We leven in een waanzinnige wereld. Ik hoef verder niet uit te weiden. Daarom die ontzetting over "God slaapt niet". Kunt U hierop antwoord geven? v. Raalten Rusland en China moorden ook braaf mee, maar dit vinden velen "minder era" - Red. Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Waarom zoekt U zo lang als U weet dat wij alle Indische platen en krontjong voor radig hebben? Fabritius sprookjes op z'n Indisch f 13,90; Lief Java ƒ10,Nafiri Tuan uit Modjokerto, The Real Krontjong met Sam Saimun, bekend door Bert Garthof, Annie Landouw, L.P.'s, enz. enz. Ook vele importplaten voorradiq o a uit HAWAII. Meent niet dat ik gekomen ben om vrede te brengen op de aarde", staat al heel lang in Mattheus 10 - 34, en we hebben er alle maal vaak overheen gelezen, want het IS niet te begrijpen wat er verder staat: "ik ben niet gekomen om de vrede te brengen, maar het zwaard. Want ik ben gekomen om den mensch tweedrachtig te maken tegen zijnen vader, en de dochter tegen hare moeder, en de schoondochter tegen hare schoonmoeder,"enz. enz. Natuurlijk snappen we hier geen lor van. We zitten in steenrijk, moddervet, in de wat ten gelegd Europa. Vergeet niet dat de bijbel, ELKE religie, geschreven is in ont zaglijk bewogen tijden, in beproeving en tegenspoed, als de mens "geen kans heeft" tegen het Lot - en als alle woorden en ar gumenten te kort schieten. Dan kan een mens alleen koppig zijn hoofd schudden en stamelen: "God slaapt niet." Hier in Europa organiseren we schone massa-marsen en handtekeningacties. EN BLIJVEN ZOET THUIS. Elke tani in Noord Vietnam en elke verpleegster in Zuid Viet Nam onder trommelvuur begrijpt het alle maal beter. Er kwamen tientallen brieven méér bij ons binnen over dit onderwerp, waaronder heel mooie. Tong Tong prijst zich alleen geluk kig weer een onderwerp te hebben uitge kozen dat ons allen raakt. En dat ons voert tot rustiger en sterkende gedachten. Op de redactie werd over menige hier uitge sproken opinie lang nagedacht. Tonq Tonq BLIJFT boeiend. Thans door de EIGEN uitgeverij uitgebracht Wederom voorzien van een prachtige band door Rogier Boon Verkrijgbaar bij Boekhandel "Tong Tong" f 9,90 plus f 0,90 porto VINCENT MAHIEU

Tong Tong | 1973 | | pagina 20