Steurjes in Surabaya RIJST 7 gesneuvelden - in een woord, de verkeerde oorlog op de verkeerde plaats met de ver keerde middelen in de verkeerde tijd. Werd er hier of daar in de archipel verzet onder vonden, dan werd er "getuchtigd" - men zond er troepen heen en dan was de onrust meestal snel bedwongen: leiders en volge lingen weken uit naar het binnenland of elders en het Nederlandse gezag was al thans ter hoofdplaats hersteld. Niets daar van in Atjeh, waar reeds de landing der eerste troepen gepaard ging met hevige aanvallen met blanke wapens - de befaam de Atjehse rentjong. De Atjehers beschik ten zelfs over verrassend zuiver schietend geschut. Het admiraalschip van de expeditionaire macht werd op de eerste dag van de lan- dng al niet minder dan twaalf maal getrof fen door Atjehs geschut. Onvoldoende voorbereiding en bewapening, slechte voe ding, gebrek aan terreinkennis - men wist zelfs niet waar de kraton van de sultan lag en zag een moskee aan voor de zetel van de vorst - en tot overmaat van ramp sneu velde de militaire leider van de expeditie, de generaal Kohier nog geen drie weken na zijn aankomst op het strijdtoneel, na melijk op 14 april 1873. Er was geen krijgs plan onder de nagelaten papieren van de bevelhebber; zijn plaatsvervanger, de ko lonel van Daalen (vader van de man die later een speciale reputatie als Atjehbe- velhebber zou opbouwen) was volkomen op zichzelf aangewezen, want ook met Buitenzorg had hij geen kontakt. Op 23 april kreeg Nieuwenhuyzen antwoord op zijn verzoek, de expeditie te mogen te rugtrekken. De expeditionaire macht was precies 17 dagen aan land geweest. Van de 3.000 man die zij telde bleven vier officie ren en 52 minderen achter in Atjehs bodem; 27 officieren en 411 gewonden zouden hun leven lang lidtekenen dragen van hun eer ste ontmoeting met Atjeh en zijn volk. De oorlog was hiermede natuurlijk niet ten einde: het was slechts de ouverture tot een tragedie, die honderden mensenlevens zou eisen, de Indische schatkist tientallen jaren onder zware druk zou zetten en gel den voor nuttige zaken zou blokkeren. Ook in Nederland was de situatie pijnlijk voel baar en veroorzaakte grote politieke span ning. Kamerdebatten over al dan niet voor komende wreedheden doen ons denken aan de recente discussies over het optre den van Nederlandse troepen tijdens de Indonesische vrijheidsstrijd, of wil men een nog recenter voorbeeld: het optreden van de Amerikanen in Vietnam. Het schijnt, dat de mensheid nooit zal beseffen, dat het niet mogelijk is, een "humane" oorlog te voeren: zeker een guerilla is altijd een zaak van terreur en contra-terreur. Stellig was dat het geval in de Atjeh-oorlog, die pas kon worden beslist toen Van Heutsz er in slaagde met de marechaussee de Atjehers als het ware met hun eigen middelen te bestrijden: terreur tegen terreur. Ook hier zou gelden dat men elke slag kan verliezen als men de laatste maar wint. Niemand had in 1873 enig idee van het feit dat het tot 1914 of daaromtrent zou duren voor Atjeh beschouwd werd als een min of meer onder Nederlands gezag gebracht gebied, wat niet betekende, dat niet van tijd tot tijd het verzet weer oplaaide. Het is de verdienste van Van Heutsz geweest, steunende op de adviezen van Snouck Hurgronje, de middelen te vinden en toe te passen om de Atjehse guerilla te breken, maar de laatste faze van de oorlog kostte dan ook bijna 22.000 Atjehers het leven Onvoorstelbare staaltjes van moed, vinding rijkheid en doorzettingsvermogen aan beide zijden vormen de geschiedenis van de naik gunurtg, turun paja, manisee" (foto Mej. G. H. v. d. Werff) heldhaftige worsteling van een volk tegen wat het zag als een bezetter, die op niet minder heldhaftige wijze zijn taak, de paci ficatie van dit gebied, vervulde. Ontzaglijk leed is aan beide zijden van het "front" geleden. De Atjeh-oorlog bewees dat terreur en contra-terreur slechts leidt tot escalatie van haat en verbittering. Een reden tot diepe dankbaarheid is het daarom, dat in Atjeh, nu eigen baas, geen spoor van haat en verbittering tegen de Nederlanders meer blijkt te bestaan. De geschiedenis van het Nederlandse helden kerkhof Peutjoet getuigt van een hartver warmend vermogen van de Atjeher om, nu hij zijn doel heeft bereikt, het verleden te begraven. J. H. Ritman Verkrijgbaar in de boekhandel Tong Tong; prijs f 25, Tijdens mijn bezoek aan Indonesië raakte ik ook op een avond min of meer verzeild op een "ramah tamah" (gezellige avond) van Oud-Steurtjes te Surabaja. Het werd helaas een erg korte ontmoeting omdat ik knijp zat tussen twee andere afspraken, en after all heeft mij dat erg gespeten. Want het werd een echte "broeder- schaps-avond" zoals ze alleen kunnen plaats hebben tussen Steurtjes; er werd geopend en gesloten met gebed en er was een rijke saté-maaltijd, ook al konden de meesten daaraan niet bijdragen. Want het is te begrijpen dat veel Steurtjes in Indië op hun heel ouwe dag het verre van breed hebben en voortdurend geholpen moeten worden door hun iets beter eraan toe zijnde saudara's. Hier volgen de namen van hen die aanwezig waren en ik hoop dat Steurtjes die dit lezen een postwissel vinden kunnen om ingevuld op te stu ren naar een erg goede sobat wiens naam ze zullen lezen in dit staatje. Stuur die postwissel naar Nini Weyde- muller, Djl. Sutomo 69. Surabaya, In donesia. Aanwezig waren: Alex Poluan en vrouw Boy Tanamal en vrouw Dokter Rehatta en dochter Marijke Guus Kost en vrouw Simon Kainama en vrouw Dick Maitinin en vrouw Karei Huwae en vrouw Wini Takapary (onze dominiee) Lies Patty Hermien Poluan (zuster van Alex) Salmon Matakelumual Max Ndoen Nini Weydemuller en haar dochters Karen en Rita. Tjalie heeft voor Nini Weydemuller het grootste respect. Wat deze jonge vrouw voor al haar oudere "broers" doet, kan nooit genoeg gewaardeerd en gesteund worden. Ik vraag haar en haar groep wél excuus voor de trage wijze waarop ik aan deze berichtge ving heb kunnen werken (want helaas kan ik toch veel minder doen dan vroe ger!), maar hoe wonderlijk het ook is, bij het steeds ouder worden leer je dat er voor ALLES een gerechte tijd is (ondanks al onze voornemens en plan nen), die achteraf de juiste tijd blijkt te zijn Am. droogkokende rijst per baal f 67,95 100 lbs Grof gebroken 50 kg. 52, incl. B.T.W. v. Bijnkershoeklaan 405 Utrecht. 030 - 93 51 56

Tong Tong | 1973 | | pagina 7