HET GELUK VAN HET JAGEN Vis schieten De Nieuwste "Tjoek" "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk" JOSé ORTEGA Y GASSET Men vraagt de jager vaak hoeveel hij gevangen heeft. Als antwoord krijgt men dan, dat jagers hun wild niet van gen, maar schieten. Maar is deze vraag eigenlijk wel zo vreemd? Er zijn immers vele andere methoden om wild te bemachtigen dan alleen met een schietgeweer, b.v. door gebruik te maken van klemmen, vallen, kuilen en ga zo maar door. U weet natuurlijk dat dieren te lokken zijn. Wilde eenden bv. strijken neer bij houten- of kurken lokkers, die op een bepaalde wijze op het water zijn neer- of uitgezet. Soms is de jager voorzien van een z.g. duck-call, een soort fluit, waarmee hij tracht zo goed mogelijk het geluid dat dit waterwild voortbrengt na te bootsen. Bij kidangs gebeurt het met een stuk lalangblad, dat tussen de handen wordt geklemd en waar op men blaast. Dat noemt men fiepen. Op zekere kwade dag was er iemand die het zo perfect deeddat er een koningstijger op af kwam! Die dacht zeker: "ha! een malse kidang-bout! Het verhaal vertelt verder, dat deze meneer nog heel lang last had van steil overeind staand nekhaar! Vis wordt over het algemeen gevangen met hengels of netten. Men gaat ter visvangst, niet op de vissejacht. Een- dejacht, tjelengjacht, NOOIT lilihjacht! Toch is dat zo gek nog niet, want vis sen kun je heel goed bemachtigen met een schietgeweer of pijl en boog. De Indios van Zuid-Amerika zijn in het laatste zeer bedreven. Staande in een wankele, wiebelende uitgeholde boom stam weten zij met een pijl het doel onfeilbaar te treffen. In mijn prille jeugd schoot ik in de vis vijvers bij Soerabaja op de ikan ban- deng met een oude tjies. Samen met vriendjes uit Pesapen en Kalongan. E.e.a. tot groot misnoegen van de be treffende djaga tambak in functie, die de stroper met hevig zwaaiende arit en onder het uitstoten van de aller gruwelijkste bedreigingen achterna joeg, maar Allah zij geloofd en gepre zen, nimmer te pakken kreeg. Ware dat wel het geval geweest, onderge tekende had deze ervaringen niet aan U kunnen doorgeven! Wel moesten later, zulks onder geween en knersin gen der (toentertijd uiteraard nog ech te) tanden diverse lange, gemene rot dorens uit onze blote voeten gerukt worden, want oh, mama mia, wat groeide en bloeide de cactus welig op de Soerabajase galangan tambak waar onze snelle vlucht voor des djaga's ziedende, doch alleszins begrijpelijke toorn langs voerde. Was het misschien hierdoor of een kombinatie van e.e.a. de geroofde, in modder gewikkelde en boven een vuur gepofte bandeng ons zo voortreffelijk smaakte? Je kunt dus zonder bezwaar de jager vragen hoeveel en wat hij heeft ge vangen en de visser: "wat heb je ge schoten". Van het laatste vertelt de heer Th. Kempff in Tong Tong. Een goed artikel. Maar wist U dat bv. goerami's "opge- floten kunnen worden? M'n jeugd vriend John Kolmus weet er alles van. Luistert u maar: "Gerrit, weet je dat je goerami's kunt opfluiten? Je fluit dan als bij het lajang- an (een lange en dan korte tonen) de kaloei (oftewel goerami) komt naar de oppervlakte, een kogeltje en hij is wijlen. Als ze dodelijk getroffen zijn, gaan ze langzaam de diepte in. Net als een lajangan pedot en dan neem je een duik om ze boven te brengen. Je kunt dit alleen doen in de Oost-moesson VINCENT MAHIEU moeShOi Thans door de EIGEN uitgeverij uitgebracht Wederom voorzien van een prachtige band door Rogier Boon Verkrijgbaar bij Boekhandel "Tong Tong" f 9,90 plus 0,90 porto als het water helder is. Er is dan wei nig stroom in de koelams (diepe ge deelten in de rivier). In alle rivieren van Sumatra komt de ikan kaloei voor, maar niet overal kun je ze schieten. In de Batang Tembesi te Sarolangoen (Djambi) was ik haast iedere dag aan de kali te vinden. De jachturen zijn van 9.00 uur tot 11.00 uur en 's middags van 14.00 uur tot 16.00 uur, dus als de zon helder schijnt. De volwassen kaloei heeft een grote knobbel op de kop en weegt 2 a 3 kilo. Eens kwam er een soort gaboes met z'n kepala boven water, net aan de kalikant. Deze gaboes soort heet daar ikan toman taroem. Een kogeltje op z'n platte kop en hij was er geweest. Zonder te zwemmen kreeg ik hem uit het water. Hij was ongeveer een meter lang. Wat een geluk! Tot zover m'n vriend John Kolmus. Beste John, ik heb in Soerabaja ge woond in Kajoon bij de Goebeng-sluis. Op gezette tijden werd dat ding open gedraaid, waarbij het water met grote kracht wegspoot. Met vis en al. Overal zag je ze half bewusteloos in het kol kende water rondspartelen. Mannen, vrouwen, kinderen voorzien van em mers, manden, goenizakken, bakoels, lege blikken, gewapend met stokken, knuppels, stukken bandijzer, sprongen joelend de kali in om alles wat zwom dood te slaan. De buit was groot, want er zat daar altijd veel vis. Ik heb zo'n idee dat dagen later in de wijde omtrek niets anders gegeten zal zijn dan ikan wader, wagal, lilih en hoe ze verder ook heten mogen. En zo ziet U, lieve dames en waarde heren, dat vis be machtigd kan worden op velerlei wijze, nl. met hengels, netten, fuiken, maar ook door ze vriendelijk maar bovenal liefelijk te fluiten, verraderlijk te lokken, het volgende moment het vuur te openen, en last but not least ze dood te knuppelen! G. H. Bartman Noot Nr. satu. Wist U dat de goerami heel graag pa paja- of katesblad lust? Werp het bv. in een vijver en loop aan de oever wat heen en weer. Als je dit een paar da gen herhaalt, komt de vis op het horen van je voetstappen op de grond naar boven en verwacht dan voedsel te vin den. Met een haakje aan het papaja blad bevestigd is de goerami goed te vangen. Noot Nr. dua. Het vorig jaar heb ik heel rustig Pesa pen door gefietst. Zelf heb ik er niet gewoond, maar hier zaten m'n vriend jes. Ons huis stond aan de Djalan Gre- sik. Veel is er niet veranderd. Rijdend door de vroegere Rozendoornlaan kwam ik terecht achter de gevangenis aan de voormalige Werfstraat. Ook in Kalongan is het meeste bij het oude gebleven. Maar het was wel een be levenis! 19

Tong Tong | 1973 | | pagina 19