De Witie Kruiskolonie te Salatiga Disco Bolland :mSil I Soebroto Het zegenrijke werk van de Van Emmeriks In het nummer van november 1972 schreef Jan Weites over zijn herinne ringen aan de Witte Kruiskolonie te Salatiga, herinneringen van een om stander dus. Wij ontvingen daarna van Mej. L. M. C. van Emmerik, een nazaat van de stichter, een publicatie van haar hand uit 19b9, waarin met historische nauwkeurigheid de geschie denis van de kolonie en van de acli- teiten van het echtpaar Van Emmerik- Cleverly worden beschreven. Wij laten hier het stuk van Mej. Van Emmerik volgen. Er kan nog eens uit blijken, wat Godsvertrouwen, goede moed en een menslievend hart konden presteren in het oude Indi'ê. Het zegenrijke werk van de Van Emme riks is er een prachtig voorbeeld van. 1902 - Hongersnood heerste in de streek waar de berg Merapi zijn as had uitgebraakt en de oogst deed mislukken. Eveneens heerste een hevige cholera epidemie. De notabelen van het aardige bergstadje Sa latiga brachten gelden bijeen om de ergste nood te lenigen. Zij verzochten het echtpaar Van Emmerik- Cleverly, officieren van het Leger des Heils, om zich met de distributie van het voedsel te beiasten, hetgeen zij gaarne deden. Velen stierven op het erf van het huis, waar voed sel werd uitgedeeld; anderen waren te zwak of konden de moed niet opbrengen, om verder te trekken op zoek naar werk en voedsel. Het echtpaar van Emmerik be greep, dat hier blijvend hulp geboden moest worden. Hiertoe dienden zij een verzoek in bij het hoofdkwartier van het Leger des Heils. Dit verzoek werd afgewezen; deze onderneming was te riskant. Beide officie ren voelden evenwel, dat zij een opdracht kregen van een hogere Macht, dan die van het hoofdkwartier. Zij dienden hun ontslag in en met slechts het hulp-comité achter zich, doch met God, begonnen zij aan wat hun levenswerk is geworden. Er werd een stuk grond gekocht op de helling van de berg Merbaboe en daar ves tigden zij zich op 14 mei 1902 met 200 mensen. Het was een droog en onvruchtbaar stuk grond, dat volgens de verhalen "an ker" (door boze geesten bezeten) was. Van bamboe en alang-alang (grassoort) wer den wat armoedige hutjes gebouwd. Voor zover hun krachten dit toelieten, moest ie dereen helpen de grond te bewerken en te bebouwen. In het begin mais e.d. voor eigen onderhoud, later hoofdzakelijk koffie en vanille. Enkele jaren later, toen het gou vernement zag, dat deze onderneming slaag de werd het geld dat voor de grond was betaald gerestitueerd en een stuk bijge voegd. De zieken werden zo goed mogelijk verzorgd en er werd een schooltje geo pend. Dit werd hoofdzakelijk de taak van Mejuffrouw Cleverly, die in 1903 Londen verliet om haar zuster te helpen en die zich eveneens aan dit werk gewijd heeft. Het voert te ver om U te verhalen, hoe het melkbedrijf ontstond en vele jaren later een weverij, zeepziederij, breierij, steenbakkerij en een touwspinnerij en cocosmattenvlech- terij. Het werk breidde zich steeds meer uit en het aantal bewoners steeg. Een poging om een landbouwkolonie voor zelfstandigen te beginnen op Midden-Celebes mislukte 20 door langdurige ziekte van de heer Van Emmerik. Later werd deze poging herhaald en ont stond ten zuiden van Tasikmalaja op West- Java onder leiding van de heer Van Emme rik Jr. een landbouwkolonie, waar degenen, die een bedrijf voor zichzelf wensten te beginnen, naar toe verhuisden. "Kalek- sanan", "Verhoring" (van het gebed) werd deze nederzetting genoemd. Op beide ko lonies bedroeg het aantal ingezetenen 2000. Vanaf de oprichting tot 1942 zijn 18.000 mensen voor langere of kortere tijd op de kolonie woonachtig geweest. De meeste jongeren vonden een werkkring in de gewone maatschappij, doch bleven de kolonie als hun tehuis beschouwen. Wat voor mensen waren het, die om op name verzochten? Zeker geen bedelaars, die haalden met bedelen wel hun kostje op. Er waren vele kleine landbouwers, die door ziekte of tegenslag hun hoofd niet boven water konden houden, werklozen, weduwen en verlaten vrouwen, wezen, minder vali den enz. enz. Enkele kinderen van het echt paar Van Emmerik en een staf van Javaan se medewerkers waren ook in het werk ingeschakeld. 