v m m Hv .AVe--»' - "KEPINGIN" - REIZEN NAAR NEDERLANDS OOST-INDIË V^3 De meeste onzer lezers komen van Java en zijn slecht bekend met het leven in de buitenbezittingen, waar doorgaans weinig tot zeer weinig Euro peanen leefden. Voor de doorsnee le zer van Tong Tong gaan de herinne ringen terug naar een Indisch wereldje van bijna uitsluitend Europeanen en kende men weinig Indonesiërs of Vreemde Oosterlingen. Het gemiddelde leven-van-alle dag speelde zich bijna uitsluitend af in krin gen en kringetjes "onder ons". Anders was het in vele plaatsen in de buiten bezittingen, waar de gemeenschaps kringen van Europeanen zó klein wa ren, dat vanzelf veel intensiever werd omgegaan met de land's kinderen". Dat was natuurlijk extra zo daar, waar allen Nederlands spraken als gewone omgangstaal en men allen hetzelfde geloof had, b.v. in de Minahassa. Deze foto vertelt in al zijn eenvoud alles van de burgermaatschappij in de Minahassa, waar zoals men ziet blank, bruin en halfbruin gemoedelijk en vriendelijk samen bestond zonder ra ciale, ethnische of zelfs standsverschil len, zodat de door ons in Indië gewaar deerde familiesfeer daar intenser en warmer was dan waar ook op Java. Zittend op de grond geheel rechts de toenmalige controleur van Tondano Dr. W. J. Beck, die velen misschien later gekend hebben als resident te Medan, een bestuursambtenaar met vele stand plaatsen en vele verdiensten als be stuursman en als mens door heel Indië. Hij gaf ons deze foto in bruikleen. Wie hem NU kent als een rijzige, grote fi guur zal hem maar met moeite terug vinden in de slanke en jolige jongeman op de foto. Maar waren we vroeger niet ALLEMAAL zo: slank en jolig? En toch worden we nog steeds afgeschil derd als gevaarlijke ingebeelde kolo nialen - ze snappen er niets van, ja? Het Reisbureau van Hoyman Schuurman's Scheepsagentuur B.V. organiseert in zomer en najaar 1973 een aantal reizen naar Sumatra, Java en Bali, waarbij vooral zal worden gereden langs de prachtige routes, zoals Indonesië-kenners zich die herinneren met als hoogtepunten bezoeken aan: het Tobameer met Prapat, de puntjakpas, Lembang, Pengalengan, het Diëngplateau, Sarangan met de Gunung Lawu, Tretes, het Sanurstrand op Bali. We rijden langs de bekende bergketens op Java en Sumatra en verblijven in de koele berg plaatsjes van weleer. REISDATA: 5 en 19 Augustus 1973 REISDUUR: 22 dagen uit en thuis, van Amsterdam 9 en 23 September 1973 REISSOM: f 3.950,bij min. 12 deelnemers 3.550,bij min. 20 deelnemers Vraagt het reisprogramma met de voorwaarden en bijzonderheden aan met onderstaande coupon: HS hoyman en schuurman Rokin 36 - Amsterdam - Tel. 020-24 16 77 Naam: Adres: Woonplaats. 10

Tong Tong | 1973 | | pagina 10