F ik ONDER EN BOVEN A Aan milde Adiks ABONNEE'S BB WERFT ABONNEES! Er staan bij mij op de vuilnisophaal-dagen geen emmers meer buiten, maar weer de gehate plastic zakken. Plastic dat ik altijd verfoeid heb en zal blijven verfoeien, omdat het milieu vervuiler nummero één is in deze eeuw. Waarom ik dan weer terug ben naar de plastic zak en van mijn heilig voornemen om te blijven strijden voor een beter milieu ben afgestapt? Er bestaat nog zoiets als "eendracht maakt macht", zoiets als samen iets bereiken. Nu zijn er in Nederland zo'n 2 millioen huis vrouwen die wekelijks hun huisvuil moeten buitenzetten. Hoeveel procent daarvan dacht U gebruikt emmers of andere "veilige" mid delen? Laat me optimistisch zijn en het op 10% houden. Goed, applaus voor die tien procent en foei voor die 90 slechterik ken waar ik sinds een maand weer toe behoor. Wilt U weten waarom ik mijn em mer-strijd heb opgegeven? Als onze hooggeëerde vuilnismannen het gewoon vertikken een emmer behoorlijk te legen, er de helft in laten zitten of soms zelfs de emmer laten staan (opdracht van de gemeente? Zoetermeer o.a.) waar blijf ik dan met mijn huisvuil? Als er ook geen enkel schoonmaak-bedrijf de emmers wil schoonmaken, waar moeten mensen van de 1e en 2e étage dan hun emmer uitspoelen, hoe moet ik er na kantoor nog tijd voor vinden? Dan, terwijl je ondanks deze bezwaren nog dapper bezig bent zware asemmers te tor sen, wordt er een congres gehouden van z.g. deskundigen op het gebied van plastic en milieubehoud, die openlijk gaan beweren dat al het gedoe om die "onverteerbare plastic onzin is." Het is heus niet zo erg dat die zakken niet verteren, het percenta ge op de wél verteerbare producten is klein genoeg. Hebben die heren wel eens ge hoord hoeveel plastic heel Nederland per week het land in gooit? Zoiets van een half millioen zakken alleen, plus nog ton nen en tonnen wegwerpbekers, bordjes enz. En dan komt er zo'n mooi plaatje van die plastic beker die na twee weken geheel verteerd is. Dat plaatje zag ik in Indonesië al eerder, daar maken ze zich ook (nog) niet druk om milieuvervuiling, maar bij het plaatje stond weldegelijk dat door inwer king van zonnewarmte het verteringsproces mogelijk was. Heeft U de zon wel eens 14 dagen achter elkaar echt warm zien schijnen hier? Ja, om de zoveel jaar in de zomer misschien, dan is het land ook wel meteen goed bezaaid met bekertjes! Maar als zulke heren dan nu officieel gaan verklaren dat het niet erg is, waar sta je dan met je heilige voornemen? De hele milieuvervuiling is ons, kleine bur gers van een klein maar zeer vervuild land handig in de schoenen geschoven. Ik heb me altijd geergerd aan het wegsmijten van millioenen aan boeken, films, publicaties die ons vertelden hoe erg het was te land, ter zee en in de lucht. Allemaal de schuld van de consumenten. Terwijl nergens en nooit met ijzeren hand door de regering is ingegrepen. Er zijn nog geen schadelijke fabrikaties verboden, er is geen drastische verbetering gebracht in het vuilnis-zakken probleem (in tegendeel!) er wordt wel eindeloos geleuterd, niet ge keken naar wat in andere landen wel ver beterd wordt. In Parijs zag ik plastic as- emmers, duurzaam, licht, dus -een voordeel op die zware bakbeesten van ons. In Ame rika gebruikt men ze al sinds eeuwenheu- genis, bovendien ook nog sterke kartonnen containers en waterdichte papieren zakken waar de supermarkt je boodschappen in stopt. Ze doen in Amerika dan wel een millioen andere dingen verkeerd, maar aan plastic vuilniszakken doen ze toevallig niet. De beschuldigingen aan het adres van de vuile huisvrouw blijven doorgaan, een soort bliksemafleider voor eigen tekortkomingen. Wij maar zoet groene zeep en soda gebrui ken, maar de smerige gifprodukten blijven te koop. Damesbladen, vrouwenverenigingen beginnen acties, geven advies, druppeltjes op de gloeiende plaat, die gloeiend gehou den wordt door hen die er wel bij varen. Vechten tegen de bierkaai, dit gevoel heb ik in Nederland doorlopend. Maar waarom zou ik me nog druk maken om de