ik SUMATRAANSE iz ik NEUSHOORNS Belevenissen van een rechter in voormalig Nederlands Oost-lndië (XI) DAVROS EEN JEUGDBELEVENIS door mr. M. J. A. Oostwoud-Wijdenes ln dit nummer vervolgen wij de serie "Bele venissen van een rechtervan de hand van Mr. Oostwoud-Wijdenes, waarvan de laatste aflevering werd geplaatst in TT. van 15-10-72. IDENTIFICATIE Op de steile Simping-helling in Lawang (Oost-Java) werd, zomaar aan de kant van de weg een deerlijk verminkt lijk gevonden. Het was afgrijselijk toege takeld; het gezicht volkomen onher kenbaar door al het bloed en vuil. De politie, er bij geroepen, begon omstan ders op een afstand te houden en stond bij het onderzoek nog voor de vraag: Wie is deze man? en: Is hij het slachtoffer van een aanrijding, of van een misdaad? Het laatste was wel meer waarschijnlijk. Kon iemand van de aan wezigen helpen, de erbarmelijke men- senrest te identificeren? Nee, niemand was er nog toe in staat; maar aan elke nieuw-bijkomende nieuwsgierige werd gevraagd, of hij het lijk kon 'thuisbren gen'. Daartoe mocht hij dan even van nabij komen kijken. Daar kwam er een, met zijn patjol over de schouder en beide benen tot over de knieën onder de modder, blijkbaar van zijn sawah huiswaarts kerend, die over anderen heenkijkend uitriep: "Kaja apal, Soetardjo." (Wat ziet Soetardjo er uit!) Direkt werd hij naar voren gehaeld en met ijzige verbouwereerdheid stond hij zonder te bukken het ontzettend geval te bekijken, even opziend, omdat hij in z'n boeren-eenvoud kennelijk niet be greep, waarom hij-alleen er zo dicht bij moest komen. "Zei je: 'Soetardjo'?" vroeg de politie, "Hoe zie je, dat dit Soetardjo is?" "Die ken ik goed; hij is van mijn kam pong," was het antwoord, alsof dat de herkenning volkomen duidelijk maakte. "Ja, ouwe kakè (grootvader), maar hóé herken je hem?", vroeg de agent, door ongeduld een beetje onvriendelijk. "Hoe ik hem herken?"... De arme tani keek verbaasd naar de vrager. Dat had hij toch al gezegd: De man was van zijn kampong! "Stommeling!", werd hem nu toege voegd, "Wat voor herkenningsteken is er aan hem?" "Herkenningsteken?..." De ouwe stond even in gedachten te kijken; zei dan, met een bijpassend gebaar: "Hij kon goed, zó, met z'n oren flappen." Bij alle ernst klonk er wat gelach. Maar de humor ging toch nog velen voorbij of leek er hun niet bij te passen. Hu mor was ook allerminst bedoeld; (maar daardoor niet minder grappig.) Het verrassende kan juist in de stroe ve, kille sfeer van een justitieel onder zoek als doorbrekend zonnelicht een lach ontlokken. De beide Indonesische neushoorns, de Javaanse of een-hoornige en de Suma- traanse of twee-hoornige, behoren tot de meest met uitsterven bedreigde diersoorten. Van de Javaanse zijn er op de hele wereld nog ongeveer 40, van de Sumatraanse zijn er nog tussen de 100 en 200 exemplaren. Deze neushoorns leven, of liever leef den, buiten Indonesië in het grootste deel van Zuidoost Azië tot in India en China. Door de uitgestrekte ontbos sing, militaire activiteiten en door de felle jacht, die nog steeds op deze die ren wordt uitgeoefend, ziet de toe komst voor de neushoorns er op het vaste-land weinig rooskleurig uit. Al leen in Indonesië zijn er op het ogen blik goede mogelijkheden deze prach tige dieren voor het nageslacht te be houden. De Javaanse neushoorn wordt beschermd in het Udjung Kulon Reser vaat op de westpunt van Java. Voor de Sumatraanse liggen de beste kansen in en om het Gunung Leuser Reservaat in Noord