Fonteijn Co - v,h diok,a Drie maanden uit en thuis Lichte, maar "ijzersterke" herinneringen "DE KRONTJONG - GsTAAR door ROSALIE GROOSS f 9,90 f 0,90 porto. 11 Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 GOUDEN BRILJANTEN schakelarmbanden markiesringen krintjing hangers slangen oorknoppen colliers gezet in (6 tot 100gr.) 22 karaats goud toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui 89,50 franco huis. AanGWEN WHITE U kent dat wel die gedachten- vlucht naar "toen" - de dapoer in de bijgebouwen, het arengvuur met de vlijtige kipas van onze kokkie en de geur van de rijst, die opsteeg en je hongerig maakte. Dat stuk uit je bestaan blijft zó levend, dat je er telkens weer naar toe droomt en de kleinste kleinigheden herbeleeft en er gelukkig mee kunt zijn! Het is als een bron, die nooit uitdroogt en die je blijft voeden, hoe oud je ook wordt. Uw blad is voor mij een steeds terug kerend feest en Uw geschenk krijgt een mooi plaatsje tussen de kleine spulletjes op m'n schoorsteenmantel, die me herinneren aan het mooiste deel van mijn leven in de wijdte en de schoonheid van ons "moederland". H. P. Westrik In een andere brief, van Jansen in Sydney, trof ons de opmerking dat Tong Tong naar zijn mening echte volkenkunde was, en inderdaad, zoals wij onze medeburges van het oude Indië leren kennen uit vele soorten verhalen, leer je dat wonderlijke volk en onszelf door en door kennen Redactie. moesson Op zoek naar de oorsprong en geschiedenis van de krontjong. 190 pagina's (plm.) Uw naam onder het aardige verhaal, waarvan ik de titel hierboven overnam, in Tong Tong van 1 februari, bracht me onmiddellijk terug naar het lieflijke Ma- gelang in de schone Kedu, waar ik medio 1913, uit Holland weggevlucht vanwege een afgeknapte jeugdliefde en een mislukt examen voor enige maanden een toevlucht zocht in het ou derlijk huis. Waar het voor mij ook drie maanden uit en thuis zou worden. Het huis stond recht tegenover de Moordenaarslaan achter het oude kerk hof, waar mijn zus Nel bij donker nooit voorbij dorst. De naam zelf, het kerk hof, waaruit de witbepleisterde oude monumenten ietwat griezelig opsche merden en de boei aan dat Moorde naarslaantje wekten dan ook weinig prettige gedachten op. Het oud-Indische huis met de brede open voorgalerij lag aan een laan met oude kenari- en spatodeabomen, die bij een bezoek vele jaren later evenals het huis verdwenen bleken en plaats gemaakt hadden voor nieuwbouw. Uw grootvader de notaris op sloffen en in badjoe tjina heb ik nooit ontmoet, maar een levendige herinnering heb ik bewaard aan een dochter - Stennie of Stanny - een schoonheid met wie ik meen ik eens kennis maakte door tus senkomst van een zekere Theo Wig- gers, broer van de bekende schilder, met wie ik de reis samen maakte. Die kennismaking moet dan wel hebben plaatsgevonden in een van die verruk kelijke oude badplaatsen, Blabak of Kali Bening. Hoe goed was het na nuchter Holland weer eens "thuis" te zijn, niet alleen in de betekenis van mijn ouderhuis, maar niet minder met betrekking tot het land waar ik mijn jeugd had door gebracht. Terwijl ik dit zit te tikken zie ik de kota weer vóór me, alsof het "nog pas gisteren" was. De zonover goten aloon-aloon met op de hoek het restaurant van de kaalhoofdige van Eyck, het mooie erf van de ambtswo ning van resident Verwijk met aan de achterkant het verrukkende uitzicht op de groene vlakten en de schoonge vormde Sumbing. Ik zit weer in het treintje of trammetje tussen Djocja en Magelang 's morgens heel in de vroeg te wanneer je in de verte tegen de nog ha'fdonkere hemel vaak een rosse gloed zag lichten uit de krater van de boze Merapi en langs de weg de vele pasargangers, grobaks en dokkars zich voortbewogen. Ik schiet weer in een lach bij de her innering aan een fietstocht met mijn vaders collega Valentijn naar de Boro- budur, bij welke gelegenheid, een steile helling in snelle vaart af-freewheelend ik een versgevallen enorme karbou wetaart niet meer kon ontwijken, waardoor het grootste part daavan via mijn achterwiel in het gelaat van de vlak achter mij rijdende sobat terecht kwam. De kreet die achter mij opklonk had waarlijk niets menselijks meer. Ik weet niet of U zelf nog herinneringen bewaart aan het rustige koele kota'tje waar Uw verhaal mij weer even terug bracht. Maar het is een van de grootste aantrekkelijkheden van Tong Tong dat het ons door telkens weer geschreven herinneringen aan onze tempo doeloe ons weer terugvoert naar "toen froe- her". Daarom mijn dank voor de Uwe. HEIN BUITENWEG

Tong Tong | 1973 | | pagina 11