75% van de benodigde gel den werd in de eigen bedrijven verdiend; 25 bestond uit subsidies en vrije giften, ledereen werkte naar vermogen, ontving daarvoor voedsel uit de centrale keuken en maandelijks een zeer bescheiden kleed geld; ook de staf ontving een salaris in de ware zin des woords. De gezinnen werden in huisjes ondergebracht (2 huisjes onder een dak). Deze huisjes werden later door een gift van wijlen H M. Koningin Emma belangrijk verbeterd. Voor de weeskinde ren was er een jongens- en een meisjes afdeling. In het begin gebeurde het meerdere malen, dat er geen geld was om voedsel te kopen. De noden werden aan onze Hemelse Vader voorgelegd, en wonderlijk waren de ge bedsverhoringen, niet alleen wat betreft de stoffelijke noden, maar ook de geestelijke. De kerkdiensten werden in de school ge houden. Later ontving de kolonie van vrien den te Semarang een mooi geschenk in de vorm van een kerk. In de omliggende dor pen en in de gevangenis te Salatiga werd geëvangeliseerd. In zes a acht dorpen werden zondagsscholen gehouden. Doordat de kolonie een eigen steenbakke rij had, kon in latere jaren een aardig zie kenhuisje in steen worden opgetrokken. Een gift van Simavi stelde het beheer mede hiertoe in staat. De microscoop, waar het Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Waarom zoekt U zo lang als U weet dat wij alle Indische platen en krontjong voor radig hebben? Fabritius sprookjes op z'n Indisch f 13,90; Lief Java ƒ10,Nafiri Tuan uit Modjokerto, The Real Krontjong met Sam Saimun, bekend door Bert Garthof, Annie Landouw, L.P.'s, enz. enz. HAWAn'6 importp'aten V00rra<Jig o.a. uit personeel zeer trots op was, was eveneens een geschenk van Simavi. Trots waren wij ook op de aardige bedjes in het kinderzaal tje, zelf vervaardigd van oude waterleiding- pijpen en zelfgevlochten staaldraadmatras sen (werk van enkele blinden.) Elke mor gen werd polikliniek gehouden, ook voor de bewoners van de naburige dorpen. Te vens liepen enkele helpsters de huisjes langs om te horen of er zieken waren en welke klachten deze hadden. Later werden de medicijnen rondgebracht en de ernstige gevallen in het ziekenhuis opgenomen. Eens in de week kwam de gouvernements arts van Salatiga de zieken onderzoeken en zijn instructies geven. De heel ernstig zie ken werden naar het centraal burgerlijk ziekenhuis te Semarang vervoerd. Veel moeilijkheden zijn er in de loop der jaren geweest, maar ook ontelbaar vele zegeningen. Het hoofddoel van het werk was steeds de verkondiging van het Evan gelie. De heer Van Emmerik overleed reeds in 1924; zijn echtgenote stierf gedurende het tweede oorlogsjaar evenals haar zuster, Mejuffrouw Cleverly. Hun kinderen werden door de Japanners geïnterneerd. Na de oorlog keerde de Heer S. A. van Emmerik, zoon van de stichter, terug om te trachten uit de chaos en verwaarlozing het werk weder op te bouwen. Daar de Indonesische regering geen prijs stelde op dit door Nederlanders verrichte werk en ook omdat hij meende dit aan zijn kinderen verschuldigd te zijn, verliet hij - niet zonder veel innerlijke strijd - enkele jaren geleden de kolonie en vestigde zich in Tasmanië, na "Salib Poetih" overgedragen te hebben aan de Midden-Javaanse Kerk. L. M. C. van Emmerik moewQn oerip soemohardjo "OERIP SOEMOHARDJO" door Rohmah Soemohardjo- Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, uitgave Moesson-reeks. Prijs nu slechts 5,incl. porto Een boek, waarvan J.H.R. in Tong Tong zegt: het geeft een boeiend beeld van het leven van een Javaanse familie, sterk georienteerd op Nederland, maar nochtans Indo nesisch

Tong Tong | 1973 | | pagina 20