Sumatra (Atjeh). Enkele jaren geleden is dit Gunung Leuser Reservaat, 400.000 hectare groot, geadopteerd door het Wereld Natuur Fonds Nederland. Door middel van een hiervoor opgericht comité wordt aan de Indonesische regering uitgebreide hulp geboden om dit reser vaat in stand te houden en te beheren. Een van deze activiteiten is het Neus hoorn Onderzoek Project, dat tot doel heeft alle gegevens te verzamelen, no dig om de laatste Sumatraanse neus hoorns doelmatig te kunnen bescher- Een lezer herinnert zich nog hoe van menige sigarettennaam leuke "slogans" werden gemaakt. Dat was van DAVROS: De Aardigste Vrouwtjes Roken Onze Sigaretten. En dan het woord DEMMO. Paatje Weiss, indertijd voorzitter van H.B.S. in Surabaya, was de eerste fabrikant van de Demmo, een vrij wankel geheel, gemaakt van wat latten, een paar fiets wielen en een motortje. Ik meen dat DEMMO stond voor; De Eerste Mechanische Motor Onderne ming, maar ik kan me vergissen. Wel weet ik, dat Paatje W. een prijsvraag uitschreef om een zin te maken van het woord Demmo en dat de eerste prijs ging naar: Draait En Manoevreert Meest Onmo gelijk. Ook was er een inzending die luidde: Deze Ellendeling Maakt Moederschap Onmogelijk, maar die kreeg uiteraard geen prijs. J. Hoogewoud men. Enige tijd geleden is ondergete kende begonnen met de uitvoering van dit project. Voor het bijeenbrengen van alle reeds bekende gegevens over de Sumatraan se neushoorns zou ondergetekende een beroep willen doen op de lezers van Tong-Tong. Hij zal het zeer op prijs stellen als U hem, bij voorkeur schrif telijk, op de hoogte zou willen stellen van persoonlijke ervaringen met neus hoorns op Sumatra, van het bezit van voorwerpen, foto's of films, of van ar tikelen die over dit onderwerp in de tijdschriften of kranten zijn verschenen. Het is de bedoeling dat ondergeteken de zo snel mogelijk, voor minstens twee jaar, een uitvoerig onderzoek in het Gunung Leuser Reservaat e.o. gaat instellen naar het voorkomen en de le venswijze van de neushoorns. Helaas is de financiering van dit onder deel van het project nog niet rond. Ondergetekende zou, en met hem Het Gunung Leuser Comité van het W.N.F. (Nederland), die het initiatief nam voor het onderzoek en de Afdeling Natuur beheer van de Landbouwhogeschool te Wageningen, die het onderzoek zal begeleiden, dan ook graag in contact treden met mensen en instanties, die bereid zijn dit onderzoek financieel te steunen. Drs. N. J. van Strien, Afdeling Natuurbeheer van de Landbouwhogeschool, Pr. Marijkeweg 15, Wageningen. Als kind mocht je niet in de soos ko men, want die was voor de grote men sen. Als er kinderfeestjes waren dan wel natuurlijk. Op een keer was er weer eens een grote fuif geweest in de soos. Zonder met elkaar afgesproken te hebben gingen vele kinderen de vol gende morgen vroeg richting soos. Ze wisten nl. dat niet iedereen z'n fles limonade of bier helemaal leeg dronk. Wij gingen met z'n allen de kisten waar de lege flessen in stonden langs en dronken de flessen goed leeg. Soms was er wel te veel bier over, daar werd je draaierig en vrolijk van. Thuis komend begrepen onze ouders er niets van. Op den duur zijn ze er wel achter gekomen en kreeg de soos- houder zijn instructies. Afgelopen was ons pleziertje. Mevr. H. van der Capellen "HERINNERINGEN" uit het oude Indië 1890-1917 door W. Ch. Bastiaans Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong Verlaagd in prijs tot f 3, 0,75 porto 5

Tong Tong | 1973 | | pagina 5