vervui ling onder de grond als daarboven alle smerigheid niet alleen getolereerd, maar bovendien aangemoedigd wordt? Zolang schrijvers als Gerard van het Reve en Jan Wolkers in elk tv-programma de ge legenheid krijgen hun perverse afwijkingen aan ons en onze kinderen) op te dringen, zolang er honderden Barend Servetten op allerlei "cultureel" gebied worden gesub sidieerd en bewierookt, zolang er ongelimiteerd en overal sex-clubs en-shops kunnen verrijzen, zolang onze vaderlandse filmindustrie, (met een klop op de schouder van het Ministerie van Cultuur, Rekreatie en Maatschappelijk werk) naast zijn schoenen loopt van trots dat het eindelijk 5 pornografische films heeft gemaakt die kassuccessen zijn, zolang onze veeteelt en pluimveeproducties gebaseerd zijn op de meest afschuwelijke, wrede uitvindingen (bio-industrie) zolang deze hele "troep" voortduurt onder de naam sociale welvaart (toch wel fijn hoor, in welk land heb je zulke mooie so ciale wetten) en vrije democratie, waarom zou ik me drukmaken om verrotting ónder de grond? Ik had het over eendracht. Inderdaad, ner gens heb ik zo eendrachtig zien werken aan de vernieling van alles wat een mens waard maakt Mens te zijn. Er is een klein stukje land, een eigen do- meintje, dat we nog kunnen beheren en vrijwaren van milieuvervuiling: ons huis. Een stap buiten de deur en je trapt in de vuiligheid, letterlijk en figuurlijk. Ik weet het niet meer. Ik zou alles wat lichaam en geest ziek maakt in een plastic zak willen stoppen, op het trottoir. Pak mee vuilnisman en stamp het de grond in. En dan maar hopen dat na verloop van tijd alleen de zak nog over zal zijn! Lilian Ducelle P.S Voor U mij eens flink de waarheid gaat schrijven over mijn negatieve relaas: nog steeds beperk ik het gebruik van plastic tot het uiter ste, koop ik de slechtste kwaliteit zakken en ge bruik geen wegwerpplastics. Ook uitsluitend "veilige"' wasmiddelen, geen spuitbussen en andere rommel. Het is allemaal zo misbaar als wat. Dus wèl poekoel teroes op dit terrein. Tot ik biolo gisch breekbaar tot stof ben wedergekeerd. L. "......en zeg ik U voor Uw aanbod dank, heel heel veel dank. Ook de emoties: weemoed en trots hebben Uw brief bij mij opgeroepen en wel, omdat zo'n klein Indisch Tijd schrift, dat naar ik meen, toch ook soesah heeft, nog de hand voor hulp aan een andere adik uitsteekt. Misschien zijn we dit gebaar vergeten, nu we zo'n 17 jaar verblijven in een land van harde zakelijkheid H. L. Vischer. U denkt er misschien zelden aan, maar wij ontvangen periodiek briefjes als deze, waar in GELUK wordt uitgesproken voor een ontvangen gratis-abonnement, vaak, omdat een oud-abonnee het wérkelijk niet langer betalen kon. Brieven als deze doordringen ons van de grote FAMILIE-band die alle Tong Tong-ers nog steeds bindt. En die zorgt met regelmatige giften voor de in standhouding van een heel bijzonder "fonds": van gratis beschikbare abonne menten voor hen die anders uit ons mid den weg zouden moeten gaan. Het feit dat dit "abonnementen-fonds" zon der vragen vanzelf op peil blijft, bewijst hoevelen onder ons betoel leven volgens het beginsel: doe wel en zie niet om!... Red. Vandaag was Charles Manders jarig en hebben we samen op kantoor een gezellige makanan mogen genieten: een oud Indisch gebruik: elke verjaardag op kantoor wordt gezamelijk "familie-feestelijk" gevierd: dus eenvoudig en met een simpele maar harte lijke maaltijd. Nou loopt zo'n makanan in de laatste tijd natuurlijk tóch wel op, maar ook daarvoor hebben we een fonds, dat uit zichzelf ontstaat uit regelmatige "kleine hartelijkheden" uit onze lezerskring. Met rechtstreekse giften voor zulke makanans "wanneer maar..." of met "de rest houmaar voor sam-sam". Leuk, ja? Op deze plaats een "terima-kasih- generaal" voor al deze giften. Die we écht altijd genieten met een toast op U allemaal! Er is iets wonderlijks gaande bij al deze giften: we krijgen nooit te weinig, maar ook nooit te veel! Altijd pertjies-pas! Om er filo sofisch van te worden... 7

Tong Tong | 1973 | | pagina 7